Twitter, Musk Gücünü Konsolide Ettiğinden Tahvilleri Geri Almayı Teklif Ediyor – Finans Haberleri

Twitter, Musk Gücünü Konsolide Ettiğinden Tahvilleri Geri Almayı Teklif Ediyor

(Bloomberg) — Twitter Inc. ve Elon Musk, Pazartesi günü şirketin kontrolünü yeni sahibi altında konsolide etmek için, ödenmemiş tüm tahvilleri geri almak için bir teklif başlatmak ve yönetim kurulunu görevden almak da dahil olmak üzere daha fazla önlem aldı.

Bloomberg’den En Çok Okunan

51 yaşındaki Musk, geçtiğimiz hafta Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldı ve hemen şirketi istediği gibi şekillendirmeye başladı. Musk’ın attığı ilk adımlardan biri, CEO Parag Agrawal da dahil olmak üzere şirketin en üst düzey yöneticilerinden dördünü kovmak oldu. Kendisine Chief Twit diyen Musk, planlarına aşina olan kişiler, kısa vadede şirketi etkin bir şekilde yönetmeyi planladığını söyledi.

Pazartesi günü Musk, bir menkul kıymetler dosyasına göre birleşme anlaşmasının şartlarına uygun olarak diğer dokuz yönetim kurulu üyesinin de görevden alınmasının ardından sosyal medya şirketinin tek yöneticisi oldu. Musk’ın yönetim kurulunu doldurmak için kimi aday göstereceği belli değildi. Tesla Inc. de dahil olmak üzere yönettiği diğer şirketlerde yönetim kurulları Musk sadıklarıyla dolu. Örneğin kardeşi Kimbal Musk, Tesla’da yönetim kurulu üyesidir.

Başvuruya göre Twitter, Pazartesi günü yapılan bir dosyalamaya göre, %101 anapara artı tahakkuk etmiş ve ödenmemiş faiz teklif fiyatından 2027’ye kadar ödenmemiş %3.875 ve 2030’a kadar %5’e kadar kıdemli senetler satın alacak. Tahvil anlaşmaları, şirketin kontrolünde bir değişiklik olması durumunda Twitter’ın borcunu geri almayı teklif etmesini gerektiriyordu. Musk ayrıca bir yargıçtan, anlaşma kapandığı için satın alma girişiminden çekilme girişimi nedeniyle bir davayı reddetmesini istedi.

Musk’ın işteki ilk birkaç günü, Twitter’da içerik denetlemeyi nasıl ele alacağı ve maliyetleri kontrol etmek için kaç işten çıkaracağı da dahil olmak üzere söylenti ve spekülasyonlarla doluydu. Potansiyel yatırımcılara, Musk’ın iş gücünün %75’ini ortadan kaldıracağı söylendiğinde, büyük çaplı işten çıkarmalara ilişkin endişeler, Musk’ın özel satın alma işlemi öncesinde döndü. Musk daha sonra planlar hakkında ayrıntılı bilgi vermese de kesintilerin bu kadar derin olacağını reddetti. Son haftalarda Musk, temel ürüne odaklanmak istediğini söyleyerek personel önceliklerini ima etti.

hikaye devam ediyor

Yeni işine sadece üç gün kala, Milyarder’in içerik denetimi konusundaki görüşleri, Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin kocasına yönelik son saldırı hakkında temelsiz bir LGBTQ karşıtı komplo teorisi yayan bir tweet atıp sildikten sonra da test edildi.

Bölüm, kendinden menkul bir “ifade özgürlüğü mutlakçısı” olan Musk’ın popüler sosyal medya web sitesini yönetme konusunda – özellikle de yanlış bilgi ve nefret söylemine nasıl sınır getirileceği konusunda – karşı karşıya kaldığı baskıların altını çizdi. Musk, reklamcılara Twitter’ın onun liderliğinde “herkes için özgür bir cehennem” olmayacağına dair söz verdi, ancak aynı zamanda sitede serbest konuşmanın norm olması gerektiğini de dile getirdi.

–Kurt Wagner ve Davey Alba’nın yardımıyla.

(İşlem boyunca arka plan ile güncellemeler)

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Twitter, Musk Gücünü Konsolide Ettiğinden Tahvilleri Geri Almayı Teklif Ediyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: