Satışlar yoğunlaştıkça bir günde tüm kripto pazarından 200 milyar dolardan fazla silindi – Borsa – Finans Haberleri

Satışlar yoğunlaştıkça bir günde tüm kripto pazarından 200 milyar dolardan fazla silindi

Bitcoin, tek bir günde tüm piyasadan 200 milyar dolardan fazlasını silen kripto para birimlerinde daha geniş bir satışın ortasında, 16 ay içinde ilk kez 26.000 doların altına düştü.

Coin Metrics’e göre, Bitcoin fiyatı Perşembe günü 25,401,29 dolara kadar düştü. Bu, kripto para biriminin 26 Aralık 2020’den bu yana ilk kez 26.000 $ seviyesinin altına düştüğünü gösteriyor.

Bitcoin o zamandan beri kayıplarını azalttı ve en son %2,9 düşüşle 28.569,25 dolardan işlem görüyordu.

İkinci en büyük dijital para birimi olan Ether, madeni para başına 1.704.05 dolara kadar düştü. Token Haziran 2021’den bu yana ilk kez 2.000$’ın altına düştü. Ether en son 1.937.88$ fiyatla %8.8 düşüş yaşadı.

Hisse senedi piyasalarının yükselen fiyatlar ve kötüleşen ekonomik görünüme ilişkin korkular nedeniyle koronavirüs pandemisinin zirvelerinden düştüğü bir zamanda yatırımcılar kripto para birimlerinden kaçıyorlar. Çarşamba günü yayınlanan ABD enflasyon verileri, mal ve hizmet fiyatlarının Nisan ayında %8.3 arttığını, analistler tarafından beklenenden daha yüksek ve son 40 yılın en yüksek seviyesine yakın olduğunu gösterdi.

Ayrıca, güç durumdaki stablecoin protokolü Terra’nın çöküşü de tüccarların kafasında ağırlık oluşturuyor. TerraUSD veya UST’nin doların değerini yansıtması gerekiyor. Ancak Çarşamba günü 30 sentin altına düştü ve yatırımcıların sözde merkezi olmayan finans alanına olan güvenini sarstı.

Stablecoin’ler, zar zor düzenlenmiş kripto dünyasının banka hesapları gibidir. Dijital para yatırımcıları, piyasalardaki oynaklık zamanlarında genellikle güvenlik için onlara yönelir. Ancak, bir rezervde tutulan nakit yerine kod tarafından desteklenen “algoritmik” bir stabilcoin olan UST, sahipleri toplu olarak çıkışlara yönelirken istikrarlı bir değeri korumak için mücadele etti.

Perşembe günü, UST yaklaşık 41 sentten işlem gördü, hala hedeflenen 1 dolarlık sabit fiyatının oldukça altında. Değişken bir fiyatı olan ve UST fiyat şoklarını absorbe etmesi amaçlanan bir başka Terra jetonu olan Luna, değerinin %99’unu sildi ve son olarak sadece 4 sent değerindeydi.

CNBC Pro’dan teknoloji ve kripto hakkında daha fazla bilgi edinin

Yatırımcılar, bitcoin üzerindeki etkilerinden korkuyor. Terra’nın yaratıcısı Do Kwon tarafından kurulan bir fon olan Luna Foundation Guard, kriz zamanlarında UST’yi desteklemeye yardımcı olmak için milyarlarca dolarlık bir bitcoin yığını topladı. Korku, Luna Foundation Guard’ın hasta sabit parasını desteklemek için bitcoin varlıklarının büyük bir bölümünü satmasıdır. Bu riskli bir kumar – en azından bitcoin’in kendisi inanılmaz derecede değişken bir varlık olduğu için.

Terra’nın çöküşünden kaynaklanan serpinti, pazarın bulaşma korkusuna yol açtı. Dünyanın en büyük sabit parası olan Tether de Perşembe günü 1 doların altına düştü ve bir noktada 95 sente düştü. Ekonomistler, uzun süredir, tether’ın toplu para çekme durumunda dolar kurunu desteklemek için gerekli miktarda rezerve sahip olmayabileceğinden korkuyorlar.

.

Satışlar yoğunlaştıkça bir günde tüm kripto pazarından 200 milyar dolardan fazla silindi
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: