Tesla, Nevada Gigafactory çalışanları için orman yangını dumanına maruz kalmayı azaltmayı hedefliyor – Kurumsal Haberler

Tesla, Nevada Gigafactory çalışanları için orman yangını dumanına maruz kalmayı azaltmayı hedefliyor

Su ihale ekipleri, 13 Eylül 2022’de California, Placer County’nin bağımsız bir bölgesi olan Foresthill’deki Sivrisinek yangını sırasında geri tepmeyi izliyor.

Josh Edelson | AFP | Getty Resimleri

Geçen hafta Kaliforniya’da devasa bir orman yangını on binlerce dönümlük alanı kemirirken, Tesla’nın Nevada’daki Gigafactory’sine ev sahipliği yapan Sparks da dahil olmak üzere yakındaki kasabalara duman ve kül yükseldi.

Tesla, çalışanlarını Sivrisinek Yangını olarak bilinen orman yangınından kaynaklanan dumana maruz kalmaktan mümkün olduğunca korumak için adımlar atıyor, ancak şirket işçileri izne çıkarmaktan çekindi.

CNBC ile paylaşılan dahili bir nota göre Tesla, tesisteki çalışanları binanın ısıtma, havalandırma ve soğutma (HVAC) sisteminin “fabrikaya çekilen dış hava miktarını sınırlamak için devridaim moduna” ayarlandığı konusunda bilgilendirdi.

ABD Hava Kalitesi Endeksi’ne göre Tesla tesisi çevresindeki genel hava kalitesi, Perşembe ve Cuma günleri metreküp hava başına yaklaşık 57 mikrogram ince partikül madde ile “sağlıksız” ile “çok sağlıksız” arasında derecelendirildi.

Hava kalitesi bu kadar kötü olduğunda, her yaştan insana dış mekan aktivitelerini ciddi şekilde sınırlamaları ve duman ve diğer kirleticileri filtrelemek için dışarıda bir maske takmaları tavsiye edilir. Ayrıca evlerinden ve ofislerinden kirliliği önlemek için pencereleri kapalı tutmaları tavsiye edilir.

Nevada Gigafactory HVAC filtreleri, orman yangını partiküllerini yakalamak için geçen yıl bir MERV 13 seviyesine veya daha yükseğine yükseltildi. Tesla, işçilere bu filtrelerin bu yıl daha sık olarak yenileriyle değiştirildiğini ve bunun dumanlı koşullarda devam etmesi gerektiğini söyledi.

Bölge geçen yıl da orman yangınları ve hava kirliliği ile boğuştu. Örneğin California’daki Caldor Fire, 2021’de 220.000 dönümden fazla alanı yaktı, evleri, araziyi yok etti ve Nevada da dahil olmak üzere çevredeki bölgelerde tehlikeli hava kalitesine yol açtı.

California Hava Kaynakları Kurulu’na (CARB) göre, “öncelikle fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan iklim değişikliği, yalnızca Kaliforniya’da değil, tüm dünyada orman yangınlarının sıklığını ve şiddetini artırıyor.”

Açık alanlarda görev yapan veya sık sık dışarı çıkan işçilerden Gigafactory’deki bir ofiste N95 maskeleri almaları istendi ve bu hafta da hava kalitesi seviyeleri hakkında bilgilendirildi.

CalFire web sitesine göre, Cuma günü geç saatlerde Sivrisinek Yangını %20 oranında kontrol altına alındı ​​ve hafta sonu boyunca daha soğuk hava tahmininin itfaiyecilerin alevleri söndürme çabalarına yardımcı olması bekleniyordu.

.

Tesla, Nevada Gigafactory çalışanları için orman yangını dumanına maruz kalmayı azaltmayı hedefliyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: