Türkiye Kripto Kurallarını Sıkılaştırmak İçin Yeni Bir Yasa Tasarısı Hazırlıyor (Rapor) – Kripto Haberleri

Turkey Plans a New Bill to Tighten Rules on Crypto (Report)

Türkiye Kripto Kurallarını Sıkılaştırmak İçin Yeni Bir Yasa Tasarısı Hazırlıyor (Rapor)

Türkler kripto satın alırken vergi ödemek zorunda kalabilirken, borsalar ancak en az 6,1 milyon dolarlık sermayeleri varsa çalışabilir.

Türk yetkililerin yerel dijital varlık piyasası üzerinde ek kontrol oluşturmak için bir yasa tasarısı üzerinde çalıştıkları bildiriliyor. Mevzuat, yerel topraklarda faaliyet göstermek için en az 100 milyon lira (6,1 milyon dolar) sermayeye sahip olmaları gerektiği için kripto borsalarına da odaklanıyor.

Yoldaki Düzenlemeler?

Türkiye ve kripto para birimleri son birkaç yıldır tartışmalı bir ikili oldu. Bir yandan hükümet, dijital varlıklara karşı olumsuz bir duruş sergileyerek, fiyat oynaklıklarını ve suç teşkil eden faaliyetlerde istihdam edildiği iddialarını eleştirerek. Öte yandan, yerel nüfusun artan bir oranı, ülkedeki dörtnala enflasyon nedeniyle yavaş yavaş odaklarını bitcoin ve altcoinlere kaydırıyor.

Bir Bloomberg raporuna göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidardaki AK Partisi, önümüzdeki haftalarda bir kripto düzenleyici yasa tasarısı sunarak özellikle sektöre odaklanacak. Mevzuat, piyasayı izlerken yetkililere ek yetki vermelidir. Ayrıca kripto para satın alan bireyleri vergilendirmeye başlamayı düşünüyorlar. Bu adımın kabul edilip edilmeyeceği veya vergi yüzdesinin ne olacağı belirsizliğini koruyor.

Yetkililer, işlerini yürütmek için en az 6,1 milyon dolarlık sermayeye sahip olmaları gerektiğine inandıklarından, yerel dijital varlık platformları tasarının ana odak noktasıdır. Bu arada döviz büroları Türkiye’de vergilendirilebilecek şubeler açmalıdır.

Ardından yetkililer, dolandırıcılık planlarından kaçınmak için yerli yatırımcılara dijital varlıklarını ülkenin bankacılık altyapısında saklama seçeneği sunabilir.

Yaklaşan kurallar, Türkiye’nin kripto ekosistemini güçlendirmeyi amaçlayacaktır. Geçen yıl, Thodex’in (yaklaşık 400.000 müşterisi olan yerel bir borsa) CEO’su – Faruk Fatih Özer – 2 milyar dolara kadar kullanıcı fonuyla kaçtı. Platform günlerce kapalı kalırken, bazı söylentiler yöneticinin saklanma yerinin Arnavutluk’ta olabileceğine işaret etti.

Kripto Türkler İçin Bir Cankurtaran Olabilir mi?

Türkiye’nin mali durumu en hafif tabirle oldukça endişe verici. Tüketici fiyat enflasyonu yıllık oranda %60’ı aştığından ülkenin ulusal para birimi ABD doları karşısında zayıflamaya devam ediyor.

Bu nedenle, bazı yerlilerin parasal kriz zamanlarında servetlerini korumak için başka alternatifler aramaya başlaması şaşırtıcı değil.

Altın Türklerin favori tercihi olmaya devam ederken, Bitcoin ve Tether de son birkaç yılda Liraya karşı popüler işlemler olarak ortaya çıktı. Bununla birlikte, hükümetin son zamanlarda insanları değerli metal birikimlerini bankacılık sistemini desteklemek için kullanmaya çağırdığını belirtmekte fayda var; bu, daha fazla insanın kripto evrenine kaymasının bir başka nedeni olabilir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, MicroStrategy’den Michael Saylor, Türklere “hayatta kalmak” istiyorlarsa işletme sermayelerini Lira’dan USD’ye çevirmelerini ve “gelişmek” istiyorlarsa tüm servetlerini bitcoin’e dağıtmalarını tavsiye etti.

.

Türkiye Kripto Kurallarını Sıkılaştırmak İçin Yeni Bir Yasa Tasarısı Hazırlıyor (Rapor)
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.bitcoin-rss.com

Sevdiklerinle Paylaş: