S&P 500’ün 3.900’de hakimiyetini kaybetmesinin ardından, borsanın Haziran ayının en düşük seviyeleri tekrar göründü – Finans Haberleri

S&P 500’ün 3.900’de hakimiyetini kaybetmesinin ardından, borsanın Haziran ayının en düşük seviyeleri tekrar göründü

S&P 500 Cuma gününü teknik analistlerin Haziran ayı dip seviyelerinin potansiyel bir testi konusunda uyardığı önemli bir grafik destek seviyesinin altında bitirirken, borsa ayıları geçen hafta üstünlüğünü korudu.

“Son üç yıldaki seviye, [S&P 500] en çok işlem hacmi 3900 oldu. BTIG baş piyasa teknisyeni Jonathan Krinsky, Pazar günü yaptığı bir notta, Cuma günü 18 Temmuz’dan bu yana ilk kez bu seviyenin altında kapandı ve bu da bize göre Haziran ayının en düşük seviyelerine kapıyı açıyor” dedi. .

BTIG

S&P 500 SPX, Cuma gününü -%0.72 ile 3.873,33 seviyesinde kapattı – seansta %0.7 ve haftayı %4.8 oranında 18 Temmuz’dan bu yana gördüğü en düşük kapanış için kapattı. Bu, endeksin 16 Haziran’daki 3.666.77’lik dip seviyesinden %5.7 yükselmesine neden oldu. FactSet’e göre, S&P 500 17 Haziran’da 3.636.87’de gün içi en düşük seviyeyi kaydetti.

Dow Jones Endüstri Ortalaması DJIA, geçen hafta %4.1 düşerek Cuma günü 30.822,42 seviyesinden sona ererken, Nasdaq Bileşik COMP -0.90% haftalık %5,5 düşüşle 11.448.40’a geriledi.

Krinsky, Haziran ayının en düşük seviyelerine geri dönüşün muhtemelen düz bir çizgi olmayacağını yazdı, ancak Cboe Volatilite Endeksi VIX’de şu ana kadar fark edilebilir bir “panik” eksikliği, +%0.11 vadeli işlem eğrisi ve daha aşırı bir düşüş olmaması Aylık göreli güç endeksi ile ölçülen aşırı satım koşullarının iyiye alamet olmadığını söyledi.

Diğer analistler, genellikle Wall Street’in “korku göstergesi” olarak adlandırılan VIX spotunda daha keskin bir yükselişin olmadığını belirttiler. Opsiyon tabanlı VIX, 28.42’ye kadar yükseldikten sonra Cuma günü 26.30’da sona erdi, uzun vadeli ortalamasının 20’nin üzerinde, ancak genellikle 40’ın üzerindeki piyasa diplerine yakın görülen panik seviyelerinin oldukça altında.

Hisse senetleri, S&P 500’ün 3 Ocak’taki 4.796.56 seviyesindeki rekor seviyesinden %23.6 düşüşle Haziran ayının en düşük seviyelerinden keskin bir şekilde geri döndü. Krinsky ve diğer grafik gözlemcileri, Ağustos ayında S&P 500’ün Ocak ayının en yüksek seviyesinden Haziran ayının en düşük seviyesine düşüşünde %50’den fazla bir geri çekilmeyi tamamladığını belirtmişti – geçmişte bunu yeni bir düşük seviye takip etmemişti.

Ancak Krinsky, 11 Ağustos’ta “taktik risk/ödül burada bize zayıf görünüyor” diyerek, sıçramayı kovalamaya karşı uyarıda bulunmuştu.

Mott Capital Management’ın kurucusu Michael Kramer, geçen hafta bir notta 3.900’ün altında bir kapanışın 3.835’te bir destek testi oluşturacağı konusunda uyarmıştı, “piyasada doldurulacak bir sonraki büyük boşluğun bulunduğu yer.”

Hisse senetleri, Ağustos ayı tüketici fiyat endeksine ilişkin Salı okumasının enflasyonun beklenenden daha sıcak olduğunu göstermesinin ardından geçen hafta keskin bir düşüş yaşadı. Veriler, Federal Rezerv’in federal fon oranında bir başka süper büyük 75 baz puanlık veya yüzde 0,75 puanlık bir artış sunması beklentilerini güçlendirdi ve bazı tüccarlar ve analistler politika yapıcılar karar verirken 100 baz puanlık bir zam bekliyor. Çarşamba günü iki günlük bir toplantıyı tamamlayın.

Ön izleme: Fed bize ekonominin ne kadar ‘acı’ çekeceğini söylemeye hazır. Yine de durgunluğa işaret etmeyecek.

Piyasanın Haziran ayının en düşük seviyelerinden sıçraması, bazı yatırımcıların Fed’in politika sıkılaştırmasının enflasyonu nispeten kısa sürede bastıracağı bir Goldilocks senaryosuna daha fazla güvenmeleriyle geldi. Boğalar için umut, Fed’in bir durgunluğu önleyerek oran artışlarından “dönebileceği” idi.

İnatçı enflasyon okumaları, yatırımcıları, oranların en üst seviyeye çıkacağını düşündükleri yerlere ilişkin beklentileri yükseltmeye zorlayarak, durgunluk veya keskin yavaşlama korkularını artırdı. Diğer büyük merkez bankaları tarafından yapılan agresif sıkılaştırma, geniş bir küresel yavaşlama korkularını körükledi.

Görmek: Fed, borsayı ezmeden enflasyonu ehlileştirebilir mi? Yatırımcıların bilmesi gerekenler.

21 ve 22 Eylül’de New York’ta düzenlenecek Best New Ideas in Money Festivalinde Ray Dalio’dan haber alın. Hedge fonu öncüsü, ekonominin nereye gittiği konusunda güçlü görüşlere sahip.

.

S&P 500’ün 3.900’de hakimiyetini kaybetmesinin ardından, borsanın Haziran ayının en düşük seviyeleri tekrar göründü
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.marketwatch.com

Sevdiklerinle Paylaş: