Tayvan’ın Çin ile ticareti ABD ile olan ticaretinden çok daha büyük – Borsa – Finans Haberleri

Tayvan’ın Çin ile ticareti ABD ile olan ticaretinden çok daha büyük

Keelung, Tayvan’daki limandaki nakliye konteynırlarının hava fotoğrafı. Veriler, Tayvan’ın ticaret için Çin’e ABD’den daha fazla bağımlı olduğunu gösteriyor

Sam Yeh | AP | Getty Resimleri

PEKİN — Veriler, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi bu hafta yüksek profilli bir ziyarette ağırlığını Tayvan’ın arkasına atmış olsa bile, Tayvan’ın ticaret için ABD’den çok Çin’e bağımlı olduğunu gösteriyor.

Demokratik olarak kendi kendini yöneten adanın, son 25 yıldır Tayvan’a ayak basan en üst düzey ABD yetkilisi Pelosi’yi ziyaret etmesine izin vermesinin ardından Tayvan, bu hafta Pekin’den askeri ve ekonomik baskı altına girdi.

Ziyaret, Tayvan’ı kendi topraklarının bir parçası olarak gören ve adanın dış ilişkiler yürütme hakkına sahip olmaması gerektiğini savunan Çin’in uyarılarına rağmen gerçekleşti. ABD, Tayvan ile gayri resmi ilişkilerini sürdürürken Pekin’i Çin’in tek yasal hükümeti olarak tanıyor.

Yine de Tayvan’ın anakara Çin ve Hong Kong ile ticari ve ekonomik bağları o kadar büyüdü ki bölge açık arayla adanın en büyük ticaret ortağı oldu.

Dünyanın en büyük yonga üreticisi Tayvan Semiconductor Manufacturing Co. veya TSMC gibi yüksek teknoloji endüstrilerindeki birçok büyük Tayvanlı şirket. – Çin anakarasındaki fabrikaları işletmek.

Wind Information aracılığıyla erişilen resmi Tayvan verilerine göre, geçen yıl anakara Çin ve Hong Kong Tayvan’ın ihracatının %42’sini oluştururken, ABD %15’lik bir paya sahipti.

Tayvan, 2021’de Çin anakarasına ve Hong Kong’a toplam 188.91 milyar dolarlık mal ihraç etti. Tayvan Maliye Bakanlığı’na göre, yarısından fazlası elektronik parçalar ve ardından optik ekipmandı.

Veriler, Tayvan’ın Güneydoğu Asya’ya ihracatının ABD’ye olan ihracatından bile daha fazla olduğunu gösteriyor – bölgeye 70,25 milyar dolar, ABD’ye ise 65,7 milyar dolar.

Tayvan’ın ithalatının kaynağı olarak anakara Çin ve Hong Kong yine %22’lik pay ile ilk sırada yer aldı. ABD, Japonya, Avrupa ve Güneydoğu Asya’nın gerisinde kalarak yalnızca %10’luk bir paya sahipti.

Çin anakarası ile artan ticaret

Son yıllarda Tayvan, anakara Çin’den artan miktarda ürün satın aldı ve bunun tersi de geçerli.

Son beş yılda, Tayvan’ın anakara Çin’den ithalatı, ABD’den yapılan ithalattaki %44’lük büyümeye karşı yaklaşık %87 arttı

Tayvan’ın Çin anakarasına ihracatı 2016 ile 2021 arasında %71 arttı. Ancak ABD’ye ihracat %97 artarak neredeyse iki katına çıktı.

CNBC ProComparable’dan Şanghay’a kadar Çin hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tayvan’ın Çin ile ticareti ABD ile olan ticaretinden çok daha büyük
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: