Siemens, Almanya’daki en büyük yeşil hidrojen üretim tesislerinden birini devreye aldı – Kurumsal Haberler

Siemens, Almanya’daki en büyük yeşil hidrojen üretim tesislerinden birini devreye aldı

Almanya’da bir Siemens logosu. Sanayi devi, ülkede yeni devreye alınan yeşil hidrojen santralinin Wunsiedel Enerji Parkı’ndan rüzgar ve güneş enerjisi kullanacağını söylüyor.

Daniel Karmann | Resim İttifakı | Getty Resimleri

Almanya’nın en büyüklerinden biri olarak tanımlanan yeşil hidrojen üretim tesisi, sanayi devi Siemens’in her yıl 1.350 ton hidrojen üreteceğini söylemesiyle açıldı.

Siemens Çarşamba günü yaptığı açıklamada, tesisin Yukarı Frankonya’daki Wunsiedel Enerji Parkı’ndan gelen rüzgar ve güneş enerjisini kullanacağını söyledi.

Hidrojen, 8.75 megavatlık bir elektrolizör kullanılarak üretilecek. Siemens, hidrojenin öncelikle “bölgenin endüstriyel ve ticari işletmelerinde ve aynı zamanda karayolu taşımacılığında” kullanılacağını söyledi.

Devreye alınmasının ardından Siemens, tesisin işletmecisi WUN H2’ye devredildiğini söyledi. Siemens Financial Services, WUN H2’de %45 hisseye sahiptir. Bir kamu hizmeti şirketi olan Riessner Gase ve Stadtwerke Wunsiedel, sırasıyla %45 ve %10 hisseye sahiptir.

Siemens, “Tesisin kapasitesinin 17,5 megawatt’a çıkarılmasıyla ilgili görüşmeler halihazırda devam ediyor” dedi.

CNBC Pro’dan enerji hakkında daha fazla bilgi edinin

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından “çok yönlü bir enerji taşıyıcısı” olarak tanımlanan hidrojen, çok çeşitli uygulamalara sahiptir ve çok çeşitli endüstrilerde kullanılabilir.

Birkaç şekilde üretilebilir. Bir yöntem, suyu oksijen ve hidrojene ayıran bir elektrik akımı ile elektroliz kullanmayı içerir.

Bu süreçte kullanılan elektrik, rüzgar veya güneş gibi yenilenebilir bir kaynaktan geliyorsa, bazıları buna “yeşil” veya “yenilenebilir” hidrojen diyor. Günümüzde hidrojen üretiminin büyük çoğunluğu fosil yakıtlara dayanmaktadır.

‘Avrupa için bir oyun değiştirici’

Siemens’in duyurusu, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Birliğin Durumu konuşmasında hidrojene desteğini ifade ettiği gün geldi.

Komisyonun web sitesinde tercüme edilen açıklamalarda von der Leyen, “hidrojen Avrupa için bir oyun değiştirici olabilir. Hidrojen ekonomimizi nişten ölçeğe taşımamız gerekiyor” dedi.

Von der Leyen konuşmasında ayrıca “AB’de her yıl on milyon ton yenilenebilir hidrojen üretmek için 2030 hedefine” değindi.

“Bunu başarmak için, yatırım boşluğunu kapatmak ve gelecekteki arz ve talebi birbirine bağlamak için hidrojen için bir piyasa yapıcı oluşturmalıyız” dedi.

Bu amaçla, AB’nin von der Leyen’i de bir Avrupa Hidrojen Bankası’nın kurulduğunu duyurdu. Bunun, gelecekteki hidrojen pazarını desteklemek için 3 milyar avro (2.99 milyar dolar) yatırım yapabileceği umulmaktadır.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, bir dizi çok uluslu firma yeşil hidrojen sektöründe bir işaret koymaya çalıştı. Almanya’nın kendi içinde petrol ve gaz devi Shell geçen yıl 10 MW’lık bir elektrolizörün faaliyete başladığını duyurdu.

Temmuz 2022’de, Shell’in yan kuruluşlarının nihai yatırım kararının ardından Hollanda’da büyük bir hidrojen tesisi kurma planlarının devam edeceği açıklandı.

Shell, o tarihte yaptığı açıklamada, 2025’te operasyonlar başladığında Holland Hydrogen I tesisinin “Avrupa’nın en büyük yenilenebilir hidrojen tesisi” olacağını söyledi.

Firmaya göre, 200 MW’lık elektrolizör, Avrupa’nın en büyük limanı olan Rotterdam Limanı’nda yer alacak ve her gün 60.000 kilograma kadar yenilenebilir hidrojen üretecek.

Bu yılın Haziran ayında, bir başka petrol ve gaz süper şirketi olan BP, Avustralya için planlanan geniş bir proje olan Asya Yenilenebilir Enerji Merkezi’nde %40,5’lik bir özsermaye hissesi almayı kabul ettiğini söyledi.

BP, kalkınmanın operatörü olacağını ve “dünyanın en büyük yenilenebilir ve yeşil hidrojen merkezlerinden biri olma potansiyeline” sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

.

Siemens, Almanya’daki en büyük yeşil hidrojen üretim tesislerinden birini devreye aldı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: