Senato Enflasyon Azaltma Yasasını Geçirdi. İçinde Ne Var. – Finans Haberleri

Senato Enflasyon Azaltma Yasasını Geçirdi. İçinde Ne Var.

Senato Demokratları, bir maraton hafta sonu oturumunun ardından parti çizgisi oylamasında 2022 Enflasyon Azaltma Yasasını kabul etti.

Cumartesi günü geç saatlerde yapılan bir dizi usul oylamasından ve Pazar sabahı değişikliklere ilişkin oylamalardan sonra, Senato, Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in eşitlik bozma oyu vermesiyle tasarıyı 51-50 onayladı.

Mevzuat, diğer şeylerin yanı sıra temiz enerji girişimlerini finanse etmeyi, sağlık bakım maliyetlerini düşürmeyi ve yeni işler yaratmayı amaçlıyor. Senato tarafından yayınlanan en son versiyona göre, yeni yatırımlar için yaklaşık 433 milyar dolar harcanacak ve tasarı hükümet bütçe açıklarını yaklaşık 300 milyar dolar azaltacak.

Başkan Joe Biden, milletvekillerinin çalışmalarını övdü ve Meclis’i imzalayabilmesi için tasarıyı geçirmeye çağırdı. Biden, Beyaz Saray tarafından yayınlanan bir açıklamada, “Bugün, Senato Demokratları özel çıkarlar konusunda Amerikan ailelerinin yanında yer aldı” dedi. “Hükümetin tekrar çalışan aileler için çalışmasını sağlama sözü veren Başkan için koştum ve bu tasarının yaptığı da bu.”

D-Ariz’den Holdout Senatör Kyrsten Sinema nihayet Perşembe günü parti üyeleriyle aynı safta olmayı kabul etti – mevzuatta dikkate değer değişiklikler yapılması şartıyla. Tasarı artık “taşınan faiz boşluğunu” kapatacak hükümler içermiyor Bu, zengin finansörlerin gelirleri üzerinden daha düşük bir vergi oranı ödemelerine olanak tanır.

Tasarı revizyondan geçmeye devam edebilirken, burada izlenmesi gereken beş konu var.

Daha ucuz reçeteli ilaçlar

Enflasyon Azaltma Yasası geçerse, Medicare en pahalı ilaçları için ilaç üreticileriyle doğrudan reçeteli ilaç fiyatlarını müzakere edebilir; bu da hastaların muhtemelen daha az ödeme yapacağı anlamına gelir. İlaç şirketleri fiyatları enflasyondan daha hızlı yükseltirse, yeni tasarı onların Medicare hastalarına aradaki farkı iade etmelerini gerektirecek. Ayrıca, Medicare’e kayıtlı kişilerin reçeteli ilaçlar için cepten yaptıkları harcamalar için yılda 2.000 $’lık bir üst sınır olacaktır.

Kongre Bütçe Ofisi tahminlerine göre, bu politikalar bir araya geldiğinde federal hükümete önümüzdeki 10 yıl içinde yaklaşık 288 milyar dolar tasarruf sağlayacak. Ancak eleştirmenler, yeni politikaların ilaç şirketlerinden inovasyonu caydıracağını savunuyor.

EV alıcıları için vergi kredisi

Tasarı, 2030 yılına kadar daha temiz enerjiye geçişi hızlandırmayı, yerel enerji üretimini artırmayı ve karbon emisyonlarını %40 oranında azaltmayı amaçlayan programlara 369 milyar dolar yatırım yapacak. Para güneş panellerine, rüzgar türbinlerine ve diğer temiz enerji kaynaklarına gidecek. ve elektrikli araç tüketicileri de faydalanabilir.

EV alıcıları şu anda 7.500 $’a kadar vergi kredisi almaya hak kazanıyor, ancak avantajlar her otomobil üreticisinin sattığı ilk 200.000 uygun araçla sınırlı. Yeni fatura bu sınırı kaldıracak ve kullanılmış EV satın alanlara 4.000 dolara kadar kredi sunacak.

Kurumlar vergisinin artırılması

Birçok şirket, genellikle kitap geliri olarak bilinen genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri kapsamında önemli karlar elde etmesine rağmen çok düşük vergiler ödemektedir. Bunun nedeni, Vergiye tabi karlarının, İç Gelir Hizmeti kodu altındaki bir dizi kesinti ve kredi nedeniyle genellikle defter gelirlerinden daha düşük olmasıdır.

Enflasyon Azaltma Yasası, geliri en az 1 milyar dolar olan şirketlerin defter gelirlerine %15 vergi oranı uygulamasını zorunlu kılacaktır. Bu, geleneksel hesaplamalardan daha yüksek çıkarsa (karların %21’i kesintiler ve krediler düşüldükten sonra) şirketler %15’lik oranı ödemek zorunda kalacak.

Önlemin 313 milyar dolarlık yeni gelir sağlaması ve yasanın finansmanının %40’ından fazlasını sağlaması bekleniyor. Ancak birçok ekonomist bunun yerine kurumlar vergisi oranını yükseltmenin veya bazı vergi indirimlerini ortadan kaldırmanın daha iyi olacağını söylüyor.

Hisse geri alım vergileri

Demokratlar ayrıca, son yıllarda patlayan ve sıklıkla saldırıya uğrayan hisse senedi geri alımlarında %1’lik bir tüketim vergisine sahiptir. Eleştirmenler, şirketlerin hisse fiyatlarını yapay olarak artırmak yerine yeniden yatırım yapmak ve büyümek veya hissedarlarına temettü yoluyla geri ödeme yapmak için kazançlarını kullanmaları gerektiğini savunuyor.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, bir geri alım vergisinin yaklaşık 74 milyar dolar gelir getirebileceğini söyledi.

Bununla birlikte, bazıları, geri alımların vergilendirilmesinin tüm piyasada geniş bir etkiye sahip olacağını ve kurumsal yatırımcılar kadar anne-pop yatırımcılarına da zarar vereceğini söylüyor. Nationwide Investment Management yatırım araştırması başkanı Mark Hackett Cuma günü, “Geri alımlar üzerindeki vergi, hisse senedi piyasası talebinin ana itici güçlerinden birini yavaşlatabilir” dedi.

Enflasyonu frenlemek

Tasarının adında da belirtildiği gibi, temel hedeflerinden biri kavurucu enflasyonu azaltmak. Açıktaki azalma, ekonomideki talebi azaltabilir ve fiyatların düşmesine yardımcı olabilir. Tasarının reçeteli ilaç fiyatlandırma reformu ve EV kredisi gibi diğer hükümlerinin sırasıyla sağlık ve enerji maliyetlerini düşürmesi bekleniyor.

Bununla birlikte, birçok ekonomist, tasarının enflasyon üzerindeki net etkisinin muhtemelen oldukça mütevazı olacağını ve birçok programının yürürlüğe girmesinin ne kadar uzun süreceği göz önüne alındığında bir süre hissedilmeyeceğini söylüyor.

Evie Liu’ya evie.liu@barrons.com adresinden yazın.

.

Senato Enflasyon Azaltma Yasasını Geçirdi. İçinde Ne Var.
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.barrons.com

Sevdiklerinle Paylaş: