Sweetgreen’in hisseleri, salata zinciri tahminleri düşürdükten, işten çıkarmaları ve ofis küçültmeyi duyurduktan sonra düştü – Kurumsal Haberler

Sweetgreen’in hisseleri, salata zinciri tahminleri düşürdükten, işten çıkarmaları ve ofis küçültmeyi duyurduktan sonra düştü

Bir işçi, şirketin Boston, Massachusetts’teki restoranında yemek hazırlarken Sweetgreen Inc. şapkası takıyor.

Adam Glanzman | Bloomberg | Getty Resimleri

Sweetgreen’in hisseleri, salata zincirinin 2022 tahminini düşürmesinin ardından düştü.

Restoran şirketi ayrıca, destek merkezi işgücünün %5’ini işten çıkardığını ve işletme giderlerini azaltmak için daha küçük bir ofis binasına küçüleceğini söyledi.

Şirket hisseleri, Salı günkü kazanç raporunun ardından mesai sonrası işlemlerde %20’den fazla düştü.

Salı günkü kapanış itibarıyla Sweetgreen’in hissesi bu yıl yaklaşık %47 düşerek 16.85$’a geriledi. Kasım ayında halka arzından kısa bir süre sonra 56.20 dolara ulaştı.

Refinitiv’in analistlerle yaptığı bir ankete dayanarak, şirketin Wall Street’in beklediğiyle karşılaştırıldığında bildirdiği şey:

  • Hisse başına kayıp: 36 sent, tahminlere uygun
  • Gelir: 124,9 milyon dolar ile 130,2 milyon dolar bekleniyor

CFO Mitch Reback yaptığı açıklamada, Sweetgreen satışlarının Anma Günü civarında yumuşadığını ve şirketin tahminini daha düşük revize etmesine yol açtığını söyledi.

Şirketin konferans görüşmesinde yöneticiler, yavaşlamayı “benzeri görülmemiş seviyelerde yaz seyahati”, ofise yavaş dönüş ve başka bir yeni Covid-19 vakası dalgası dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağladılar.

26 Haziran’da sona eren çeyrekte Sweetgreen’in net satışları %45 artarak 124.9 milyon$’a yükseldi. Aynı mağaza satışları, %6’lık menü fiyat artışlarıyla desteklenerek %16 arttı.

Yıl için, Sweetgreen, önceki 515 milyon ila 535 milyon dolar tahmininden aşağı, 480 milyon ila 500 milyon dolar arasında yıllık gelir bekliyor. Zincir aynı zamanda aynı mağaza satışları için görünümünü de revize ederek, bir önceki %20 ila %26’lık tahminden %13 ila %19’luk bir büyüme öngörüyor.

Reback görüşmede, “Bunun muhafazakar bir tahmin olduğunu düşünüyoruz, ancak geriye dönüp baktığımızda, bu çağrıların çoğunda yanılmışız” dedi.

Ayrıca Sweetgreen, faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi düzeltilmiş zarar için görünümünü, önceki 40 milyon ila 33 milyon dolar aralığından daha geniş olan 45 milyon ila 35 milyon dolar aralığına değiştirdi.

Ancak zincir, işten çıkarmalar ve daha küçük bir ofise taşınarak gayrimenkul ayak izini azaltma dahil olmak üzere kârlılığa ulaşmak için attığı adımları açıkladı. Kıdem tazminatı paketleri ve ilgili faydaların şirkete 500.000 ila 800.000 ABD Doları arasında bir maliyet getirmesi beklenirken, ofis taşıma işlemi 8.4 milyon ABD Doları ila 9.9 milyon ABD Dolarına mal olacak. Suçlamaların üçüncü çeyrek sonuçlarını etkilemesi bekleniyor.

Sweetgreen, bir yıl önceki 26 milyon $ veya hisse başına 1.55 $ net zarardan daha geniş, ikinci çeyrekte 40 milyon $ veya hisse başına 36 sent net zarar bildirdi. Şirket, artan zararlarından hisse bazlı tazminat artışını sorumlu tuttu.

Kazanç raporunun tamamını buradan okuyun.

Düzeltme: Bu hikayenin önceki bir versiyonu, Sweetgreen’in aynı mağaza satış büyümesi için önceki tahminini yanlış ifade etti.

.

Sweetgreen’in hisseleri, salata zinciri tahminleri düşürdükten, işten çıkarmaları ve ofis küçültmeyi duyurduktan sonra düştü
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: