Rusya’nın Ukrayna tehdidi ve Fed’in faiz artırımına ilişkin endişeleri piyasalarda çalkantılı bir haftaya neden olabilir

Rusya'nın Ukrayna tehdidi ve Fed'in faiz artırımına ilişkin endişeleri piyasalarda çalkantılı bir haftaya neden olabilir

Rusya’nın Ukrayna tehdidi ve Fed’in faiz artırımına ilişkin endişeleri piyasalarda çalkantılı bir haftaya neden olabilir

NYSE’nin katında çalışan tüccarlar, 16 Şubat 2022.

Kaynak: NYSE

Yatırımcıların Ukrayna’daki durumu izlemesi ve Federal Rezerv’in faiz artırımları öncesinde portföylerini ayarlamaya devam etmesiyle borsa, çalkantılı bir hafta daha bekliyor.

Dow Jones Sanayi Ortalamasının Perşembe günü yılın en kötü gününü görmesiyle birlikte, hisse senetleri geçtiğimiz hafta her iki yönde de sarsıldı. Üç ana ortalama Cuma öğleden sonra düştü ve üçü de haftada %1’den fazla kayıp hızında. Teknoloji, enerji ve tüketici takdiri, Cuma günü ticaret sırasında en kötü performans gösteren sektörler arasındaydı.

Önümüzdeki dört günlük haftanın takviminde Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve Perşembe günü Fed Başkanı Christopher Waller da dahil olmak üzere birkaç Fed konuşmacısı var. Macy’s ve Home Depot perakendecilerinden gelen raporlar da dahil olmak üzere kazançlar artmaya devam ediyor. Dayanıklı mallar, tüketici harcamaları ve enflasyon verileri de dahil olmak üzere bir dizi ekonomik rapor da var.

“Belki de en büyük sorun [for the market] The Leuthold Group’un baş yatırım stratejisti Jim Paulsen, gelecek haftanın teknik olduğunu söyledi.

Piyasa, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme tehdidini ve Ukrayna sınırı boyunca asker yığmasını çevreleyen gelişmelerle dalgalanmaya devam etti.

“Rusya ile ilgili sorun, oyunun sonu ne? Sonsuza kadar devam edebilir… İleriye baktığınızda, bunu değiştirecek olan şey, eğer içeri girerlerse ya da tamamen geri çekilirlerse ve herhangi bir geri çekilmeyi neyin getireceğidir. çok yakında,” dedi Paulsen.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik tehdidi piyasaya ağırlık vermeye başlamadan önce hisse senetlerinin yükselmeye hazır göründüğünü söyledi. Yaklaşık iki hafta önce S&P 500, 24 Ocak’ta 4.222’ye kadar düştükten sonra 4.600’ü geri almaya çalıştı.

Paulsen, “Bütün FED işlerine ve enflasyona rağmen bunu yapıyordu. Piyasa buna razıydı. Rusya her şeyi alt üst etti. Şimdi, yeterince aşağı kırılırsak, o kadar aşağı kırmamız gereken bir durumdasınız” dedi.

Cuma günü Rusya, Ukrayna sınırı yakınında daha fazla tatbikat düzenlemeye hazırlanırken, ABD diplomatik bir çözüm için baskı yapmaya devam etti.

Paulsen, “Bir yatırımcı olarak, bu sizi orada asılı bırakıyor ve teknik olarak o kadar düşük bir test için aşağı inip inemeyeceğimizi merak etmeniz gerekiyor” dedi. “Önümüzdeki 60 günü bilmiyorum ama önümüzdeki altı ay iyi olmalı.”

Grafik analizinin piyasanın gidişatını tahmin etmesi garanti edilmez, ancak çok sayıda yatırımcı bunlara tepki verdiğinden ve algoritmalar etraflarında programlandığından, birçok yatırımcı bakışlarını kilit teknik seviyelere dikmiştir. Ayrıca temeller çok belirsiz olduğunda bir rehber olurlar.

çizelgeleri izlemek

T3Live.com’un baş stratejik yetkilisi Scott Redler, kısa vadeli teknikleri izliyor. S&P 500’ün bir yeniden testte Ocak ayının en düşük seviyesini tekrar ziyaret etmesi için iyi bir şans görüyor.

Redler, “Bu yıl için anlatı enflasyon ve Fed’in uzlaşmayı kaldırması. Rusya-Ukrayna durumu hakkında beklenmedik bir tepki alabiliriz” dedi. Rus tehdidi ortadan kalksa bile, Fed’in Mart ayından itibaren faiz oranlarını yükseltmeye başlamasıyla piyasanın oynaklıkla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Piyasanın geçmişte Fed’in sıkılaştırmasına olumsuz yanıt verdiğini ekleyerek, “Bu, bu yıl dört ila yedi faiz artışı sorununu ve bilançonun ikinci akışını çözmüyor” dedi. “2018’de S&P %20 ve Nasdaq %24 düştü. Peki neden S&P 4.222 alanını test etmesin?”

Redler ve diğer teknik analistler, S&P 500 grafiğinde, endeksin daha fazla oynaklık getirebilecek bir “baş-omuz” modeli oluşturabileceğini düşündürecek bir düşüş modeli izliyorlar.

Redler, “Bu bir dağıtım modeli, pazarın geçen ay sağ omzu oluştururken yaptığı şey bu,” dedi. Grafikteki boyun çizgisinin 4,220 ila 4,280 civarında olacağını söyledi. “Olduktan sonra, boyun çizgisi kırılırsa daha düşük fiyatlar alırsınız.” Bu durumda geniş pazar endeksinin 3,900’e düşebileceğini de sözlerine ekledi.

Redler ayrıca Big Tech hisselerinin grafiklerini de izliyor. “Apple, özel davranmadığı bir ada oldu, ancak yıkılmıyor. Apple 166’lık alanı kırmaya başlarsa, S&P’nin daha hızlı düşmesine yardımcı olur” dedi. “Apple, 165 ila 170 dolarlık alanı elinde tutmaya çalışıyor, bu da onu biraz yapıcı tutuyor.”

Microsoft hisseleri de yükselişte. “Apple ve Microsoft, S&P ve Dow’un çok yüksek bir yüzdesi. Ayıların gerçekten hırlaması için, yüksek büyüme isimlerine ek olarak bu ikisini de kırmaları gerekecek” dedi.

Emniyete uçuş

Tahvil piyasasında yatırımcılar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceği endişelerine karşı Federal Rezerv faiz artışlarını tartıyor. 10 yıllık Hazine faizi Cuma günü %1.92 seviyesindeydi. Getiriler fiyatın tersi yönde hareket eder. Yatırımcılar, Ukrayna’daki olası hafta sonu gelişmelerine karşı 10 yılı güvenli bir liman olarak görüyorlar.

Bir hafta önce piyasa, Mart ayında olası bir 50 baz puanlık artışla başlayarak Fed’in faiz artırımlarında daha agresif davranma olasılığı konusunda endişeliydi. Ancak vadeli işlem piyasasında, hafta ilerledikçe yarım puanlık artış beklentileri azaldı. Piyasa Cuma günü yaklaşık çeyrek puanlık bir artışı fiyatlıyordu.

Louis Fed Başkanı James Bullard, daha büyük bir zam beklentilerini artırdı ve Pazartesi günü CNBC’nin “Squawk Box”ında bu görüşü yineledi. Ardından Fed’in son toplantısının tutanakları Çarşamba günü yayınlandı. Beklenenden daha az şahin davrandılar ve Federal Açık Piyasa Komitesi üyelerinin daha büyük bir faiz artırımından yana olduklarına dair hiçbir belirti yoktu.

BMO Capital Markets faiz stratejisti Ben Jeffery, “Tutanaklardan ve Bullard dışındaki herkesten duyduklarımıza dayanarak, kimsenin 50 baz puanlık bir artışı gerçekten desteklediğini düşünmüyorum” dedi.

Önümüzdeki haftanın ekonomik verilerine gelince, Cuma günü dayanıklı mallar ve tüketici duyarlılığı dahil olmak üzere birkaç önemli rapor var.

Cuma günü kişisel tüketim harcamaları verilerinin de açıklanması bekleniyor. Yatırımcılar, Merkez Bankası’nın yakından takip ettiği bu raporda enflasyon okumasına odaklanacak.

NatWest Markets’tan John Briggs, “Beklentilerin önüne geçecek oldukça iyi bir kılavuzumuz var. Veriler açısından muhtemelen haftanın en önemli olayı bu,” dedi.

Kaynar yağ

Moskova’daki gergin durum, ABD’den gelebilecek herhangi bir misilleme yaptırımının Rus petrolünü piyasada sınırlayabileceği endişeleri nedeniyle petrol fiyatlarını yükseltti. West Texas Intermediate vadeli işlemleri, yedi yıldan beri ilk kez geçen hafta varil başına 95 doların üzerine çıktı. Ancak Cuma günü, fiyat yaklaşık 91 dolara geriledi.

Cuma günü, piyasa ABD ve İran’ın nükleer anlaşmayı canlandırmak için Cuma günü anlaşmaya yakın göründüklerine dair haberlere daha fazla tepki verdi. Anlaşma eski haline getirilirse, İran ham petrolünü küresel pazara bırakabilecek.

John Kilduff, “Etrafında pek çok olumlu yorum var. Piyasada bir sonuca varılmış gibi görünüyor. Bu bir kolaylık evliliği. Piyasanın varile ihtiyacı var. Biden yönetiminin varile, İranlıların da paraya ihtiyacı var” dedi. , Again Capital ile ortak olun.

Kilduff, tüccarların önümüzdeki hafta petrol şirketlerinin gelir raporlarını izlediğini ve en önemlisinin Occidental Petroleum olduğunu söyledi. EOG Resources, NRG, Chesapeake Energy ve Coterra Energy de sonuçları yayınlayacak.

ABD’deki sondaj kulesi sayılarının artmasıyla Kilduff, yatırımcıların şirketlerin sondajı artırma planlarını rapor edip etmediğini görmek için izlediklerini söyledi.

“Capex planlarının ne olacağı sıcak bir konuşma konusu” dedi.

Önümüzdeki hafta takvimi

Pazartesi günü

Başkanlar Günü tatili

Piyasalar kapalı

11:15 Fed Başkanı Michelle Bowman

Salı

Kazanç: Home Depot, Macy’s, Toll Brothers, Caesars Entertainment, Public Storage, Agilent, Palo Alto Networks, Mosaic, Virgin Galactic, Texas Roadhouse, TrueCar, Anglogold Ashanti, KBR, Sealy, Cracker Barrel, Krispy Kreme, Fluor, Expeditors International, Medtronic, Norsk Hydro, HSBC

09:00 S&P/Case-Shiller ev fiyatları

09:00 FHFA ev fiyatları

9:45 İmalat PMI

9:45 Hizmetler PMI

10:00 Tüketici güveni

15:30 Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic

Çarşamba günü

Kazanç: Booking Holdings, Barclays, eBay, Bausch Health, Brink’s, Travel + Leisure, Dana, Molson Coors Brewing, Sleep Number, IMAX, Tupperware, TJX Cos, Allbirds, Bath & Body Works, Petrobras, Lowe’s, Iamgold, Hertz Global, Ekstra Alan Depolama, Sturm Roger, Chesapeake, Coterra

Perşembe günü

Kazanç: Anheuser-Busch, Alibaba, Daimler, AXA, Moderna, WPP, Iron Mountain, Gannett, SeaWorld, Coinbase, Etsy, Morningstar, Dell Technologies, Beyond Meat, Ambac Financial, Cushman & Wakefield, Allscripts Healthcare, Keurig Dr. Pepper, NetEase, NRG Energy, Planet Fitness, VMWare, Southwestern Energy, Steve Madden, Wayfair, American Tower, Discovery, Occidental Petroleum

08:30 İlk işsizlik başvuruları

8:30 am Q4 Reel GSYİH 2. okuma

10:00 am Yeni ev satışları

11:10 Atlanta Fed Bostic

12:00 Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester

20:00 Fed Başkanı Christopher Waller

Cuma

Kazanç: Canadian Imperial Bank, Foot Locker, Sempra Energy, Liberty Broadband, Liberty Media, Cinemark

08:30 Dayanıklı mallar

8:30 am Kişisel gelir/harcama

08:30 PCE deflatörü

10:00 am Bekleyen ev satışları

10:00 Tüketici duyarlılığı

Cumartesi

Kazanç: Berkshire Hathaway

.

Rusya’nın Ukrayna tehdidi ve Fed’in faiz artırımına ilişkin endişeleri piyasalarda çalkantılı bir haftaya neden olabilir
adlı haberimizi okudunuz. Diğer Haberler için aşağıya kaydırınız.

Sevdiklerinle Paylaş: