Trump, bir dizi soruşturma ve davayla karşı karşıya – ve Beyaz Saray’ın koşusunu tartarken ısınıyorlar – Kurumsal Haberler

Trump, bir dizi soruşturma ve davayla karşı karşıya – ve Beyaz Saray’ın koşusunu tartarken ısınıyorlar

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 10 Ağustos 2022’de New York’taki Trump Tower’ın dışında bir araca yürürken yumruğunu kaldırıyor.

telci | AFP | Getty Resimleri

Donald Trump, Beyaz Saray için üçüncü kez aday olup olmayacağını ve bu kararı ne zaman açıklayacağını düşünürken, eski başkan bir dizi resmi soruşturma ve hukuk davasıyla karşı karşıya.

Bu soruşturmaların birçoğu Trump’ı cezai yaptırım riskine sokuyor. Diğerleri onun cüzdanını tehdit ediyor.

Ayrıca, birçok destekçinin beklediği ve umduğu gibi, 2024’te adaylığının Trump’a zarar verip vermeyeceği veya yardım edip etmeyecekleri de görülüyor.

Cumhuriyetçi Trump, Demokrat yetkililer ve müttefikleri tarafından siyasi olarak engellenmek için tasarlanan yasal soruşturmaları defalarca “cadı avı” olarak nitelendirdi. Herhangi bir yanlış yapmayı reddetti.

İşte şu anda Trump için en önemli yasal zorluklar.

Beyaz Saray kayıtlarının kaldırılmasıyla ilgili federal cezai soruşturma

Pazartesi günkü kayıt soruşturması, bir FBI ajanı ekibinin Florida, Palm Beach’teki Mar-a-Lago kulübündeki konutuna baskın düzenlediğine dair çarpıcı açıklamanın ardından, Trump için potansiyel olarak en büyük yasal tehdit olarak tonozlandı.

Baskın, Ocak 2021’de görevden ayrıldığında Beyaz Saray’dan kayıtların kaldırılması konusunda Trump’ı araştıran Washington DC’deki federal bir büyük jüri ile bağlantılıydı.

Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi, Ocak 2022’de Mar-a-Lago’dan 15 kutu Beyaz Saray kaydı aldı. Söz konusu devlet kurumu, belgelerin Trump yönetiminin sonunda NARA’ya gönderilmesi gerektiğini söyledi.

Bir ay sonra, Ulusal Arşivler, kutularda “sınıflandırılmış ulusal güvenlik bilgileri” olarak işaretlenmiş belgeler bulduğunu açıkladı. Mayıs ayında Adalet Bakanlığı, bu belgeler için Ulusal Arşivlere bir mahkeme celbi yayınladı.

Pazartesi günü, bir arama emri taşıyan FBI ajanları, o sırada New York bölgesinde kalan Trump’ın avukatına göre, Mar-a-Lago’ya gitti ve konuttan yaklaşık bir düzine kutu ele geçirdi. Söz konusu avukat Christina Bobb, ajanların Başkanlık Kayıtları Yasası ve gizli materyallerin ele alınmasıyla ilgili olası yasa ihlallerini araştırdığını söyledi.

Perşembe günü Adalet Bakanlığı, FBI’ın Trump’ın evini basmak için kullandığı arama emrini iptal etmek için bir dava açtı.

Böyle bir arama emri alabilmek için FBI, bir yargıca, bir suçun işlendiğine dair muhtemel bir sebep olduğunu ve aradıkları delillerin bu potansiyel suçla ilgili olduğunu göstermelidir.

Trump’ın sözcüsü NBC News’e verdiği demeçte, “Pazartesi günü Başkan Trump’ın evine eşi benzeri görülmemiş ve kesinlikle gereksiz baskın, Adalet Bakanlığı’nın Başkan Trump’ı, destekçilerini ve personelini taciz etmek için silahlandırdığı Biden Yönetimi’nin en son ve en korkunç düşmanlık eylemiydi” dedi. Perşembe.

Gürcistan, eyaletin 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale ettiği için Trump hakkında cezai soruşturma başlattı

Fulton County Bölge Savcısı Fani Willis’in ofisi, Atlanta’daki özel bir büyük jüriye, Trump ve bazı müttefiklerini Gürcistan’daki yetkililere Başkan Joe Biden’ın seçim zaferini geri alma girişimleriyle bağlantılı olarak soruşturmak üzere delil ve tanıklık sunuyor.

Pazartesi günkü FBI’ın Mar-a-Lago baskınından önce, bazı yasal gözlemciler Fulton County soruşturmasını Trump için en acil cezai kovuşturma tehdidi olarak değerlendirdi. Hala olabilir.

Bir Demokrat olan Willis, özellikle 2 Ocak 2021’de Trump’ın Gürcistan Dışişleri Bakanı Brad Raffensperger’a yaptığı bir çağrıyı izliyor. Bu konuşma sırasında, dönemin cumhurbaşkanı Raffensperger’dan Biden’a karşı yenilgi marjını tersine çevirmek için Trump’ı 11.700’den fazla oyu “bulmasını” istedi.

DA ayrıca, Trump müttefiklerinin eyalet başsavcısı ve Georgia’nın Kuzey Bölgesi için üst düzey federal savcı ile olan temaslarını da araştırıyor.

Willis, geçen ay büyük jüriye, aralarında eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani’nin yanı sıra ABD’li Senatör Lindsey Graham, RS.C.’nin de bulunduğu Trump kampanyası hukuk ekibindeki avukatlara ve bir düzine sözde sahtekarlara mahkeme celbi verdi. Gürcistan’da Trump için seçmenler.

Bu seçmenler, Trump’ın listesinin Biden’a Gürcistan’daki popüler oyu kazanması için verilen Seçim Koleji delegelerinin meşruiyetine meydan okuyacağı yasal bir anlaşmazlık oluşturmak amacıyla toplandı.

6 Ocak 2021, Capitol isyanına ilişkin federal cezai soruşturma

Washington’daki bir başka büyük jüri, Trump’ın Kongre salonlarını doldurarak Biden’in seçiminin onaylanmasını engelleyen bir destekçisi tarafından Capitol’deki ayaklanmaya yol açan eylemleriyle ilgili kanıt ve tanıklık topluyor.

CNBC Politikaları

CNBC’nin politika kapsamı hakkında daha fazla bilgi edinin:

NBC News’in geçen hafta bir federal yetkiliye dayandırdığı habere göre, isyandan haftalar önce, seçimdeki kaybından yaygın oy sahtekarlığının sorumlu olduğunu yanlış bir şekilde iddia eden Trump, bu davada kişisel olarak cezai soruşturma altında değil.

Ancak büyük jüri, Trump’ın eski Beyaz Saray danışmanı Pat Cipollone’yi ve eski Başkan Yardımcısı Mike Pence’in iki üst düzey yardımcısı ile birlikte soruşturmada ifade vermesi için mahkeme celbi verdi.

6 Ocak isyanını araştıran Seçilmiş Meclis Komitesi

İsyana ilişkin soruşturmasıyla bağlantılı olarak 1000’den fazla kişiyle röportaj yapan Meclis paneli, Trump’ın Capitol saldırısına yol açan ve saldırı sırasındaki eylemlerini ortaya koyan bir dizi kamuya açık oturum düzenlemeye başladı.

Görgü tanıkları, Trump’ın o gün erken saatlerde Beyaz Saray’ın önünde destekçileri için bir miting düzenledikten sonra, Biden’ın seçilmesini protesto ederken Capitol’ün dışındaki kalabalığa katılmak istediğini söyledi.

Görgü tanıkları, bu girişimde reddedildikten sonra, Trump’ın mafyayı geri çağırmak için adım atmadan televizyonda Kongre’ye yapılan saldırıyı izleyerek saatler geçirdiğini söyledi.

R-Ill’den Temsilci Adam Kinzinger, “Donald Trump’ın 6 Ocak’taki davranışı … tarihimizde bir lekedir”. Panelin 22 Temmuz duruşması sırasında söyledi.

Komite, Trump’a karşı cezai veya hukuki suçlamalarda bulunamaz, ancak bulgularını lanet olası bir nihai raporda sunması bekleniyor.

2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerini devirme çabalarına ilişkin federal cezai soruşturma

Giuliani liderliğindeki bir avukat ekibi de dahil olmak üzere Trump ve müttefikleri, Trump’ın yedi hareketli eyalette Biden’a karşı kayıplarını tersine çevirmek için geniş kapsamlı bir çaba içine girdi.

Adalet Bakanlığı, 6 Ocak’taki ortak Kongre oturumunda Biden’ın galibiyetini onaylamayı reddetmesi için Pence’e baskı kampanyası da dahil olmak üzere bu çabaları izliyor. Pence bu plana uymadı ve Biden’ın Seçim Koleji’ndeki zaferini onayladı. başkan olacağını garanti ediyor.

Federal ajanlar, Biden’ın zaferini geri alma çabalarına katıldıkları sırada Trump ile tartışan üç adamın telefonlarına el koydu.

Temsilci Scott Perry, R-Pa., telefonu bu hafta aldı. Trump için sahte seçmen listeleri sunma planının önde gelen mimarlarından biri olan avukat John Eastman, eski Adalet Bakanlığı yetkilisi Jeffrey Clark gibi daha önce telefonuna el konmuştu.

Trump, Clark’ı ABD’nin başsavcısı yapmaya çalışmıştı, burada Adalet Bakanlığı’nın seçimleri geri alma çabasında Trump’ı desteklemesini sağlayacak bir konumda olacaktı.

Obama yönetiminde başsavcı olarak görev yapan Eric Holder, geçen hafta bir radyo röportajında, Trump’ın “muhtemelen” Beyaz Saray yetkilileriyle bu çabayla bağlantılı olarak suçlamalarla suçlanacağını söyledi.

Holder, DA Willis tarafından yürütülen Georgia eyalet seçim müdahale soruşturmasına atıfta bulunarak, “Ama ondan önce, Atlanta’daki o savcıdan bir şeyler gelmesini bekliyorum” dedi.

New York Başsavcılığı, Trump Organizasyon iş uygulamalarının sivil soruşturması

Trump Çarşamba günü, New York Eyaleti Başsavcısı Letitia James’in ofisinde, Trump’ın şirketinin milyonlarca dolar değerinde finansal fayda elde etmek için belirtilen gayrimenkul varlıklarının belirtilen değerlemelerini uygunsuz bir şekilde manipüle ettiği yönündeki iddiaları inceleyen bir saatlik bir ifade için ortaya çıktı.

Trump, James’in avukatı tarafından yeminli soruları yanıtlamayı reddetti ve Beşinci Değişikliği kendi kendini suçlamaya karşı 440’tan fazla kez çağırdı.

Trump’ın 2020’de ağabeyi Donald Trump Jr. ile birlikte Trump Organizasyonunu yöneten oğlu Eric Trump, soruşturmada kendi ifadesinde soruları cevaplamayı reddettiğinde Beşinci Değişikliği 500’den fazla kez alıntıladı.

Demokrat James, soruşturmasının, krediler ve sigorta konusunda daha iyi şartlar elde etmek ve vergi indirimleri elde etmek için Trump mülklerinin ince ayar yapıldığı iddialarına odaklandığını belirtti. Trump’ın eski kişisel avukatı Michael Cohen, Kongre’deki bir görünüm sırasında bu uygulamaya tanıklık etti.

Bu soruşturmanın sonunda başsavcı, Trump Organizasyonu’na para cezaları da dahil olmak üzere medeni yaptırımlar uygulamaya çalışabilir.

Manhattan Bölge Savcısı, Trump Organizasyonuna karşı ceza davası

Trump Organizasyonu ve onun uzun süredir Mali İşler Başkanı Allen Weisselberg, 2005 yılından bu yana CFO’ya ve diğer yöneticilere yapılan tazminat vergilerinden kaçınmaya yönelik bir planla ilgili 15 maddelik bir iddianamede cezai suçlamalarla yargılanmayı bekliyor. Sanıklar suçsuz olduklarını iddia ettiler.

Manhattan DA Alvin Bragg’in ayrıca, AG James’in hukuk davasında görülen varlık değerleme manipülasyonuyla ilgili olası suçlar için Trump ve şirketini araştırdığı biliniyordu.

Bu yılın başlarında, Bragg’in soruşturmasını yürüten iki üst düzey savcı, Bragg’in Trump’a karşı suçlamada bulunmayı reddetmesinin ardından görevi bıraktı.

Bragg’in ofisinin eski özel savcısı Mark Pomerantz, “Donald Trump’ın aslında suçlu olduğuna ve ikinci olarak, eğer ileri gidersek suçlu kararını sürdürmek için hukuken yeterli kanıt olduğuna inanıyorum” dedi. geçen ay bir podcast röportajında.

Pomerantz, “Trump, Kokomo’dan Joe Blow olsaydı, suç duyurusunda bulunurduk” dedi.

Bragg’in ofisi soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Ancak Demokrat Savcı’nın, kendisine karşı kanıt sunabilecek işbirliği yapan bir tanığın yokluğunda Trump’ı suçlamaya çalışmayacağına dair yaygın bir inanç var.

Yazar E. Jean Carroll’dan tecavüze hakaret davası

.

Trump, bir dizi soruşturma ve davayla karşı karşıya – ve Beyaz Saray’ın koşusunu tartarken ısınıyorlar
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: