Silikon Vadisi hizmet çalışanı kesintileri devam ederken yaklaşık 100 Facebook hademe işten çıkarıldı – Finans Haberleri

Silikon Vadisi hizmet çalışanı kesintileri devam ederken yaklaşık 100 Facebook hademe işten çıkarıldı

Yaklaşık 100 Facebook hademe, işlerinin güvenli olacağı söylendikten iki ay sonra, teknoloji devinin California ofislerinden Cuma günü işten çıkarıldı.

İşten çıkarma sayısının aslında 120’ye yakın olması gerekiyordu, ancak MarketWatch ile konuşan işçilere ve onları temsil eden sendika SEIU United Service Workers West’e göre yaklaşık 30 kapıcı başka yerlere yerleştiriliyor.

Facebook ana şirketi Meta Platforms Inc.’in META, Menlo Park, Kaliforniya’daki %-2,18’lik genel merkezindeki kapıcılar ve şirketin Körfez Bölgesi’ndeki diğer ofisleri etkilendi. MarketWatch tarafından görülen bir işçi listesine göre, yaklaşık 193 kapıcı ve diğer hizmet çalışanları, doğrudan onları istihdam eden satıcı SBM tarafından tutuldu.

İşten çıkarmalar, Meta’daki kapıcıların ve diğer hizmet çalışanlarının, şirket yerinde barınma kısıtlamaları sırasında kampüslerini kapatsa bile, COVID-19 pandemisinin ilk iki artı yılı boyunca işlerini sürdürmelerinin ardından geldi. Meta, Alphabet Inc. GOOG, %-0,26 GOOGL, %-0,11 gibi diğer büyük Silikon Vadisi işverenleriyle birlikte,
Apple Inc. AAPL, -%1.10 ve Intel Corp. INTC, +1.39%,
hizmet çalışanlarını o sırada istihdam etmeye olan bağlılıklarını dile getirdi.

2020’den itibaren: Evden çalışamayan Silikon Vadisi çalışanları daha ne kadar maaş almaya devam edecek?

Ancak şimdi, hibrit veya uzaktan çalışma bazı şirketler için kalıcı bir plan haline geldikçe – ve işten çıkarmalar bir dizi sektörü vurdukça – Büyük Teknoloji şirketleri maliyetleri düşürmeye çalışıyor. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, önümüzdeki zorlu ekonomik zamanlar konusunda uyardı ve yalnız değil. Meta’da bu, mühendislerin işten çıkarmalar için hazırlık yaptığı ve servis çalışanlarının işten çıkarılacağı anlamına geliyor. Bir Teamsters sendika yetkilisine göre, hademeler işten çıkarılmadan önce, son birkaç ay içinde şirketin kampüslerinde yaklaşık 40 otobüs şoförü işini kaybetmişti.

Meta sözcüsü Tracy Clayton, şirketin temizlik görevlilerinde işten çıkarma talebinde bulunduğunu reddetti ve Ağustos ayında şirketin satıcı ortakları tarafından bekleyen herhangi bir işten çıkarmadan haberdar olmadığını söyledi.

Ancak kapıcıları temsil eden sendika SEIU United Service Workers West’in başkanı David Huerta, MarketWatch’a Meta’nın “tüm bunlar hakkında çok bilgili” olduğunu ve “bu konuda kontrollerinin olmadığı doğru değil. ”

Meta, kapıcıları, güvenlik görevlilerini, servis şoförlerini ve daha fazlasını doğrudan istihdam etmek için satıcılara güvenir. Şirket, MarketWatch’in önceki satıcısı ABM Industries Inc.,
Facebook temsilcilerinin o sırada farkında olmadıklarını söylediği bazı kapıcıların aldığı tatil miktarını değiştirmişti. SBM Management Services, temizlik sözleşmesini devraldı ve Huerta, hem Meta hem de SBM’nin o zamanlar kimsenin işten çıkarılmayacağına dair “taahhütlerde bulunduğunu” söyledi.

Daha fazla yorum istendiğinde, bir Meta sözcüsü MarketWatch’ı SBM’ye yönlendirdi ve Ağustos ayının başından bu yana yorum için tekrarlanan taleplerde bulunmadı.

Üç yıl boyunca Meta’da kapıcı olarak çalışan Raquel Avalos, kendisine bir Google GOOGL, -%0.11 GOOG, -%0.26 kampüste kendisine bir iş verileceğinin söylendiğini söyledi, bu da ona şu anda biraz daha fazla para kazandıracaktı. Meta’daki saatlik ücreti 20.50 dolardı.

“Bir dolar ve daha fazlasıydı,” dedi. “Bu benim için bir kazan-kazan oldu. Heyecanlıydım.”

Sonra dört çocuklu bekar anneye işsiz kalacağı söylendi.

“İş sahibi olmamayı göze alamam” diyen Avalos, kendisine teklif edilen her şeyi almaya hazır olduğunu ve geçimini sağlamak için yarı zamanlı bir iş aramayı planladığını da sözlerine ekledi. “İki yatak odalı bir daireyi tek başıma ödüyorum.”

Daha önce: Silikon Vadisi kesintiye gitmeye çalışırken, servis çalışanları ilk gidenlerin kendileri olabileceğinden korkuyor

Avalos gibi, Meta’da işten çıkarılan başka bir hademe, son birkaç aydır işleriyle ilgili belirsizliği stresli olarak nitelendirdi. Erick Miranda, bu hafta işini kaybetmeden önce, işine devam edip edemeyeceği konusunda çok endişeli olmanın fiziksel ve zihinsel etkileriyle başa çıkmak için birkaç gün izin alması gerektiğini söyledi.

Meta’da dört yıl çalışan Miranda, baş ağrısının yanı sıra boyun, sırt, omuz ve kollarında ağrılar olduğunu söyledi. Tıbbi yardım almak zorunda kaldı.

“Bu durumun taşıdığı tüm endişeler nedeniyle sinir sistemim tamamen gergin” dedi.

Şimdi işsizlik maaşına başvurmayı ve yeni bir iş aramayı planladığını söyledi. Kendisi de işsiz olan bir karısı ve 87 yaşındaki babasına bakması gerekiyor.

Meta’da işine devam eden kapıcılar ise, iş gücündeki %40’lık azalma nedeniyle daha ağır iş yüklerinden endişe duyuyorlar. İsmini vermek istemeyen bir hademe, kendisinin ve diğerlerinin zaten gece vardiyalarında ve fazla mesai yapmasının istendiğini söyledi. Ayrıca, eskiden kendilerine beş kapıcı atanan bazı binalarda artık sadece iki kapıcı olduğunu söyledi.

.

Silikon Vadisi hizmet çalışanı kesintileri devam ederken yaklaşık 100 Facebook hademe işten çıkarıldı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.marketwatch.com

Sevdiklerinle Paylaş: