Tahvil Getirisi Yükseldikçe Hisse Vadeli İşlemleri Düşüyor – Finans Haberleri

Tahvil Getirisi Yükseldikçe Hisse Vadeli İşlemleri Düşüyor

ABD hisse senedi vadeli işlemleri haftaya düşerek büyük hisse senedi endekslerinin geçen haftaki büyük dalgalanmaların ardından tekrar düşebileceğini gösterdi.

S&P 500 vadelileri yüzde 1.5 düştü. Teknoloji odaklı Nasdaq-100’e bağlı sözleşmeler %1.7 düşerken, Dow Jones Endüstriyel Ortalaması için olanlar %1.2 geriledi.

ABD devlet tahvilleri tekrar satılarak 10 yıllık gösterge Hazine tahvilinin getirisi Cuma günkü %3.124’ten Pazartesi günü %3.171’e yükseldi. Bu, başka bir çok yılın en yüksek seviyesine yerleşmek için rotaya koydu. 10 yıllık getiri, 2021’in sonundan bu yana 1,6 puan artarak bazı yatırımcıların teknoloji ve büyüme stoklarının değerlemelerini yeniden değerlendirmesine yol açtı. Tahvil getirileri fiyatlar düştüğünde yükselir.

Boston merkezli yatırım şirketi Andersen Capital Management’ın kurucusu Peter Andersen, “Yatırımcılar enflasyonun kontrolden çıktığını düşündüğü için getiriler yükseliyor” dedi. Gerçek şu ki, uzun süredir olağanüstü düşük oranlı bir ortamda yaşıyoruz ve enflasyon rakamları ne olursa olsun Fed’in faiz oranlarını yükseltmesi doğal” dedi.

Geçen Çarşamba günü, ABD tahvilleri ve hisse senetleri, Federal Rezerv’in gösterge borç verme oranında yarım puanlık bir artışla %0,75 ile %1 arasında bir hedef aralığına onay vermesinin ardından yükseldi. Fed Başkanı Jerome Powell, yetkililerin merkez bankasının bir sonraki toplantısında daha büyük bir artış düşünmediklerini söyledi. Bay Powell ayrıca enflasyonun çok yüksek olduğunu ve Fed’in onu aşağı çekmek için süratle hareket edeceğini söyledi. Mart ayında %6,6 artan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksine dikkat çekti.

Bay Powell’ın yorumlarından bir gün sonra, hisse senetleri keskin bir şekilde düştü ve düşüşler Cuma gününe kadar devam etti ve S&P 500 ve Nasdaq Bileşik Endeksinin art arda beş hafta boyunca düştüğü ABD piyasasının kaybetme serisini genişletti. Geçen Cuma itibariyle, Nasdaq yılbaşından bugüne kadar geçen dönemde %22 kaybederken, S&P 500 %13 ve Dow %9.5 daha düşüktü.

“Bir günden diğerine, 24 saatlik bir süre içinde duyguda bu dramatik değişime neden olacak hiçbir haber yoktu. Bay Andersen, “Piyasa oynaklığı, insanların nereye gittiğimizi düşündükleri konusunda büyük bir belirsizlik olduğunu gösteriyor” dedi.

Enflasyonla mücadele için daha fazla faiz artışı beklentisi, bazı yatırımcıları bu tür önlemlerin ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı konusunda endişelendirdi. Politika değişiklikleri, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının ve Çin’deki yeni Covid-19 salgınlarını kontrol altına almaya yönelik tedbirlerin görünümü gölgelediği bir zamanda geldi.

PineBridge Investments portföy yöneticisi Hani Redha, “Yavaşlayan büyümemiz ve sıkılaşan finansal koşullarımız var” dedi. Bu, risk piyasaları için ideal bir zemin olan bu yıldan önceki 18 ay boyunca yaşadığımızın tam tersi.”

Bu korkular, bazı para yöneticilerinin, dünyanın rezerv para birimi statüsünden dolayı oynaklık zamanlarında daha güvenli bir yatırım olarak görülen doları elinde tutmasına neden oldu. ABD para birimini diğer 16 sepete karşı ölçen WSJ Dolar Endeksi Pazartesi günü %0.5 yükseldi.

Emtialarda, Brent ham petrol vadeli fiyatları %1.1 düşüşle varil başına 111.15$’a geriledi.

Yurtdışında, kıtalararası Stoxx Europe 600 %1.6 düştü.

Asya’da, Japon Nikkei 225 Pazartesi günü %2.5 düşerken, Avustralya’nın S&P/ASX 200 endeksi %1,2 düştü.

Pazartesi günü Tokyo’da bir kadın elektronik bir ekranın önünden geçti.

Fotoğraf:

Eugene Hoshiko/Associated Press

Çin’in Şanghay veya Shenzhen’de listelenen en büyük şirketleri takip eden CSI 300 endeksi %0,8 düştü. Hong Kong piyasaları resmi tatil nedeniyle kapalıydı.

Bitcoin fiyatı hafta sonu boyunca düştü ve Cuma günkü 17:00 ET seviyesine göre %7,5 düşüşle Pazartesi günü 33.278 $’dan işlem gördü. Popüler kripto para birimi, yıldan bugüne kadarki dönemde değerinin dörtte birinden fazlasını kaybetti.

Serena.Ng@wsj.com adresinden Serena Ng’ye ve caitlin.ostroff@wsj.com adresinden Caitlin Ostroff’a yazın

Telif Hakkı ©2022 Dow Jones & Company, Inc. Tüm Hakları Saklıdır. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

.

Tahvil Getirisi Yükseldikçe Hisse Vadeli İşlemleri Düşüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.wsj.com

Sevdiklerinle Paylaş: