Senato Demokratları kısa süre önce yeni COVID-19 fonunda 21 milyar dolar önerdi – işte patlamaya hazır olabilecek 3 sağlık hissesi – Finans Haberleri

Senato Demokratları kısa süre önce yeni COVID-19 fonunda 21 milyar dolar önerdi – işte patlamaya hazır olabilecek 3 sağlık hissesi

Senato Demokratları kısa süre önce yeni COVID-19 fonunda 21 milyar dolar önerdi – işte patlamaya hazır olabilecek 3 sağlık hissesi

Sağlık sektörü, COVID-19 pandemisinin ilk günlerinde yatırımcıların büyük ilgisini çekti. Uzaya ilgi son aylarda biraz azaldı, ancak yeni bir katalizör yolda olabilir.

Üst Senato Demokratları kısa süre önce pandeminin ve diğer ortaya çıkan hastalıkların bir sonraki aşamasına hazırlanmak için 21 milyar dolarlık yeni bir acil ek finansman tasarısı önerdi.

Tasarı, testler, aşılar, tıbbi malzemeler ve araştırmalar için Halk Sağlığı ve Sosyal Hizmetler Acil Durum Fonu’na 16 milyar dolar tahsis edecek. 5 milyar dolarlık acil durum fonu, diğer ülkelerin koronavirüsle savaşmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Senato Ödenekler Komitesi Başkanı Patrick Leahy yaptığı açıklamada, “Bizi burada korumak için yurtdışında bu hastalığı durdurma çabalarımız hızla tükeniyor ve harekete geçmek için zamanımız tükeniyor” dedi.

Tasarı, yatırımcılara aşı yapan, tedavi geliştiren veya antijen testleri üreten şirketleri kontrol etmek için yeni bir neden verebilir. İşte bunlardan üçüne bir göz atın.

Pfizer’ı (PFE) kaçırmayın

1849’a kadar uzanan bir geçmişe sahip olan Pfizer, dev bir ilaç ve biyoteknoloji şirketidir. Pandemi, dünya çapında daha da bilinir hale getirdi.

3,6 milyardan fazla Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı dünya çapında 180 ülkeye sevk edildi. Bu arada Pfizer, COVID-19’u tedavi etmek için kullanılan bir oral antiviral hap olan Paxlovid’in de geliştiricisidir.

Şirket, bu kazanç sezonunda güçlü sonuçlar bildirdi. Pfizer, ikinci çeyrekte 27,7 milyar dolar gelir elde etti ve bu, yıldan yıla %47’lik bir artışı temsil ediyor. Hisse başına düzeltilmiş kazanç, bir önceki yıla göre %92 artışla 2.04$ oldu.

Ancak hisse, 2022’de piyasa satışlarından muaf değil. Yıl başından bugüne, Pfizer hisseleri %13 düştü.

hikaye devam ediyor

JPMorgan analisti Chris Schott’un Pfizer için ‘nötr’ bir notu var ve 57$’lık bir fiyat hedefi var – hisse senedinin bugünkü konumunun kabaca %15 üzerinde.

Gilead Bilimleri (GILD)

Gilead Sciences, pandemi sırasında manşetlere çıkan bir başka biyofarmasötik şirketidir. Hastanede yatmayı gerektiren COVID-19 tedavisi için FDA tarafından onaylanan ilk antiviral ilaç olan Veklury’nin (remdesivir) geliştiricisidir.

Şirket, bu ayın başlarında 2. çeyrek kazançlarını bildirdi. Çeyrek için, gelir yıllık %1 artışla 6,3 milyar dolara yükseldi. Hisse başına düzeltilmiş kazanç, yıllık %13 düşüşle 1.58$’a geriledi.

Bu rakamlar tek başına etkileyici görünmese de Wall Street’in beklentilerini alt üst etti. Ortalama olarak, analistler Gilead’in çeyrek için 5.86 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1.52 dolar kazanç bildirmesini bekliyorlardı.

Yönetim de rehberliklerini artırdı. 2022 yılının tamamı için, şirketin toplam ürün satışlarında önceki 23,8 milyar ila 24,3 milyar dolarlık rehberlik aralığından 24,5 milyar ila 25 milyar dolar kazanmasını bekliyorlar.

Hisse senedi, kazanç açıklamasının ardından yükseldi. Ancak, bugüne kadar hala% 10 düştü.

Piper Sandler analisti Do Kim yakın zamanda Gilead’in ‘tarafsız’ notunu yinelerken fiyat hedefini 71 dolardan 74 dolara yükseltti. Gilead’in bugün 65$ civarında işlem gördüğü göz önüne alındığında, fiyat hedefi %14’lük bir potansiyel artış anlamına geliyor.

Abbott Laboratuvarları (ABT)

Abbott Laboratories, tıbbi cihazlar, teşhis, beslenme ürünleri ve markalı jenerik ilaçlar konusunda uzmanlaşmış bir sağlık şirketidir.

Diğer iki şirket gibi Abbott da sıcak kanlı biri olmadı. Hisseleri 2022’de acı verici bir şekilde %21 düştü.

Ancak şirket, başka bir COVID-19 dalgası için sağlam bir şekilde konumlandırılmıştır – COVID-19 test kitleri yapar.

En son kazanç raporuna göre, 2022’nin ikinci çeyreğinde Abbott için COVID-19 testiyle ilgili satışlar 2,3 milyar doları buldu.

Satışlar, çeyrek için yıllık %10,1’lik bir artışı temsil eden 11,3 milyar $ olarak gerçekleşti. Hisse başına düzeltilmiş kazanç, bir yıl öncesine göre %22.2 artarak 1.43$’a yükseldi.

Yönetim, şirketin 2022 yılının tamamında COVID-19 testiyle ilgili satışlardan 6,1 milyar dolar kazanmasını bekliyor.

Citi analisti Joanne Wuensch, Abbott’ta bir ‘satın alma’ derecesine ve mevcut seviyelerin yaklaşık %12 üzerinde olan 123$’lık bir fiyat hedefine sahip.

Daha sonra ne okunmalı

  • Wall Street’in önde gelen firmalarından sürekli olarak eyleme geçirilebilir fikir akışı almak için MoneyWise yatırım bültenimize kaydolun.

  • Emeklilik planlarınız enflasyon yüzünden ertelendiyse, işte geri dönmenin stressiz bir yolu

  • ‘Her zaman bir yerlerde bir boğa piyasası vardır’: Jim Cramer’ın ünlü sözleri, ne olursa olsun para kazanabileceğinizi öneriyor. İşte bugünden yararlanabileceğiniz 2 güçlü arka rüzgar

Bu makale yalnızca bilgi sağlar ve tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Herhangi bir garanti olmaksızın sağlanır.

Senato Demokratları kısa süre önce yeni COVID-19 fonunda 21 milyar dolar önerdi – işte patlamaya hazır olabilecek 3 sağlık hissesi
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: