Tam Yıl Gelir Görünümü Kesildiğinden Başlangıç ​​Hisse Senedi Düşüyor – Finans Haberleri

Tam Yıl Gelir Görünümü Kesildiğinden Başlangıç ​​Hisse Senedi Düşüyor

Yazı Boyutu

AI kredi şirketi Upstart, bu yıl önceki 1,4 milyar dolarlık tahmininden düşüşle 1,25 milyar dolar gelir beklediğini söyledi.

rüya zamanı

Hisseleri

başlangıç

Yapay zeka kredisi veren şirketin durgunluk olasılıklarına dikkat çekerek tam yıl gelir görünümünü düşürmesinin ardından Salı günü piyasa öncesi işlemlerde %48’den fazla düştü.

Upstart (ticker: UPST), 2022’de önceki 1.4 milyar dolarlık tahmininden aşağı, yaklaşık 1,25 milyar dolarlık gelir beklediğini söyledi. Şirket, ikinci çeyrek gelirinin, Wall Street’in 335 milyon dolarlık tahminlerinin altında, yaklaşık 295 milyon ila 305 milyon dolar olacağını söyledi.

İcra Kurulu Başkanı Dave Girouard bir basın açıklamasında, “Bu yıl ekonomi için zorlu bir yıl olacak şekilde şekillenirken, tatbikatı biliyoruz ve 2022 ve sonrasında ne olursa olsun yön verebileceğimizden eminiz” dedi.

CEO, şirketin konferans çağrısında, Federal Rezerv’in faiz oranlarını artırarak enflasyonu soğutmaya yönelik agresif hareketlerini kaydetti.

Girouard, “Fed’den gelen şahin sinyaller göz önüne alındığında, fiyatların bu yıl daha da yükseleceğini ve bunun işlem hacmimizi azaltma etkisine sahip olacağını ve diğer her şeyin eşit olacağını tahmin ediyoruz.” Dedi.

Yeni Başlayan Mali İşlerden Sorumlu Başkan Sanjay Datta da yükselen faiz oranlarının altını çizdi ve Fed’den gelen yüksek enflasyon ve parasal sıkılaştırmanın “potansiyel olarak bu yıl içinde bir resesyona ilişkin önemsiz olmayan risk” anlamına geldiğini söyledi.

Datta, “Genel makro belirsizlikler ve bu yılın sonunda ortaya çıkan bir resesyon beklentisi göz önüne alındığında, ileriye dönük beklentilerimizde daha yüksek derecede muhafazakarlığı yansıtmayı ihtiyatlı bulduk” dedi.

Upstart, ilk çeyrekte hisse başına 61 sentlik düzeltilmiş kazanç, 53 sentlik tahminleri geride bıraktı ve 300 milyon dolarlık tahminlerin üzerinde 310,1 milyon dolarlık gelir bildirdi.

Citi’deki analistler, Buy’dan hissenin notunu Neutral’a indirdi ve fiyat hedefini 180 dolardan 50 dolara indirdi.

Analistler bir araştırma notunda, “Upstart’ın yapay zekası, istikrarlı ve iyi huylu kredi koşullarında daha iyi performans gösteriyor gibi görünüyor, ancak şimdi açıkça görülüyor (sıkıştırılmış dönüşüm), platformun bozulan makroya uyum sağlaması zaman alıyor” dedi. “Şimdi kilit sorular (i) tüketici kredisi Covid öncesine göre kötüleşecek mi, (ii) fon kaynakları iştahlarını azaltacak mı ve (iii) Upstart görünümünü yeterince düşürdü mü?”

Jefferies analistleri Upstart hisselerini Hold’da değerlendiriyor. Hisse senedi fiyat hedefini 85 $’dan 65 $’a düşürdüler ve “yakın zamanda piyasaya sürülen otomobil kredisi ürününden gelmesi beklenen” Upstart için yeni büyümenin de rüzgarlar gördüğünü söylediler.

Piper Sandler, stoğu Fazla Kilo’dan Nötr’e düşürdü ve fiyat hedefini 230 dolardan 44 dolara büyük ölçüde düşürdü. Analistler, Upstart’taki genel kredi hacimlerinin “yüksek kredi oranları (ve bunların daha yükseğe taşınma olasılığı) göz önüne alındığında düşmesinin beklendiğini” söyledi.

Piper Sandler analistleri bir notta, “Bir durgunluğun hızına ve yoğunluğuna bağlı olarak daha fazla olumsuzluk olabileceğini bekliyoruz,” diye ekledi.

Upstart hisseleri, piyasa öncesi işlemlerde %57.4 düşüşle 32.85$’a geriledi. Salı gününe gelindiğinde, hisse senedi 2022’de %49 düştü.

Joe Woelfel’e joseph.woelfel@barrons.com adresinden yazın

.

Tam Yıl Gelir Görünümü Kesildiğinden Başlangıç ​​Hisse Senedi Düşüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.barrons.com

Sevdiklerinle Paylaş: