Son derece başarılı yetişkinlerin 70 ebeveyni ile konuştum – işte çocukları küçükken hiç kullanmadıkları 4 cümle – Kurumsal Haberler

Son derece başarılı yetişkinlerin 70 ebeveyni ile konuştum – işte çocukları küçükken hiç kullanmadıkları 4 cümle

Çocuğunuz büyüyüp girişimci olsa güzel olmaz mıydı?

Benim görüşüme göre girişimciler sadece kar amaçlı işletmelerin kurucuları değildir. Bir şeye başlayan, fikir üretip hayata geçiren, tutkuyu projeye dönüştüren, dirençli, çalışkan insanlardır.

“Girişimci Yetiştirmek” adlı kitabım için araştırma olarak, son derece başarılı yetişkinler yetiştiren 70 ebeveynle, çocuklarının hayallerini gerçekleştirmelerine nasıl yardımcı oldukları konusunda röportaj yaptım.

Bulduğum şey, iletişimin bir çocuğun gelecekteki girişimcilik kıvılcımında büyük bir rol oynadığı. İşte bu ebeveynlerin çocukları küçükken hiç kullanmadıkları dört ifade:

1. “Sana güvenmiyorum, bu yüzden ödevini gözden geçirdim ve senin için hataları düzelttim.”

Ebeveynlerin hepsi sorumluluk ve hesap verebilirliğin önemini vurguladı. Çocuklarının sahiplenmelerini, sorunları çözmelerini, hatalardan ders almalarını ve büyüdükçe kendilerine daha fazla güvenmelerini istediler.

Ama bu sadece ev ödevi ile ilgili değil. John Arrow, 200 milyon dolardan fazla gelir elde eden bir teknoloji şirketi olan Mutual Mobile’ı kurmak için mezun olmadan önce üniversiteden birkaç kredi aldı.

Beşinci sınıftayken, arkadaşlarıyla birlikte bir okul gazetesi yazdılar ve hemen tükendi. Ancak gerçek kontrolünü yapamadılar. Müdür çok kızdı ve arkadaşlarının başı aileleriyle belaya girdi. Ama John’un ailesi güldü ve ona hatalarını düzeltmesini söyledi.

John, “Bir otorite bana karşı olsa bile, ailemin beni destekleyeceğini bilmek, beni ikiye katladı ve onlara bana inanmakta haklı olduklarını göstermek için daha çok çalışmama neden oldu” dedi.

2. “Ne istersen satın alabilmen için harçlığını artırıyoruz.”

Bir baba bana “Asla bedava nakit dağıtma” dedi.

Hepsiyle konuştuğum ebeveynler çok çeşitli sosyoekonomik geçmişlerden geldiler ve çocuklarına paranın değerini öğrettiler. Daha varlıklı çocuklar bile para harcamak için çalışmak zorunda kaldı.

Nyla Rodgers, toplum kuruluşlarını finanse eden ve savunan kar amacı gütmeyen Mama Hope’un kurucusudur. Nyla lisedeyken Fransızca dersiyle yurt dışına gitmek istedi.

Ancak annesi, ücretinin tamamını ödemek yerine, seyahatin yarısını kazanması gerektiğini söyledi. Başka seçeneği olmayan Nyla bebek bakıcılığı yaptı, çimleri biçti, köpek gezdirdi, yüzme öğretti ve veri girişi yaptı.

“Parayı toplamak için haftada yedi gün, günde 15 saat çalıştım. Yaz sonunda yetecek kadar para topladım. Girişimcilik yolculuğum bu şekilde başladı” dedi.

3. “Notların yükselene kadar okul sonrası aktivite yok.”

Konuştuğum ebeveynlerin çoğu, çocuklarının tutkularını anlamadı, ama hepsi onlara bu tutkuya dalmaları için çok zaman verdi.

Bazı çocuklar harika öğrenciler olmanın yanı sıra tutkularının da peşinden gittiler. Diğerleri tüm enerjilerini tutkularına harcarlar ve okulda o kadar iyi değillerdi. Ebeveynler onları ne olursa olsun destekledi.

“Crazy Rich Asians” gibi gişe rekorları kıran filmlerin yönetmeni Jon Chu, ikinci sınıftayken film yapma tutkusuna sahipti. Göçmen ailesi bir restoran işletiyordu ve çok çalışarak Amerikan rüyasını gerçekleştirmesini umuyorlardı, ancak filmde olabileceği hiç akıllarına gelmedi.

Lisedeyken, Jon’un annesi bir gece onu ödevi yerine bir video üzerinde çalışırken bulunca çok üzüldü. Ağlamaya başladı: “Ama sevdiğim şey bu! Bunu hayatım boyunca yapmak istiyorum.”

Ertesi gün onu okuldan aldığında, kütüphaneden aldığı film yapım kitapları vardı. “Bunu yapmak istiyorsan,” dedi, “çalış ve en iyisi ol.”

4. “İyi notlar alırsan sana para veririm.”

Büyürken, geleceğin girişimcilerine asla yaşam amacının zengin olmak olduğu öğretilmedi. Bunun yerine başarmak, daha iyisini yapmak, geliştirmek ve harika bir şey yaratmaktı.

Ebeveynler, çocuklarının zevk almadıkları bir şeye takılırlarsa asla mutlu olmayacaklarını ve hiç durmadan çalışmazlarsa bir şeyde asla üstün olamayacaklarını ve asla durmadan çalışamayacaklarını anladılar. -Sevmedilerse dur.

Böylece tutkularını işlerine koyan ve daha iyi ürün ve hizmetler yapan çocuklar yetiştirdiler. Çocuklar, büyük ihtimalle paranın geleceğine güveniyorlardı. Olmasa bile, nefret ettikleri bir şey için çok çalışmaktan daha iyi olurdu.

Sonuç olarak, bir amaç duygusuyla ve dünyada bir fark yaratmak isteyerek büyüdüler.

Margot Machol Bisnow yazar, anne ve ebeveynlik uzmanıdır. FTC Komiseri ve Başkan’ın Ekonomik Danışmanlar Konseyi Genelkurmay Başkanı da dahil olmak üzere hükümette 20 yıl geçirdi ve “Bir Girişimci Yetiştirmek: Çocuklarınızın Hayallerine Ulaşmalarına Nasıl Yardımcı Olur?” kitabının yazarıdır. Onu Instagram’da @margotbisnow’da takip edin.

Kaçırmayın:

.

Son derece başarılı yetişkinlerin 70 ebeveyni ile konuştum – işte çocukları küçükken hiç kullanmadıkları 4 cümle
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: