‘Stresli’ STD klinikleri, ABD salgını büyüdükçe maymun çiçeği hastalarındaki artışla başa çıkmak için mücadele ediyor – Kurumsal Haberler

‘Stresli’ STD klinikleri, ABD salgını büyüdükçe maymun çiçeği hastalarındaki artışla başa çıkmak için mücadele ediyor

Illinois Health Üniversitesi’nden Dr. Emily Drwiega ve kayıtlı bir hemşire olan Maggie Butler, 25 Temmuz 2022’de Chicago, Illinois’deki Test Positive Aware Network kar amacı gütmeyen klinikte maymun çiçeği aşıları hazırlıyor.

Eric Cox | Reuters

Los Angeles LGBT Merkezi’ndeki sağlık hizmetleri eş direktörü Dr. Ward Carpenter, ABD’deki maymun çiçeği salgınının hayal edilenden daha kötü olduğunu söyledi.

“Biz de en az Kovid’in başlangıcındaki kadar meşgul, stresli ve kaos içinde yaşıyoruz” dedi.

Carpenter, Los Angeles LGBT Merkezi’nin salgına yanıt vermek için personelini o kadar çok değiştirmek zorunda kaldığını ve hastaları için artık acil ve muayenehaneye gitme kapasitesine sahip olmadığını söyledi. Merkez, birinci basamak, HIV bakımı, cinsel sağlık, kadın sağlığı ve ruh sağlığını içeren normal hizmetlerinin yanı sıra maymun çiçeği aşıları, testleri ve tedavisi sağlıyor.

Carpenter, “Normal işlerini yapmayı bırakan ve bu yanıt üzerinde çalışmaya başlayan bu tür işlerle hiçbir ilgisi olmayan insanlarımız var.” Dedi.

ABD sağlık yetkilileri, vakaların artması ve kliniklerin mücadele etmesi nedeniyle Perşembe günü maymun çiçek hastalığını ulusal bir sağlık acil durumu olarak belirledi. Ülke genelindeki büyük şehirlerdeki STD klinikleri, virüsü ABD’de kontrol altına almaya çalışırken ilk savunma hattı olarak hizmet ediyor., şu anda hastalıktan en büyük tehditle karşı karşıya olan gey ve biseksüel erkeklere bakım ve rehberlik sunuyor.

Klinikler mücadelesi

Doktorlar, enfeksiyonlar arttıkça aşıya, teste ve hastalığa karşı tedaviye ihtiyaç duyan hastaların sayısının artmasının, yıllarca yetersiz fonlamadan sonra kaynaklara zaten bağlı olan bir sistem üzerinde baskı oluşturduğunu söylüyor.

Monkeypox, öncelikle seks sırasında cilt-cilt teması yoluyla yayılıyor. Birleşik Krallık, Mayıs ayında virüsün varlığı konusunda dünyayı ilk kez uyardığından beri, dünya genelinde cinsel sağlık klinikleri, hastalığın tıbbi literatürdeki olağan tanımından farklı olan olağandışı semptomları tespit ederek ulusal halk sağlığı sistemlerinin gözü ve kulağı olmuştur. .

ABD’deki mevcut salgının başlıca merkezleri olan Los Angeles ve Chicago’daki kliniklerdeki doktorlar, hizmet ettikleri topluluklardan gelen aşı, test ve tedavi talebine ayak uydurmak için mücadele ettiklerini ve yanıt vermek için finansal desteğe ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar. salgın.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre ABD, 48 eyalet, Washington, DC ve Porto Riko’da 7.000’den fazla maymun çiçeği vakası bildirdi. Salgın, Boston’daki sağlık yetkililerinin Mayıs ayında ilk ABD vakasını doğrulamasından bu yana hızla yayıldı.

Monkeypox nadiren ölümcüldür ve ABD’de ölüm bildirilmemiştir. Ancak bazı hastalar, genellikle cinsel organlarda veya anüste gelişen döküntü nedeniyle hastaneye yatmayı gerektirecek kadar dayanılmaz ağrılar çekerler.

‘Haftalardır ağrıyor’

Dr. Anu, “Bu hassas bölgelerde potansiyel olarak ağrı yaşamadığınız sürece, bunun ne olduğunu kavramak zor olabilir, ancak bu birkaç gün içinde bazı antibiyotiklerle düzelebilecek bir şey değil. İnsanlar bu acıyla haftalardır yaşıyor” dedi. Hazra, Chicago’daki Howard Brown Health’de bir doktor ve bulaşıcı hastalık uzmanı.

Eşcinsel ve biseksüel erkekler şu anda en yüksek risk altında olmasına rağmen, halk sağlığı yetkilileri, herkesin virüs bulaşmış biriyle fiziksel temas yoluyla veya havlu ve çarşaf gibi kontamine olmuş malzemeler yoluyla maymun çiçeği kapabileceğini defalarca vurguladı.

Hazra, “Monkeypox, gey olup olmaman umrunda değil. Ne tür bir seks yaptığın önemli değil,” dedi. “Monkeypox, yalnızca maymun çiçeği olan başka bir kişiyle yakın temas halinde olmanızı umursar.”

Carpenter, ABD’nin salgını kontrol altına alma fırsatına sahip olduğunu, ancak çoğunlukla birbirine bağlı bir gey ve biseksüel erkeklerden oluşan bir topluluk içinde sınırlı olduğunu, ancak enfeksiyonlar arttıkça virüsün daha geniş bir alana yayılma riskinin arttığını söyledi.

Carpenter, “Artık üst üste iki salgın yaşadık, bunların kontrol altına alınmasına izin verecek şekilde yönetilmeyen salgınlar var.” Dedi. “Bu, yukarıdan aşağıya giden ve onu Covid kadar ciddiye alan koordineli, kararlı ve kapsamlı bir halk sağlığı stratejisi alacak” dedi.

Hasta dalgalanması

Carpenter’a göre Los Angeles LGBT Merkezi, Avrupa’da bildirilen vakaların, bulaşmanın gey ve biseksüel erkeklerin cinsel ağlarında gerçekleştiğini belirtmesinden sonra, Mayıs ayı başlarında, maymun çiçeğinin hizmet verdiği topluluklar için önemli bir sağlık sorunu haline geleceğini biliyordu.

Merkezdeki personel daha önce hiç maymun çiçeği ile uğraşmamıştı, bu yüzden kendilerini virüs hakkında eğitmeye başladılar. Ancak hastalarda genital ve anal bölgelerde tek lezyonlar gibi tıbbi literatürde tanımlanmayan semptomlar vardı. Semptomlar ders kitabı açıklamasına uymadığı için sonuçlar gelene kadar ilk hastalarının maymun çiçeği olduğunu bilmiyorlardı.

Carpenter, “Bunun kitap gibi olmayacağını en başından biliyorduk,” dedi. “Sadece kitaplardan öğrenmiyoruz, aynı zamanda gidip müşterileri gördükçe, aslında bu yeni salgının neye benzediğini ve nasıl farklı olduğunu öğreniyoruz.”

Carpenter, Onur ayı sona ererken Haziran ayı sonlarında taramalar için giderek daha fazla hastanın gelmeye başladığını söyledi. Merkez günde 15 kişiye kadar test yapıyor ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları olan hastaların artık maymun çiçeği olup olmadığını görmek için tam bir cilt muayenesine ihtiyaçları var.

Hazra, Chicago’daki Howard Brown Health’e maymun çiçeği taramaları için gelen insan sayısının Mayıs ayından bu yana katlanarak arttığını söyledi.

Federal destek çağrısı

Bazı ABD’li milletvekilleri ve yerel topluluklar, federal hükümetin tepkisinin hızını eleştirdi, ancak Sağlık Bakanı Xavier Becerra geçen hafta Biden yönetiminin salgınla mücadele için aşıların, testlerin ve tedavinin kullanılabilirliğini artırmak için elinden gelen her şeyi yaptığını söyledi.

100’den fazla Kongre üyesi, geçen ayın sonlarında bir mektupta Başkan Joe Biden’e, yönetimin ön saflarda cinsel sağlık kliniklerini desteklemek için daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi. Biden, Becerra ve CDC Direktörü Rochelle Walensky’yi, CDC’nin STD önleme bölümü aracılığıyla salgınla mücadele eden klinikler için en az 30 milyon dolar fon ayırmaya çağırdılar.

D-NY’den Jerrold Nadler ve D-RI’den David Cicilline, “Ülkemizdeki CYBE klinikleri için şimdi yeterli fon sağlamazsak, önümüzdeki aylarda maymun çiçek hastalığını ortadan kaldırmak önemli ölçüde daha zor hale gelecek” diye yazdı. .

Chicago’daki Howard Brown’dan Hazra, Covid’in genel olarak halk sağlığının kronik olarak yetersiz finanse edildiğini gösterdiğini söyledi. Cinsel sağlık daha da göz ardı ediliyor, dedi. Cinsel sağlık alanında çalışan ulusal bir devlet sağlık görevlileri birliği olan Ulusal STD Direktörleri Koalisyonu’na göre, cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemeye yönelik federal fon, enflasyona göre ayarlandığında 2003’ten bu yana %41 azaldı.

Maymun çiçeği bir STD olarak sınıflandırılmasa da, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarla karıştırılabilen bir döküntüye neden olan virüse sahip birçok insan için cinsel sağlık klinikleri birincil bakım noktasıdır. Koalisyona göre, Temmuz ayı sonlarında 80 klinikte yapılan bir anket, maymun çiçeği salgını nedeniyle %40’ının malzeme ve personel için beklenmeyen maliyetlere sahip olduğunu, %65’inin ise sadece kapasite sorunları nedeniyle muayenehaneye gelen hastaları almayı bıraktığını ve randevuya geçtiğini buldu.

Carpenter, “Kesinlikle yeterli finansman yok” dedi. “Bizimki gibi yerel sağlık merkezleri, bunun gibi müdahalelerde gerçekten önemli bir rol oynuyor, ancak ihtiyaç duyan herkesi idare edebilmek için bir kuruş açma, değiştirme ve kapasitemizi ikiye katlama kapasitemiz yok.”

Aşılar hala sınırlı

Carpenter, maymun çiçeği aşılarına olan talebin çok büyük olduğunu ve hala arzı geride bıraktığını söyledi. Personel, geçen hafta her gün insanları aşılamak için tüm günlerini harcadıklarını söyledi. Şimdiye kadar 1500 doz aşı uyguladılar.

Merkez son zamanlarda hastalara daha fazla malzeme aldıktan sonra çekimler için randevu almalarını söyledi. Carpenter, randevuların yarısının iki saat içinde dolduğunu ve gün sonunda tüm yerlerin rezerve edildiğini söyledi. İlçe sağlık departmanına göre, Los Angeles federal hükümetten yaklaşık 24.000 doz aldı.

CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky geçen ay iki doz maymun çiçeği aşısı Jynneos’un arzının sınırlı olduğunu kabul etti ve bu da bazı şehirlerde kliniklerin önünde kuyruklara ve protestolara yol açtı. Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı, Mayıs ayından bu yana 600.000’den fazla doz ile eyalet ve yerel sağlık departmanlarına sevkiyatları hızlandırdı.

HHS, geçen Cuma günü eyalet ve yerel sağlık departmanlarına 786.000 doz sağladı. Chicago şehri, Temmuz ayında verilen 7.000’e ek olarak geçen hafta sonu 15.000 doz aşı aldı. Ancak Hazra, bunun şehirde 40.000 ila 50.000 kişi olduğu tahmin edilen erkeklerle seks yapan risk altındaki erkeklerin talebini karşılamak için hala yeterli olmadığını söyledi.

Hazra, “Şu anda aşı randevuları açısından üç hafta önceden planlıyoruz.” Dedi. Howard Brown Health, bugüne kadar 2.800 doz uyguladı.

Kaliforniya, Illinois ve New York valileri, kısmen aşı çabalarını desteklemek için salgına yanıt olarak acil durum ilan etti. Ancak Carpenter, aşı kampanyasının genişletilmesi gerektiğini, böylece maymun çiçeği için risk altında olduklarını düşünen herkesin aşı olabilmesi gerektiğini söyledi.

Carpenter’a göre Los Angeles’ta aşı kampanyası, HIV bulaşma şanslarını azaltan PrEP adı verilen ilaç kullananlara ve geçen yıl bel soğukluğu veya frengi geçirmiş kişilere odaklanıyor. Bu bilgi, maymun çiçek hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğu düşünülen kişileri belirlemenin bir yolu olarak kullanılır.

Walensky, bu hafta ABD’de HIV pozitif oldukları veya PrEP aldıkları için maymun çiçeği için en yüksek risk altında sayılan 1,7 milyon eşcinsel ve biseksüel erkek olduğunu söyledi. HIV’li bireyler gibi zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişiler, maymun çiçeği hastalığından daha şiddetli semptomlar yaşayabilir.

Yaklaşım mükemmel olmaktan uzak, dedi Carpenter, çünkü geçen yıl cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanmamış ve maymun çiçeği için risk altında olan birçok insan var.

“Gerçekten yapmak istediğimiz şey, isteyen herkesi aşılayabileceğimiz noktaya gelmek” dedi. “Hala buna yakın değiliz. Gerçekten en çok ihtiyaç duyan, en çok risk altındaki insanlara odaklanmaya çalışıyoruz. Ancak bu başarılı bir halk sağlığı stratejisi değil.”

Testlerde artış, tedavi

Aşı erişimi sınırlı kalırken, Hazra ve Carpenter, federal müdahalenin son haftalarda test ve antiviral tedavilere erişimi önemli ölçüde iyileştirdiğini söyledi.

CDC’nin ticari laboratuvarları devreye sokmasıyla salgının başlangıcından bu yana testler önemli ölçüde kolaylaştı ve ABD genelinde haftalık kapasiteyi haftada 80.000 teste çıkardı.

Hazra, “Şu anda bu kapasitenin yakınında değiliz,” dedi. “Test darboğazı gevşedi, bu da yardımcı oluyor.”

Ancak artan testlere rağmen, ABD muhtemelen salgının gerçek boyutunu yakalayamıyor. Klinisyenler, test için numuneyi toplamak için maymun çiçeğinin neden olduğu döküntüleri temizler. Ancak bazı durumlarda kızarıklığın, virüse ilk maruz kaldıktan sonra gelişmesi haftalar alabilir. Bu, enfekte olmuş ancak henüz kızarıklıkları olmadığı için test edilemeyen insanlar olduğu anlamına gelir.

Carpenter, CDC’nin ayrıca maymun çiçeği olan hastalara antiviral tecovirimat reçete etmeyi önemli ölçüde kolaylaştırdığını söyledi. Tecovirimat sadece Gıda ve İlaç İdaresi tarafından çiçek hastalığı için onaylanmıştır, bu nedenle ilacın maymun hastalığını tedavi etmek için reçete edilmesi ek bir bürokrasi katmanı ile birlikte gelir.

Carpenter, başlangıçta doktorların antiviral ihtiyacı olan her hasta için 120 sayfalık bir belge doldurması gerektiğini söyledi. CDC, otomatik olarak çoğalan bir çevrimiçi form aracılığıyla bürokratik yükü önemli ölçüde azaltarak süreci çok daha kolay hale getirdiğini söyledi.

Hazra ve Carpenter, tecovirimat tedarikinde sorun yaşamadıklarını söyledi. HHS’ye göre, ABD’nin stratejik ulusal stokunda 1,7 milyon kurs var.

Hazra, Beyaz Saray’ın salgına yanıt verdiğini söyledi, ancak daha önce daha fazla kaynak ve sosyal yardımın mevcut olması gerektiğini söyledi. Onur ayının insanları aşılamak ve enfeksiyon riski taşıyanları eğitmek için daha iyi kullanılabileceğini söyledi.

“Bence ne yazık ki boşa harcanan çok zaman oldu” dedi.

CNBC Sağlık ve Bilim

CNBC’nin en son küresel sağlık kapsamını okuyun:

.

‘Stresli’ STD klinikleri, ABD salgını büyüdükçe maymun çiçeği hastalarındaki artışla başa çıkmak için mücadele ediyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: