Tornado Cash Developer Amsterdam’da Tutuklandı – Kripto Haberleri

Tornado Cash Developer Amsterdam’da Tutuklandı

Hollanda Suç Ajansı (FIOD), ABD’nin karıştırma hizmetine uyguladığı yaptırımların ardından bir Tornado Cash geliştiricisini tutukladı.

10 Ağustos’ta Hollanda Suç Ajansı (FIOD), bu ayın başlarında ABD Hazine Bakanlığı tarafından onaylanan Ethereum ağı üzerine kurulmuş bir kripto para birimi mikseri olan Tornado Cash’in 29 yaşındaki geliştiricisinin tutuklandığını duyurdu.

ABD, Tornado Cash’i yasakladı çünkü platformun büyük ölçekli bir para aklama kredisi verme potansiyeli vardı ve suç faaliyetleriyle bağlantılı birkaç kişinin fonlarının anonimleştirilmesine yardımcı oldu.

FIOD’a göre, şüphelinin yasadışı mali akışları gizleme ve kara para aklamayı kolaylaştırma suçlarına karıştığı iddia ediliyor.

Tornado Nakit Kolaylaştırılmış Kara Para Aklama Faaliyetleri

FIOD, kripto para karıştırıcılarının kara para aklamayı kolaylaştırma eğiliminde olduğunu, çünkü bu platformların esas olarak finansal işlemlerde anonimliği artırmak için kullanıldığını belirtti.

“Tornado Cash, kripto para birimleri için bir karıştırma hizmetidir. Çevrimiçi hizmet, kripto para birimlerinin kaynağını veya hedefini gizlemeyi mümkün kılar. Kripto para birimlerinin (suçlu) kökeni, bu tür karıştırma hizmetleri tarafından genellikle kontrol edilmez veya neredeyse hiç kontrol edilmez. Karıştırma hizmetinin kullanıcıları bunu çoğunlukla anonimliklerini artırmak için yapar.”

Tornado Cash, devlet tarafından finanse edilen bilgisayar korsanlığı grubu Lazarus gibi suç örgütleriyle olası bağlantıları nedeniyle FIOD tarafından Haziran 2022’den beri soruşturma altında. Bununla birlikte, bir protokol olarak, yönetişim kararları, arkasında merkezi bir varlık bulunmayan bir DAO (merkezi olmayan özerk kuruluş) aracılığıyla fikir birliği içinde alındığından, yaptırımı zor olacaktır.

Cryptopotato tarafından bildirildiği üzere, kripto para birimi karıştırıcılarıyla bağlantılı suç faaliyeti bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığından, bu, kolluk kuvvetleri için bir endişe konusu oldu.

Kripto Topluluğu Tepki Veriyor

Tornado Cash’in geliştiricisi olduğu iddia edilen kişinin tutuklanmasının ardından, kripto topluluğundaki bazı sesler, veri gizliliği savunucuları, haberi protesto ederek, kod geliştirmeye rağmen, yazılımın tam kontrolünü elinde tutmayan programcılara karşı bir öfke olduğunu belirtti. platform.

Bitcoin podcast sunucusu ve Bitcoin Magazine yazarı Stephan Livera, bu kişinin tutuklanmasının “rahatsız edici bir haber” olduğunu söyledi, çünkü tıpkı suçluların arabalarını sürerken kullandıkları yolları inşa eden yol yapımcıları gibi, madeni para karıştırıcıları ile yapılmadı. suçlular kullansa bile akılda kalan bir suç amacı.

Hollandalı FIOD tarafından tutuklanan Tornado Cash geliştiricisi haberlerle ilgili. Yol inşaatçılarının “suçlular kullandığı için” tutuklandığını hayal edin? Ya da ev perdesi montajcıları? Mahremiyet istemek suç olarak görülmemelidir.

Livera, Tornado Cash programlama kodunu yazdığı için mi yoksa başka bir şeye karıştığı için mi bu geliştiriciyi gerçekten tutukladıkları sorusunu açık bıraktı. Blockchain adli tıp firması Elliptic’in kurucu ortağı Tom Robinson da benzer endişeleri paylaştı.

Tornado Cash geliştiricisi kod yazdığı için değil de bilerek suç gelirlerini aktardığı için mi tutuklandı? https://t.co/Wvd3qSVM1v

Blockchain Derneği’nde avukat ve politika başkanı olan Jake Chervinsky, bütün haftayı davayı incelemekle geçirdiğini söyledi. Ancak şimdiye kadar geliştiricinin tutuklanmasına izin verecek “tatmin edici bir gerekçe” duymamıştı ve yetkililer yalnızca suçluların platformu yoğun bir şekilde kullandığını belirtti.

Bütün haftayı @TornadoCash yaptırımlarına harcadım ve henüz tatmin edici bir gerekçe duymadım. Ana argüman “suçlular onu çok kullandı”. Tamam, ama yasalara saygılı vatandaşların yaptığı her şeyi kullanıyorlar. Hat nerede? Bu eğim ne kadar kaygan? Belirsizlik bir geri adımdır.

Tornado Cash Developer Amsterdam’da Tutuklandı yazısı ilk olarak CryptoPotato’da ortaya çıktı.

Tornado Cash Developer Amsterdam’da Tutuklandı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.bitcoin-rss.com

Sevdiklerinle Paylaş: