Türkiye’nin hızla yükselen enflasyonu Körfez bankaları için uyarı sinyalleri veriyor – Borsa – Finans Haberleri

Türkiye’nin hızla yükselen enflasyonu Körfez bankaları için uyarı sinyalleri veriyor

Emirates NBD Bank’ın 3 Ocak 2017’de Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki genel görünümü.

Tom Dulat | Getty Resimleri

DUBAİ, Birleşik Arap Emirlikleri — Türkiye’ye maruz kalan bankalar, ülkenin para biriminin 2018’de hızla değer kaybetmeye başlamasından bu yana kayıplarla karşı karşıya kaldı; Derecelendirme kuruluşu Fitch’in yakın tarihli bir raporuna göre, şimdi, özellikle petrol zengini Körfez ülkelerindeki borç verenler, ülkeyle olan bağlantıları nedeniyle önümüzdeki yıl bir darbe almaya hazırlanıyor.

Fitch, bu hafta, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez İşbirliği Konseyi’ndeki bankaların Türk yan kuruluşlarıyla birlikte “hiperenflasyon raporlamasını” 2022’nin ilk yarısında benimsemek zorunda kaldıklarını yazdı. Türkiye son üç yılda yüzde 100’ü aştı.

Fitch, Türk yan kuruluşları olan KİK bankalarının bu yılın ilk yarısında yaklaşık 950 milyon dolar net zarar kaydettiğini hesaplıyor. En çok etkilenenler arasında Dubai’nin amiral gemisi olan Emirates NBD ve Kuveyt’in en büyük ikinci bankası olan Kuwait Finance House vardı. Kuveyt Finans Kurumu ve Emirates NBD için Türkiye’deki risk, varlıklarının sırasıyla %28 ve %16’sıdır. Katar Ulusal Bankası da etkilenenler arasındaydı.

Derecelendirme kuruluşu, “Fitch, KİK bankalarının Türkiye’deki risklerini her zaman kredi açısından negatif olarak gördü” dedi. “Türk riskleri, liradaki değer kaybından kaynaklanan kur çevrimi kayıpları nedeniyle KİK bankalarının sermaye pozisyonları için bir risktir.”

Lira, bugüne kadar dolar karşısında değerinin %26’sını kaybederek, Türkiye’nin 84 milyon sakini için ithalat ve temel mal alımını çok daha zor hale getirdi.

Türkiye’nin para birimi neden düşüyor?

Beş yıl önce bu kez bir dolar yaklaşık 3,5 Türk lirası aldı. Şimdi bir dolar yaklaşık 18 lira alıyor. Kayma, Türkiye ekonomisinin hızla büyümesiyle başladı, ancak merkez bankası yükselen enflasyonu soğutmak için faiz oranlarını yükseltmeyi reddetti. Bu ve kötüleşen cari açık, azalan döviz rezervleri ve artan enerji maliyetleri gibi şeyler – artı ABD ile ara sıra Türkiye’ye neredeyse yaptırımlarla sonuçlanan tartışmalar – para birimini daha da baskıladı.

Türk Lirası ve ABD Doları

Resul Kaboğlu | Getty Images aracılığıyla NurPhoto

Ekonomistler, faiz oranlarını artırma fikrini açıkça reddeden ve onları “tüm kötülüklerin anası” olarak nitelendiren ve yatırımcıların merkez bankasının bağımsızlığını kısıtlamakla suçladığı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ezici bir çoğunlukla suçluyorlar.

Eğer bir merkez bankası başkanı Erdoğan’ın faizleri düşük tutma politikasına karşı çıkarsa, eninde sonunda değiştirildi; 2021 baharında, Türkiye’nin merkez bankası iki yıl içinde dört farklı vali gördü.

Erdoğan hükümeti bunun yerine para birimini desteklemek ve geliri artırmak için döviz satmak, lira kredilerine katı kurallar koymak ve yatırım çekmek için zengin Körfez ülkeleriyle ilişkileri geliştirmek gibi alternatif yöntemler geliştirdi. BAE ve Katar, Türkiye ekonomisine milyarlarca dolarlık yatırım sözü verdi.

Milyarlarca kayıp

Ağustos ortasında Türkiye, enflasyonun 24 yılın en yüksek seviyesi olan yaklaşık %80’e ulaşmasına rağmen, kilit faiz oranını 100 baz puan indirerek (%14’ten %13’e) piyasaları şok etti. Analistler, liranın sıkıntılarına çok az bir çözüm bulunmasıyla, Türk riskine sahip bankaların daha fazla sorun görmeye hazır olduğunu söylüyor.

Fitch, “KİK bankalarının ‘diğer kapsamlı gelir’ yoluyla toplam kur çevrim zararlarının, esas olarak liradaki değer kaybı nedeniyle 2018-2021 yılları arasında 6,3 milyar ABD doları olduğunu hesaplıyoruz.” bu arada, bu miktarın yarısından biraz fazlaydı ve 3,3 milyar dolardı.

Ajans, “Liradaki değer kaybı nedeniyle kur kayıplarının en az 2024 yılına kadar yüksek kalmasını bekliyoruz” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Şubat 2022’de Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi kentine yaptığı Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti kapsamında Abu Dabi’ye geldi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi | Getty Images aracılığıyla dia görüntüleri

Yine de Fitch, “bu bankaların iyi bir zarar karşılama kapasitesine sahip” dediği gibi, Türk iştirakleri olan KİK bankalarının uygulanabilirlik notlarını düşürmek zorunda olduğunu düşünmüyor.

Ayrıca, Türk bankalarının orijinal defter değerlerinin yarısında işlem görmesine rağmen, büyük ölçüde yeterli potansiyel alıcı olmadığı için Türkiye’den tamamen ayrılmalarını da beklemiyor.

Fitch, “GCC bankaları, gerekirse Türk iştiraklerine finansal destek sağlamaya istekli ve muktedir olacaklardır ve bu, iştiraklerin notlarına yansımıştır.” Türk bankalarında artan devlet müdahalesi riski.

.

Türkiye’nin hızla yükselen enflasyonu Körfez bankaları için uyarı sinyalleri veriyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: