Tüccarlar AB Pazarlıklarını Ağırlaştırırken ve Hisse Senedindeki Düşüşte Petrol Geri Çekiliyor – Finans Haberleri

Tüccarlar AB Pazarlıklarını Ağırlaştırırken ve Hisse Senedindeki Düşüşte Petrol Geri Çekiliyor

(Bloomberg) — Yatırımcılar, Avrupa Birliği’nin Rus arzını kısma ve küresel hisse senetlerinin ayı piyasasına yaklaşmasıyla güvenliğe kaçış hakkında devam eden görüşmeleri tarttıkça petrol 107$’a yakın düştü.

Bloomberg’den En Çok Okunan

West Texas Intermediate, küresel piyasalarda riskten kaçış tonu hissiyat üzerinde baskı oluşturduğu, AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırım paketini zayıflatmaya hazır göründüğü ve Suudi Arabistan’ın artan talebin bir işareti olarak fiyatlarını düşürmesi nedeniyle Pazartesi günü üçlü bir baskı grubuyla karşı karşıya kaldı. En büyük ithalatçı Çin. Vadeli işlemler bir noktada 3 dolardan fazla kaybetti.

AB, üçüncü ülkelere Rus petrolü taşıyan gemilerine yönelik önerilen yasağı kaldıracak, ancak Bloomberg ve konuyla ilgili bilgi sahibi kişilerin gördüğü belgelere göre, bu sevkiyatların sigortalanmasını yasaklama planını sürdürecek. Rusya Pazartesi günü, petrol üretiminin Mayıs ayında artmasını beklediğini ve Asya da dahil olmak üzere ham petrolü için yeni alıcılar gördüğünü söyledi.

Hafta sonu boyunca Yediler Grubu ülkelerinin liderleri, Başkan Vladimir Putin’in Ukrayna’daki savaşına tepki olarak Rusya’dan ithalatı yasaklama sözü verdiler. Ancak şimdiye kadar Rus alımlarını kesen çoğu ülke, yılın geri kalanının çoğunun sona ermesine izin vererek, düzenli değişim ihtiyacını vurguladı.

Rusya’nın daha küçük komşusunu işgali küresel emtia piyasalarını alt üst ederek fiyatları yükseltirken, ham petrol fırtınalı bir 2022 geçirdi. ABD ve İngiltere, saldırıya yanıt olarak Rus yakıt ithalatını yasaklamak için harekete geçti, ancak G-7’nin hafta sonu taahhüdü Moskova üzerindeki baskıyı daha da artıracak. Daha geniş piyasalar, Federal Rezerv’in agresif faiz artırımı patikası ile de çalkalandı ve ham ticarete oynaklık ekledi.

Saxo Bank A/S’nin emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, “Risk yukarı yönlü olmaya devam ederken, son gelişmelerin ham petrol aralığını rafine ürünler yerine odakla tutması muhtemel” dedi. Çin’in Covid-19 salgını ve faiz artırımlarının Rusya’dan devam eden arz endişelerini dengelediğini de sözlerine ekledi.

hikaye devam ediyor

Devam eden savaşın ötesinde, Suudi Arabistan, Çin’deki Covid-19 karantinalarının en büyük ithalatçının tüketimi üzerinde baskı oluşturması nedeniyle Asya’daki alıcılar için fiyatları düşürdü. Devlet kontrolündeki Suudi Aramco, dört aydan beri ilk kez fiyatları düşürerek, gelecek ayki Arap Işığı notunu, varil başına 4,40$’a düşürdü.

Yine de, petrol piyasaları, yakın vadeli fiyatların işaret ettiği bir yükseliş modeli olan gerilemede kalmaya devam ediyor. Brent’in en yakın iki Aralık sözleşmesi arasındaki fark, Rusya’nın işgale başlamasından sonraki ilk haftalarda görülen seviyeye yakın, varil başına 13.75 dolardı.

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Tüccarlar AB Pazarlıklarını Ağırlaştırırken ve Hisse Senedindeki Düşüşte Petrol Geri Çekiliyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: