Trump bağlantılı Digital World Acquisition Corp hisseleri, bu yılın başlarında 97 doları gördükten sonra şu anda 16 dolar civarında. – Kurumsal Haberler

Trump bağlantılı Digital World Acquisition Corp hisseleri, bu yılın başlarında 97 doları gördükten sonra şu anda 16 dolar civarında.

21 Şubat 2022’de çekilen bu resimli illüstrasyonda, Truth sosyal ağ logosu, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın ekranının önündeki bir akıllı telefonda görülüyor.

Dado Ruviç | Reuters

Digital World Acquisition Corp.’un hisseleri, şirketin eski Başkan Donald Trump’ın medya şirketi ile önerilen birleşmesi için yaklaşık 1 milyar dolarlık finansmanı elinde tutmak için önemli bir son tarihi kaçırmasıyla bu hafta düştü.

Özel amaçlı bir satın alma şirketi olan DWAC veya SPAC, Trump Media and Technology Group’u halka arz edecek gemi olarak belirlendi. Ancak Trump’ın firmasıyla yapılan anlaşma birçok finansal ve yasal engelle karşılaştı.

ilgili yatırım haberleri

Wedbush, hisse senedi geri çekilmesinden sonra fuboTV'yi 'zorlayıcı giriş noktası' gerekçe göstererek daha iyi performans gösterecek şekilde yükselttiCNBC ProWedbush, hisse senedi geri çekilmesinden sonra fuboTV’yi ‘zorlayıcı giriş noktası’ gerekçe göstererek daha iyi performans gösterecek şekilde yükseltti

2022 zirvesinde, DWAC hissesi 97 dolardan işlem gördü. Şimdi, piyasalar kayarken, SPAC’lere olan iştah azaldıkça ve Trump artan yasal tehlikeyle karşı karşıya kalırken hisse fiyatı 16 dolar civarında oturuyor. Hisse Cuma günü yaklaşık %3 düştü.

DWAC, birleşmeden sonra Trump Media’yı finanse edecek olan PIPE olarak da bilinen kamu sermayesindeki özel yatırımcılardan 1 milyar dolarlık finansman sağladı. Ancak Salı günü, bu yatırımcıların anlaşmaya ilişkin sözleşme yükümlülüklerinin sona erdiğini ve fonlarını çekmelerini sağladı.

Bu yatırımcılara indirimli olarak adi hisse senedine dönüştürülebilen dönüştürülebilir imtiyazlı hisseler verilir. PIPE yatırımcıları, bu hisseleri dönüştürerek ve satarak, eski başkan Trump da dahil olmak üzere diğer yatırımcıların varlıklarını önemli ölçüde seyreltme gücüne de sahiptir.

Trump Media, DWAC ve PIPE yatırımcıları hemen bir yorum talebinde bulunmadı.

1 milyar dolarlık finansmanı kaybetmek, bu anlaşmanın ve ilgili tarafların karşı karşıya olduğu tek sıkıntı değil. Birleşme, birleşme duyurusu öncesinde bir anlaşmayla ilgili tartışmaları içeren olası menkul kıymet ihlalleri nedeniyle Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından soruşturma altındadır. Adalet Bakanlığı da anlaşmayı inceliyor.

Buna ek olarak, Trump’ın kendisi de artan yasal baskılarla karşı karşıya. New York Başsavcısı Letitia James’in geniş çaplı dolandırıcılığını iddia eden bir dava, eski cumhurbaşkanına karşı zaten oldukça büyük bir yasal işlem yığınından sadece bir diğeri. Eski cumhurbaşkanı, Beyaz Saray’dan hassas belgelerin kaldırılması, 6 Ocak 2021’deki Capitol isyanındaki rolü ve 2020 seçim sonuçlarını bozmaya yönelik baskısı nedeniyle aynı anda soruşturma altında.

Uzman, 'tekliflerin iyi niyetli olması' nedeniyle SEC incelemesi altında Trump SPAC, diyor

Eski başkanın 6 Ocak olaylarından sonra Twitter’dan yasaklanmasından sonra kurulan Hakikat Sosyal uygulaması, şu anda Google’ın içerik denetleme politikalarını ihlal ettiği için Google Play mağazasından yasaklanmıştır. Google ve Truth Social, bu hafta hala bir çözüm üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Birleşme gerçekleşirse, 1 milyar dolarlık PIPE yatırımı olmadan Trump’ın medya şirketine yaklaşık 300 milyon dolar sağlayacak. Ancak bu 300 milyon doları elde etmek için bile birkaç engelin daha aşılması gerekecek.

DWAC’ın, hissedarların birleşmeyi bir yıla kadar ertelemeyi onaylamasını sağlamak için daha fazla zaman kazanması gerekiyor. DWAC CEO’su Patrick Orlando, birleşme son tarihini Aralık ayına kadar uzatmak için 2,8 milyon dolar depozito yatırdı. Şirketin hedeflediği yıl boyu uzatma için bir hissedar oyu gerekiyor, ancak DWAC birçok perakende yatırımcısını uzatmayı onaylamaları için şu ana kadar toplayamadı. Bir sonraki hissedar toplantısı 10 Ekim’de yapılacak.

Bu artan baskıların ortasında, Trump Media, Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu’nun “silahlaşmasını ve siyasallaştırılmasını” suçlayarak, anlaşmayı gereksiz yere engellediği için SEC’e karşı yasal işlem başlatacağını belirten bir bildiri yayınladı.

Trump Media, “SEC’in belirtilen misyonuyla doğrudan çelişen bu affedilmez engel, yatırımcılara ve sadece kurallara uyan ve başarılı bir işi büyütmeye çalışan diğer birçok kişiye zarar veriyor.” Dedi.

.

Trump bağlantılı Digital World Acquisition Corp hisseleri, bu yılın başlarında 97 doları gördükten sonra şu anda 16 dolar civarında.
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: