Şeref Oğuz: Dolar kuru sanayi, esnaf ve halka ağır yansıyacak

Dünya gazetesi muharriri Erdem Oğuz, dolar kurundaki artışın endüstriyi etkileyeceğini yazdı. Türkiye’de endüstrinin salgına ve global badirelere karşın işlediğini söz eden Oğuz “Kuru azdırarak endüstriye çelme takmayı anlamak mümkün değil ” dedi.

İşte Gurur Oğuz’un köşe yazısı:

“Sanayi; bir şeyden çok üretmektir. Geçimlik çabanın dışına taşmak, kitlesel üretime geçmektir. Sanayi; emek, sermaye ve hammadde bileşeninde, eseri işlemek, muhtaçlığa uygun hale getirmek ve bunu yaparken çok sayıda ve daima üretmenin ismidir. Hammaddeden sonuncu esere dek tüm süreçlerin tarifi, bilgi, maharet, tertibe dair tüm araçlar ve prosedürler bütünüdür.

KUR ARTIŞI NELERİ GETİRİR?

1-Sanayinin işleyen çarkları, kur yüzünden kırılmaya başlar. İthalata muhtaç sanayi, tedarik külfetleri içinde bağıra bağıra stop eder. Taahhütlerini yerine getiremeyen ihracatçı endüstrici oyundan düşer.

2-Bankalar, geri dönmeyen krediler yüzünden zora girer. Faiz takıntılı idare sebebiyle sistem tıkanır.

3-İşsizlik ordusu genişler, işten çıkarmalar artar. Seçim yatırımı diye artırılan taban fiyat, kayıtdışı istihdamı besler. Firmalar, çalışanına düşük fiyat yahut işten çıkarma önermeye başlar.

4-Hükümet yeniden de aymaz. Ekonomiyi zati onlar biliyordur ve ısınan sokağın sesi yükselmeye başlar. Bu sesi ekonomik önlemlerle değil zaptiye gücüyle durdurmayı tercih ederler, demokrasi düşer.

5-Esnaftan kepenk kapatma hareketleri, talebelerden yerleşke olayları, iktidarı daha da sertleştirir.

İKİ SORU İKİ KARŞILIK

Kur krizlerinin en besbelli göstergesi ne olur?

Borçlar ödenmez, iflaslar başlar, konkordato ilanları çoğalır, sivil toplum
örgütleri homurdanır.

Tedbir alınmazsa nereye yol alınır?

Bir sabah 20 lirayı da aşan dolar, “kalk borusu” çalar ve “merhaba cehaletle beslenen yönetimsizlik krizi” der.

DÖRTNALA KOŞAN ENDÜSTRİYİ DOLAR İLE ÇELMELEMEK

Türkiye, ince bir buz katmanı üzerinde süratle ilerlemek zorunda olan kayakçı gibi… Yavaşlarsa, altındaki buz katmanı taşıyamayacak, kırılacak ve suya gömülecek… Tıpkı 1994, 2001 krizlerinde olduğu üzere.

Ne yazık ki yönetilmeyen iktisatta bu buz katmanı epey inceldi. Halbuki iktisatta %20’lere koşan hissesi ile sanayi, salgına ve global problemlere karşın tıkır tıkır işliyor, üretiyor. Kuru azdırarak sanayie çelme takmayı anlamak mümkün değil.

Kim bindiği kolu kesmek ister, kim şahlanan sanayiciyi kur ile infaz etme yanlışına düşer? Anlamak mümkün değil. Kaliteli büyümeyi sırtlanan, ihracatı rekora koşturan sanayie kıymayın efendiler…

Sevdiklerinle Paylaş: