Trump PAC, Georgia ve New York soruşturmaları kızışırken yalnızca Temmuz ayında savunma avukatlarına yaklaşık 1 milyon dolar ödedi – Kurumsal Haberler

Trump PAC, Georgia ve New York soruşturmaları kızışırken yalnızca Temmuz ayında savunma avukatlarına yaklaşık 1 milyon dolar ödedi

PAC tarafından yapılan yeni bir Federal Seçim Komisyonu dosyasına göre, eski Başkan Donald Trump’ın siyasi eylem komitesi Save America, yalnızca Temmuz ayında sivil ve ceza savunma avukatlarına yaklaşık 1 milyon dolar ödedi ve kendisi ve Trump Organizasyonu hakkındaki soruşturmalar kızıştı.

Ve Trump’ın yasal faturaları, Beyaz Saray’dan başkanlık belgelerini kaldırmasına yönelik bir ceza soruşturmasının bir parçası olarak Florida’daki Mar-a-Lago tatil beldesindeki ikametgahına bir FBI baskınının ardından bu ay ve gelecekte daha da yükselebilir. House, Ocak 2021’de ofisten ayrıldığında.

Trump ayrıca, özel bir büyük jürinin, kendisinin ve müttefiklerinin, bu eyaletin Başkan Joe Biden’in 2020 seçimlerini devirme çabalarıyla ilgili ifade ve kanıtlar elde ettiği Gürcistan’da bir ceza soruşturmasıyla da karşı karşıya.

Trump’ın Amerika’yı Kurtarın siyasi eylem komitesi, Dan Scavino ve Lynne Patton gibi Beyaz Saray gazilerini maaş bordrosunda tutarak eski başkanın önde gelen PAC’si haline geldi.

FEC dosyasına göre elinde 99 milyon dolardan fazla olan Amerika’yı Kurtar, muhafazakar değerleri savunmak ve Biden ile savaşmak için kullanılacağını söylediği bağışçılardan para istiyor.

Bu para aynı zamanda, PAC fonlarının kullanımına ilişkin esnek kurallar kapsamında izin verilen Trump’ın yasal faturalarını ödemek için de kullanılıyor.

Trump’ın bir sözcüsü, ödemeler hakkında yorum yapma talebine hemen yanıt vermedi.

Bu hafta sonu yapılan FEC başvurusu, PAC’nin Temmuz ayında 12 farklı hukuk firmasına ve şirkete yasal hizmetler için 963.682 dolar ödediğini gösteriyor.

Bu, Haziran ayında PAC için 400.000 dolardan fazla ve kuruluşun bu tür hizmetler için Nisan ayında harcadığından neredeyse 200.000 dolardan fazla.

Dosyaya göre, bu hukuk firmalarından biri olan Habba Madaio & Associates, Temmuz ayında PAC’den 486.000 dolardan fazla ödeme aldı.

O küçük New Jersey firmasının ortağı olan Alina Habba, New York Başsavcısı Letitia James’in ofisi tarafından yürütülen bir sivil soruşturmada Trump Organizasyonunu temsil eden baş avukattır.

James, Trump Organizasyonunun daha uygun kredi ve sigorta koşulları ve vergi indirimleri gibi finansal faydalar elde etmek için çeşitli gayrimenkul varlıklarının belirtilen değerlemelerini uygunsuz şekilde manipüle ettiği iddialarını araştırıyor.

Trump, bu ayın başlarında, bu soruşturmanın bir parçası olarak mahkeme tarafından zorunlu kılınan bir ifadede James’in avukatlarının sorularını yanıtlamayı reddettiği için, kendi aleyhine tanıklık etmeye karşı Beşinci Değişiklik hakkını 440 defadan fazla kullandı. Yetişkin çocuklarından ikisi Donald Trump Jr. ve Ivanka Trump, Temmuz ayında James’in ekibi tarafından görevden alındı.

FEC dosyasına göre Amerika’yı Kurtar, Temmuz ayında kıdemli bir Trump avukatı olan ceza savunma avukatı Alan Futerfas’a 184.743 dolar ödedi.

Futerfas, James’in soruşturmasında Donald Jr. ve Ivanka’yı temsil etti. Ayrıca Manhattan Bölge Savcılığı tarafından yürütülen cezai kovuşturmada Trump Organizasyonunu temsil ediyor.

Herhangi bir görevi kötüye kullanmayı reddeden şirket, bu durumda, Trump Organizasyonu’ndaki üst düzey yetkililer için tazminat vergilerinin ödenmesini önlemek için iddia edilen 15 yıllık planıyla ilgili suçlamalarla bu sonbaharda yargılanacak.

Perşembe günü, şirketin eski finans müdürü Allen Weisselberg, davada birden fazla vergi dolandırıcılığı suçlamasını kabul etti ve duruşmada Trump Organizasyonu aleyhinde ifade vermeyi kabul etti. Weisselberg, bu savunma anlaşmasının bir parçası olarak beş ay hapis yatacak ve 2 milyon dolardan fazla vergi ödeyecek.

Save America’nın geçen ay en yüksek üçüncü yasal ödemesi, Cardi B ve Faith Evans da dahil olmak üzere hip-hop ve R&B sanatçılarını temsil etmesiyle tanınan Atlanta ceza savunma avukatı Drew Findling’e 100.000 dolardı. Findling ayrıca bir zamanlar Ulusal Suç Savunma Avukatları Birliği’nin başkanı olarak görev yaptı.

Bir zamanlar bir Twitter gönderisinde Trump’ı “ırkçı” olarak nitelendiren Findling, Fulton County DA Fani Willis tarafından Georgia’nın 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerini devirme çabalarına yönelik ceza soruşturması için eski başkanı temsil etmek üzere işe alındı.

Willis, diğer eylemlerin yanı sıra, 2 Ocak 2021’de Trump’ın eyaletin en üst düzey seçim yetkilisi olan Gürcistan Dışişleri Bakanı Brad Raffensperger ile yaptığı telefon görüşmesini izliyor. Bu çağrıda Trump, Biden’ın zaferinin tersine çevrilebilmesi için Raffensperger’ı “11,780 oy bulmaya” çağırdı.

Trump, Georgia’da herhangi bir yanlış yapmayı reddetti ve Willis’in soruşturmasını, James ve Manhattan DA’nınki gibi “cadı avı” olarak nitelendirdi.

Biden’ın zaferini devirme çabalarına öncülük eden Trump’ın eski kişisel avukatı Rudy Giuliani, Wallis’in soruşturmasının hedefi olarak seçildi.

Giuliani Çarşamba günü, Atlanta’daki kapalı kapılar ardında bu soruşturmada tanıklık toplayan özel büyük jüri önünde altı saatten fazla bir süre göründü.

.

Trump PAC, Georgia ve New York soruşturmaları kızışırken yalnızca Temmuz ayında savunma avukatlarına yaklaşık 1 milyon dolar ödedi
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: