Rusya’nın Devasa 100 Milyon Tonluk Buğday Mahsulleri Ülkesinde Birikiyor – Finans Haberleri

Rusya’nın Devasa 100 Milyon Tonluk Buğday Mahsulleri Ülkesinde Birikiyor

(Bloomberg) — Danışman SovEcon’a göre, Rusya’nın buğday hasadı tarihi 100 milyon tona ulaşabilirken, ülke büyük miktarlarda ihracat yapmakta zorlanırken emtia evde birikiyor.

Ülkenin dört bir yanındaki çiftçiler, yaz boyunca iyi yetiştirme koşullarının ardından bol hasadı bitiriyor. Dünyanın en iyi nakliyecisindeki devasa arz, genellikle dünya fiyatlarını düşürmeye yardımcı olur. Ancak bu sezon şimdiye kadar, hükümetin Ukrayna’daki savaşından kaynaklanan ihracat vergileri ve lojistik sorunları, evde normalden daha fazla tahıl tutuyor.

SovEcon Genel Müdürü Andrey Sizov telefonla yaptığı açıklamada, “Depolama, bazı çiftçiler için birkaç aydır sorun oldu” dedi. “2017-18’den beri böyle bir şey görmedik.”

Rusya’nın buğday ihracat fiyatları son zamanlarda Fransa ve ABD gibi diğer menşelere karşı daha rekabetçi hale geldi, bu da sevkiyatların artabileceği anlamına geliyor. Daha yüksek fiyatlar ve Rus kargolarının nakliyesiyle ilgili sorunlar — bazı sigortacılar ve bankalar Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rus emtialarından kaçındı — sezonun başlarında ihracatı yavaşlattı. Gıda ihracatı yaptırımlarla hedef alınmıyor, ancak bazı kurumlar bu önlemler nedeniyle Rusya ile iş yapmaktan çekiniyor.

Buğday fiyatları, Rusya’nın Ukrayna limanlarını abluka altına alarak ülkenin ihracatını boğması ve gıda fiyatlarını yükseltmesinin ardından küresel olarak yükseldi. Temmuz ayında yapılan limanların yeniden açılmasına yönelik bir anlaşma fiyatların düşmesine yardımcı olurken, Ukrayna’daki savaşın tırmanması buğdayı anlaşmadan önce görülen seviyelere geri gönderdi.

Uluslararası Tahıl Konseyi de Perşembe günü Rusya buğday mahsulü tahminini yaklaşık 6 milyon ton artırdı, ancak fazladan arzın ülkeyi terk etmesini beklemiyor – ihracat görünümünü değiştirmeden 36,5 milyon tonda tuttu. Interfax’a göre Danışman IKAR, buğday hasadı tahminini de 99 milyon ila 100 milyon tona yükseltti.

SovEcon’dan Sizov, “Bu devasa mahsul tam olarak büyük ihracata dönüşmüyor” dedi.

(Altıncı paragrafta IKAR tahmini ile güncellemeler)

Bunun gibi daha fazla hikaye bloomberg.com’da mevcut

©2022 Bloomberg LP

Rusya’nın Devasa 100 Milyon Tonluk Buğday Mahsulleri Ülkesinde Birikiyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: