Starbucks sendikası, kahve devinden ücret artışlarını uzatmasını istedi, sendikalı mağazalara sağlanan faydalar – Kurumsal Haberler

Starbucks sendikası, kahve devinden ücret artışlarını uzatmasını istedi, sendikalı mağazalara sağlanan faydalar

Pazartesi günü ABD’nin dört bir yanındaki Starbucks kafelerinde ücret artışlarının başlamasıyla birlikte, işçi örgütleyicileri kahve devinden, pazarlık sürecinden geçmeden sendikalı mağazalara da faydaları genişletmesini istiyor.

Talep, Starbucks’ın Mayıs ayında işçilerin ücretlerini artıracağını ve bu yılın sonlarına kadar kredi kartı devrilme gibi diğer faydaları ekleyeceğini açıklamasının ardından geldi. Ancak Seattle merkezli kahve zinciri, bu tür değişiklikleri yapmak için pazarlık yapması gerektiği için sendikalı mağazalardaki işçilere daha fazla fayda sağlamayacağını söyledi.

CNBC tarafından Starbucks CEO’su Howard Schultz’a gönderilen bir mektupta, Workers United, sendikanın kabul ettiği sürece şirketin sendikalı mağazalardaki çalışanlara yasal olarak pazarlık yapmadan fayda sağlayabileceğini söyledi. Mektupta, daha hızlı hastalık zamanı tahakkuku ve kürtaj veya cinsiyeti yeniden teyit eden bakım arayan çalışanlar için tıbbi seyahat geri ödemesi de dahil olmak üzere, son aylarda açıklanan şirket çapındaki diğer faydalar da belirtiliyor.

Workers United’ın başkanı Lynne Fox’un geçen ay Schultz’a yazdığı mektupta, “Workers United, Starbucks alaycı bir şekilde sadece sendikasız işçilere yeni faydalar vaat ederken ve onları üyelerimizden alıkoyarken beklemeyi reddediyor” diyor.

Mektup, sendikanın Starbucks’ın federal yasalara göre sahip olduğu herhangi bir başka pazarlık yükümlülüğünden feragat etmediğini belirtiyor.

Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na göre, şu ana kadar yaklaşık 200 Starbucks mağazası sendikalaştı, 40’ı ise sendikalaşmama yönünde oy kullandı. Starbucks’ın ABD’de yaklaşık 9.000 lokasyonu var

Sendikanın talebiyle ilgili olarak kendisiyle temasa geçildiğinde Starbucks, web sitesinde “Yasa açık: Bir mağaza bir kez sendikalaştıktan sonra, iyi niyetle toplu pazarlık olmaksızın sosyal yardımlarda hiçbir değişikliğe izin verilmez” yazan bir bilgi notuna dikkat çekti.

Şirketin sitesinde, işçilerin sendika dilekçesi sunulduğu sırada yürürlükte olan Starbucks yardımlarına erişiminin olduğu, ancak daha sonra ücretlerde, sosyal haklar ve çalışma koşullarında yapılacak herhangi bir değişikliğin pazarlığa tabi olması gerektiği belirtiliyor.

İş avukatları, davanın Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’ndaki bir idare hukuku yargıcının önüne geçebileceğini söylüyor.

Jennings Sigmond’da sendikaları temsil eden ve NLRB için çalışan avukat Stephen Holroyd, “Bir sendika onaylandıktan sonra, bir işveren, istihdam hüküm ve koşullarında herhangi bir değişiklik yapmadan önce o sendikayla pazarlık yapmak zorundadır” dedi.

Ancak, sendikanın pazarlık yapmadan faydaları yeşil ışıkla aydınlatması durumu değiştirdiğini ve Starbucks’ın örgütlenme kampanyası nedeniyle faydaları esirgediğini iddia edebileceğini söyledi.

Sendika davalarında şirketleri temsil eden Stevens & Lee avukatı Daniel Sobol, NLRB ve federal mahkemelerin bu konuda anlaşamadıklarını söyledi.

“Eğer [ benefit enhancements are] sadece sendikalaşmayı caydırmak için yapıldı, bu bir sorun olabilir” dedi. Ancak işverenlerin enflasyonist ortamda ücretleri ayarlamasıyla, Starbucks’ın sendikalı çalışanlara zam vermek zorunda kalmayabileceğini söyledi.

Starbucks Workers United’ın avukatı Gabe Frumkin, sendika girişimine yanıt olarak faydaların sunulduğunun açık olduğunu söyledi. Workers United, Starbucks’ın sendikasız mağazalar için yaptığı ücret ve sosyal yardım duyurularıyla bağlantılı iki suçlamada bulunduğunu ve daha fazla seçenek düşündüğünü söyledi.

Cornell Üniversitesi’nin Buffalo, New York’taki Endüstri ve Çalışma İlişkileri okulu müdürü Catherine Creighton, yasanın şirketlerin sendikaya yeni bir fayda ve bunun üzerinde pazarlık yapma fırsatı vermesini gerektirdiğini söyledi. Ancak, “sendika bir itirazı olmadığını söylerse, işveren onlara bu yardımı kesinlikle verebilir” dedi.

Bu hafta yürürlüğe girecek olan ücret artışları, en az iki yıllık deneyime sahip çalışanlar için hangisi daha yüksekse, en az %5’lik bir zam veya piyasa oranının %5 üzerinde bir artış içeriyor. Beş yıldan fazla deneyime sahip çalışanlar, hangisi daha yüksekse, en az %7 veya piyasa oranının %10 üzerinde bir zam alırlar. Artışlar, bu ay ulusal çapta ücretleri saatte 15 dolara çıkaran daha önce duyurulan bir zam artışına ek olarak yapıldı. Bu artış, duyurulmadan önce örgütlenmeye başlamamış mağazalar için geçerlidir.

Starbucks, 2022 mali yılı boyunca ücret artışları, iyileştirilmiş eğitim ve mağaza inovasyonu için 1 milyar dolar harcamayı planladığını söyledi. Schultz üçüncü kez CEO olarak görevine geri döndüğünde, işçilere ve mağazalara yatırım yapmak için şirketin geri alım programını askıya aldı.

.

Starbucks sendikası, kahve devinden ücret artışlarını uzatmasını istedi, sendikalı mağazalara sağlanan faydalar
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: