Tayland’ın Eski SEC Başkanı Olası Kripto Vergilendirmesine Karşı Çıkıyor: Rapor

Tayland'ın Eski SEC Başkanı Olası Kripto Vergilendirmesine Karşı Çıkıyor: Rapor

Tayland’ın Eski SEC Başkanı Olası Kripto Vergilendirmesine Karşı Çıkıyor: Rapor

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) eski Genel Sekreter Yardımcısı Tipsuda Thavaramara, hükümetin kripto para kazançlarına %15 oranında sermaye kazancı vergisi koyma niyetine katılmadı. Böyle bir mevzuatın pratik olmadığına, adaletsiz olduğuna ve ticaret sektörü için faydalı olmadığına inanıyor.

Tasarı Açıklıktan Yoksun

Bu ayın başlarında, Taylandlı yetkililer, yerel kripto para yatırımcılarını ve madencilerini %15’lik bir sermaye kazancı vergisi ile cezalandırma planlarını sundular. Mevzuata göre, dijital varlık borsaları olası düzenlemelerden muaf tutulacak. Bununla birlikte, milletvekilleri ayrıntılı bilgi vermediler ve bazı kişilerin kullanım durumlarından şüphe duymasına neden oldu. Bunlardan biri, Tayland SEC’de eski bir üst düzey yönetici olan Tipsuda Thavaramara. Ona göre, olası kripto vergilendirmesi netlikten yoksun ve ticareti teşvik etmeyecek: “Kripto para kabul eden mağazaların müşterilerden sermaye kazancı vergisi toplaması gerektiğinden stopaj vergisi işlemleri de etkiler.” Kripto borsa operatörleri kullanıcılara yatırım getirisi ödemediği için Gelir Dairesi’nin kararının “haksız ve pratik” olduğunu belirterek daha da ileri gitti: ve uygulamalar.” Thavaramara, Singapur, Avustralya ve bazı Avrupa ülkeleri gibi ülkelerin kripto para birimlerini bir ürün olarak görmediklerini ve ticarette katma değer vergisini (KDV) kaldırdıklarını kaydetti. Tayland yetkililerini bu yolu takip etmeye çağırdı. Tipsuda Thavaramara, Kaynak: The Bangkok Post

Tayland’ın 2022 için Kripto Planları

2021’in sonunda, Tayland Merkez Bankası (BoT), varlık sınıfına olan ilgi artmaya devam ederken, 2022’de kripto para birimi endüstrisinde katı kurallar uygulama planlarını açıkladı. BoT’nin önermeyi planladığı kesin kurallar henüz bilinmiyor. Yine de, bankanın Valisi – Bay Suthiwartnarueput – bitcoin ve alternatif madeni paraların parasal sistemde gelişme potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Ancak diğerleri gibi, varlık sınıfının artan oynaklığının bir sorun olmaya devam ettiği konusunda uyardı. Bundan önce, Tayland merkez bankası yerel finans kuruluşlarını kripto para birimlerinden uzak durmaya çağırdı: “Bankaların doğrudan dijital varlık ticaretine dahil olmasını istemiyoruz çünkü bankalar müşteri mevduatlarından ve halktan sorumlu ve risk var. ” BoT ayrıca dijital varlıkların geniş istihdamının merkez bankasının ulusal ekonomiyi izleme yeteneğini etkileyebileceğinden endişe duyuyordu. ÖZEL TEKLİF (Sponsorlu)
Binance Ücretsiz 100$ (Özel): Kayıt olmak ve ilk ay Binance Vadeli İşlemlerinde 100$ ücretsiz ve %10 indirimli ücret almak için bu bağlantıyı kullanın (şartlar).PrimeXBT Özel Teklifi: Kayıt olmak ve işlem ücretlerinde %25 indirim elde etmek için POTATO50 kodunu girmek için bu bağlantıyı kullanın.

Kaynak: cryptopotato.com

Sevdiklerinle Paylaş: