Samsung, %21 Satış Artışının Ardından 30 Milyar Dolarlık Chipmaker Rallisi Başlattı – Finans Haberleri

Samsung, %21 Satış Artışının Ardından 30 Milyar Dolarlık Chipmaker Rallisi Başlattı

(Bloomberg) — Samsung Electronics Co., gelirde beklenenden daha iyi bir %21 artış bildirdi ve yatırımcıların zayıflayan tüketici talebinin ve yükselen malzeme maliyetlerinin 550 milyar dolarlık çip endüstrisi üzerindeki etkisine ilişkin en büyük korkularını giderdi.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Önemli bir çeyreğin ardından kazanç bildiren ilk büyük teknoloji firmaları arasında yer alan Güney Kore’nin en büyük şirketinin sonuçları, Perşembe günü Asya hisse senetlerinde yükselişe yardımcı oldu. Potansiyel bir küresel durgunluğun uzun vadeli etkisine ilişkin endişeler sürerken, yatırımcılar Samsung’un en üst düzeydeki genişlemesini çip stoklarının aşırı satılmış olabileceğinin bir işareti olarak değerlendirdi.

Samsung, Seul’de sabah ticaretinde %3.2’ye kadar yükselirken, diğer bellek üreticisi SK Hynix Inc. %3.4’e kadar yükseldi. Taipei’de Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. %5,4’e kadar yükseldi ve daha küçük rakibi United Microelectronics Corp. %9’a kadar yükseldi.

Dört Asyalı yonga üreticisi, sabah toplu olarak yaklaşık 30 milyar dolarlık piyasa değeri kazandı. Bu ralliye rağmen, uzun vadeye ilişkin belirsizliği yansıtarak yıl boyunca düşüşte kaldılar.

HI Investment & Securities analisti Song Myung-sup, “Sonuçlar beklenenden daha az kötüydü” dedi. “Büyük endişeler vardı ve kazanç tahminleri düşürülüyordu. Ancak sonuçlar beklentilerin sınırları içinde geldi.”

Teknik Sorunların Açık İşaretlerini Görmeye Başlıyoruz: Tim Culpan

Samsung’un dar satışları, artan enflasyondan kaynaklanan marj baskılarını yansıtarak, beklenenden daha zayıf olan işletme karını telafi etti. Şirket Perşembe günü yaptığı açıklamada, faaliyet karı büyümesinin Haziran ayında sona eren üç aylık dönemde 14 trilyon won (10.7 milyar $) ile iki yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine gerilediğini söyledi. Analistler ortalama 14.6 trilyon won tahmin etmişti.

hikaye devam ediyor

77 trilyon wonluk satışlara, dönem boyunca ABD doları karşısında zayıflayan Güney Kore wonu yardımcı oldu. Samsung, bu ayın sonunda tam raporuyla net gelir sağlayacak ve bölüm performansını dağıtacak.

Devamını oku: Kore Hedge Fonu, Bahis Altında Samsung Satın Almaya Başlıyor

Eugene Investment & Securities analisti Lee Seung-woo’ya göre, Samsung’un ikinci çeyrekteki akıllı telefon sevkiyatları önceki üç aya göre 10 milyondan fazla düşüşle 63 milyona düşmüş olabilir. İnsanlar pahalı BT ürünlerine daha az para harcadıkları için TV ve PC satışları da ilk çeyreğe kıyasla önemli ölçüde düştü.

Ulusal istatistik ofisine göre, Güney Kore’nin çip stokları Mayıs ayında %50’den fazla arttı ve durgun tüketici talebinin bellek çipi endüstrisini doğrudan etkilediğine işaret ediyor. Samsung ve yurttaşı SK Hynix, dünyanın veri merkezlerine ve elektronik üreticilerine tedarik sağlayan lider bellek üreticileri üçlüsünden ikisidir. Her ikisi de, potansiyel bir durgunluk endişeleri arttıkça hisse fiyatlarının bu yıl %20’den fazla düştüğünü gördü.

eBEST Investment & Securities Co. analisti Nam Dae-jong, “Küresel olarak makro belirsizlik hala devam ediyor” dedi. “Fed’in faiz oranlarındaki artışlar, hammadde ve lojistik maliyetleri yükselmeye devam ederken döviz dalgalanmalarını tetikledi. Talep konusunda da artan bir belirsizlik var.”

Samsung, enflasyon ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi küresel makro risklerin dalgalanma etkilerini tehdit ettiği için son kazançları sırasında iş görünümüyle ilgili “büyük” bir zorluk konusunda uyardı. Tüketiciler ve kurumsal müşteriler, artan faiz oranları ve maliyetler doğrudan harcanabilir gelirlerini etkilerken, potansiyel bir durgunluktan önce harcamalarını kısmak için harcamalarını kesiyor.

Güney Kore’nin Yonga Stoku, Teknolojik Yavaşlama Endişeleri Ortasında Sıçradı

Üçüncü en büyük DRAM üreticisi olan ABD’li rakibi Micron Technology Inc., geçen hafta teknoloji harcamalarına yönelik beklentileri düşürerek mevcut çeyrek için korkunç bir görünüm verdi.

Bloomberg İstihbaratı Ne Diyor?

Samsung’un 2. çeyrek ön rakamları, rakip Micron’un Haziran-Ağustos ayları için zayıf satış rehberliğinin önerdiği kadar zayıf olmayabilir. Ancak, enflasyonun neden olduğu daha zayıf PC ve akıllı telefon talebi nedeniyle 3Ç ardışık kar büyümesi beklendiği kadar güçlü olmayabilir.

— Masahiro Wakasugi, BI analisti

Araştırmanın tamamı için buraya tıklayın

(Dördüncü paragrafta sektör genelindeki hisse tepkisi ile güncellemeler)

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Samsung, %21 Satış Artışının Ardından 30 Milyar Dolarlık Chipmaker Rallisi Başlattı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: