TurboTax sahibi Intuit, ‘haksız yere ücretlendirilen’ müşterilere 141 milyon dolar ödeyecek – Borsa – Finans Haberleri

TurboTax sahibi Intuit, ‘haksız yere ücretlendirilen’ müşterilere 141 milyon dolar ödeyecek

Popüler vergi dosyalama yazılımı TurboTax’ın sahibi Intuit, Çarşamba günü açıklanan çok devletli bir anlaşmaya göre, ücretsiz olması gereken hizmetler için “haksız yere ücretlendirilen” milyonlarca düşük gelirli Amerikalıya 141 milyon dolar tazminat ödeyecek.

TurboTax ayrıca iş uygulamalarında reform yapmayı kabul etti. Örneğin, New York Başsavcısı Letitia James’in bir duyurusuna göre, müşterileri ücretsiz vergi hazırlama vaadiyle “çekip ardından ödemelerini isteyen” “ücretsiz, ücretsiz, ücretsiz” bir reklam kampanyasını askıya almalı.

50 eyalet ve Columbia Bölgesi anlaşmayı imzaladı.

Bir şirket açıklamasına göre Intuit, anlaşmanın bir parçası olarak hiçbir yanlış yapmadığını kabul etti ve değişikliklerin uygulanmasından işine minimum etki yapmasını bekliyor.

Kişisel Finans’tan daha fazlası:Federaller, kamu hizmetinde 110.000’den fazla kişinin kredilerini affediyorBüyük İstifa hala çok sıcak – ama sürmeyebilirBir borsa düşüşünü atlatmak için emeklilerin ne kadar nakit paraya ihtiyacı var?

Intuit’in yöneticisi Kerry McLean, “Intuit, son 8 yılda ürünlerimizle vergilerini ücretsiz olarak ödeyen yaklaşık 100 milyon Amerikalı da dahil olmak üzere, müşterilerine karşı açık ve adildir – diğer tüm vergi hazırlık yazılım şirketlerinin toplamından daha fazla” dedi. başkan yardımcısı ve genel danışman.

Intuit, 2016-2018 vergi yıllarında TurboTax’ın Ücretsiz Sürümünü kullanan yaklaşık 4,4 milyon tüketiciye tazminat ödeyecek. Bu müşterilere, TurboTax aracılığıyla sunulan IRS Ücretsiz Dosya Programı aracılığıyla ücretsiz olarak başvuruda bulunmaya uygun olmalarına rağmen hizmet için ödeme yapmaları gerektiği söylendi, duyuruya göre.

Duyuruda, tüketicilerin hizmetler için ödedikleri her yıl için yaklaşık 30 dolar almaları bekleniyor. Otomatik olarak bildirimler ve posta yoluyla bir çek alacaklardır.

James yaptığı açıklamada, “Intuit, milyonlarca düşük gelirli Amerikalıyı hak ettikleri ücretsiz vergi dosyalama hizmetlerinden aldattı” dedi. “Yıllarca, Intuit aramızdaki en savunmasız kişileri kâr etmek için yanılttı. Bugün, ülkedeki her eyalet Intuit’i milyonlarca vergi mükellefini dolandırmaktan sorumlu tutuyor ve biz de etkilenen Amerikalıların ceplerine milyonlarca doları geri koyuyoruz.”

İddialar ve reformlar

Yakın zamana kadar Intuit, TurboTax’ın iki ücretsiz sürümünü sunuyordu. Biri, düşük gelirli Amerikalıların vergilerini ücretsiz olarak vermelerini sağlayan bir kamu-özel ortaklığı olan IRS Free File Program aracılığıyla yapıldı. Intuit, katılımını Temmuz 2021’de sonlandırdı. (TurboTax’ın bu sürümü, 2020 vergi yılında yaklaşık 39.000 doların altında geliri olan vergi mükellefleri ve 72.000 doların altında geliri olan muvazzaf askerlik hizmeti üyeleri için mevcuttu.)

Intuit, duyuruya göre, TurboTax Free Edition’ın başka bir sürümünü agresif bir şekilde “ücretsiz” olarak pazarladı, ancak duyuruya göre yalnızca Intuit tarafından tanımlanan “basit” getirileri olan vergi mükellefleri için ücretsiz. Basit bir dönüşü olmayan kullanıcılar, vergi hizmetinin ücretli bir sürümüne yükseltme yapmalıdır; ancak bu kişiler IRS Ücretsiz Dosya Programı için uygun olabilir.

(2021 vergi yılı için, Intuit, Federal Ticaret Komisyonuna göre ödenen öğrenci kredisi faizini içeren gibi, sınırlı ekli programlara sahip bir Form 1040’ta dosyalanabilen basit bir iadeyi ifade eder.)

Duyuruya göre, hizmet ABD vergi mükelleflerinin yaklaşık üçte biri için ücretsiz olurken, IRS Ücretsiz Dosya ürünleri yaklaşık %70 oranında ücretsiz olacak.

Eyalet başsavcıları ve Columbia Bölgesi ile yapılan bu anlaşmanın, FTC davalarının özündeki sorunları da ele aldığına inanıyoruz.

Kerry McLean

Intuit’te başkan yardımcısı ve genel danışman

Eyalet avukatları, anlaşmaya göre Intuit’in aldatıcı ve haksız pazarlama, reklamcılık ve çevrimiçi vergi hazırlığı satışı yaparak eyaletlerin tüketici koruma yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Örneğin, 2018 vergi yılında Intuit, IRS Ücretsiz Dosya Programının açılış sayfasını, vergi sezonunun zirvesi sırasında yaklaşık beş ay boyunca arama motorlarından sakladığını iddia ettiler.

Ayrıca, şirketin TurboTax ana sayfası, tüketicileri “freemium” hizmeti için uygun olduklarını düşünmeye yönlendirdi ve ürün ve fiyatlandırma ekranı, “tüketicilerin varlığını öğrenmesini engelleyen” Ücretsiz Dosya ürününden bahsetmediğini iddia etti.

Bir şirket açıklamasına göre, Intuit, geçtiğimiz vergi sezonunda, sektördeki en fazla ve IRS Ücretsiz Dosya Programından kat kat daha fazla olmak üzere 17 milyondan fazla ücretsiz vergi başvurusu teslim etti. Önümüzdeki üç yıl içinde 40 milyondan fazla vergi mükellefinin vergi beyannamelerini ücretsiz olarak hazırlamasına ve dosyalamasına yardımcı olmayı umuyor.

TurboTax, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı iş uygulamalarını değiştirmeyi kabul etti: kullanıcılara vergilerini ücretsiz olarak dosyalamaya uygun olup olmayacakları konusunda daha iyi bilgi vermek ve tüketicilerden ücretli bir üründen ücretsiz bir ürüne geçmeleri durumunda vergi beyannamelerini yeniden başlatmalarını istemekten kaçınmak, duyuru dedi.

Federal Ticaret Komisyonu, Mart ayında eyaletlere benzer iddialarla dava açmıştı. O dava sürüyor.

Intuit’ten McLean, “Eyalet başsavcıları ve Columbia Bölgesi ile yapılan bu anlaşmanın, FTC davalarının özündeki sorunları da ele aldığına ve bu davayı tamamen gereksiz hale getirdiğine inanıyoruz.” Dedi. “Yine de, davamızın esasını kanıtlamak için FTC ile dava açmaya tamamen hazırız.”

FTC sözcüsü bu iddialar hakkında yorum yapmayı reddetti.

.

TurboTax sahibi Intuit, ‘haksız yere ücretlendirilen’ müşterilere 141 milyon dolar ödeyecek
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: