Sanofi ve GSK, Zantac’ın Endişelenmesiyle 40 Milyar Dolarlık Yenilgiye Öncülük Ediyor – Finans Haberleri

Sanofi ve GSK, Zantac’ın Endişelenmesiyle 40 Milyar Dolarlık Yenilgiye Öncülük Ediyor

(Bloomberg) — Sanofi, GSK Plc ve Haleon Plc, geri çağrılan mide ekşimesi ilacı Zantac hakkındaki davalarla ilgili endişelerin artmasıyla Salı günkü kapanıştan bu yana düşüşlerini sürdürdü ve toplam 40 milyar dolarlık piyasa değeri kaybetti.

Sanofi Perşembe günü yaklaşık %13 düşerek iki günlük düşüşünü %20’ye çıkardı, bu o zaman diliminde şimdiye kadarki en dik düşüş. GSK Londra’da %6,9 düşerken, son yan ürünü Haleon Salı gününden bu yana düşüşünü %19’a alarak %12 düştü.

GSK, Zantac çevresinde hisse senedi hareketleri ve devam eden davalar hakkında yorum yapmaktan kaçınırken, Haleon dava sürecinin bir tarafı olmadığını ve ilacı ABD’de hiçbir zaman Haleon veya GSK Tüketici Sağlığı olarak pazarlamadığını söyledi. Sanofi, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Zantac, bir zamanlar popüler olan bir antasitti ve kansere neden olduğu iddiasıyla ABD’de birçok kişisel yaralanma davası açtı. Sanofi, GSK ve Boehringer Ingelheim GmbH – diğer pek çok jenerik ilaç üreticisi arasında – kullanıcıları reçetesiz satılan ürünün sağlık riskleri konusunda gerektiği gibi uyarmamakla suçlanıyor.

Deutsche Bank analisti Emmanuel Papadakis, 22 Ağustos’ta yaklaşmakta olan bir Illinois davasına ve 2023’ün başlarındaki bazı önemli mahkeme davalarına vurgu yaparak, Perşembe günü, sorunların hem GSK hem de Sanofi hisseleri için kısa vadeli bir ters rüzgar olarak hareket edebileceği konusunda uyardı.

Gerçekten de, Morgan Stanley’deki analistlere göre, geçmişteki benzer dava anlaşmalarına dayanarak, zararlar muhtemelen 10.5 milyar ila 45 milyar dolara ulaşabilir. “Bu aşamada, Zantac davasının potansiyel toplam mali etkisini çevreleyen önemli bir belirsizlik var” diye yazdılar.

Zantac, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin, beş gün kadar kısa bir süre ısıya maruz kaldığında kabul edilemez düzeyde kansere neden olan kimyasal ürettiğini açıklamasının ardından 2019 yılında piyasadan çekilmişti.

UBS Group AG analisti Laura Sutcliffe, bazı yatırımcıların daha fazla netlik sağlanana kadar Sanofi’den kaçındığı konusunda uyardı. Notunu satın almaktan nötre indirirken, 2023’ün başlarındaki davanın hisse senedi için bir “çıkıntı” olabileceğini söyledi.

hikaye devam ediyor

Sanofi daha önce davanın risklerini küçümsemişti ve yöneticiler geçen ay bir kazanç çağrısında Zantac’ın kansere neden olduğuna dair güvenilir bir kanıt olmadığını ve davacıların iddialarını kanıtlayamayacaklarını söylediler.

Haleon, geçen ay Londra’daki hisselerini listelemeden önce bir izahnamede GSK ve Pfizer’e “OTC Zantac ile ilgili yükümlülükleri içerebilecek” belirli tazminat yükümlülükleri olduğunu söyledi. Bu sırada Credit Suisse analistleri Haleon’un Zantac davalarına katılımının sınırlı olduğunu belirtti.

(Haleon’dan bir yorum ekler, fiyatları baştan sona günceller)

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Sanofi ve GSK, Zantac’ın Endişelenmesiyle 40 Milyar Dolarlık Yenilgiye Öncülük Ediyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: