Ukrayna kuvvetleri, Harkov çevresinde karşı saldırıya geçti; Rusya ‘Zafer Bayramı’ yürüyüşünün provasını yapıyor – Dünyadan Haberler

Ukrayna kuvvetleri, Harkov çevresinde karşı saldırıya geçti; Rusya ‘Zafer Bayramı’ yürüyüşünün provasını yapıyor

Görüntüler Moskova’nın ‘Zafer Günü’ geçit töreninin provasını gösteriyor

Kremlin’in 9 Mayıs’ta ülkenin yıllık “Zafer Bayramı” anma törenleri için hazırlıkları sürüyor.

O zamanki Sovyetler Birliği’nin 2. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sını yenilgiye uğratmasının 77. yıldönümü, Kremlin’in Ukrayna’ya yönelik kışkırtılmamış saldırısını başlatmasından iki aydan fazla bir süre sonra geldi.

Rus askerleri “Zafer Bayramı” askeri geçit töreninin provası sırasında Kızıl Meydan’a yürüyor. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’na karşı kazanılan zaferin 77. yıldönümü kutlanıyor.

Anadolu Ajansı | Anadolu Ajansı | Getty Resimleri

Rus Sukhoi Su-25 jetleri, 7 Mayıs 2022’de Moskova’nın merkezindeki “Zafer Günü” askeri geçit töreninin genel provası sırasında Kızıl Meydan üzerinde uçarken Rus bayrağının renklerinde duman salıyor.

Yuri Kadobnov | AP | Getty Resimleri

Rus askerleri, Kremlin’in “Zafer Bayramı” askeri geçit töreninin provası sırasında Tverskaya caddesinden geçerek Kızıl Meydan’a yürüyor.

Anadolu Ajansı | Anadolu Ajansı | Getty Resimleri

Bir Rus Yars kıtalararası balistik füze fırlatıcı, 7 Mayıs 2022’de Moskova’nın merkezindeki “Zafer Günü” askeri geçit töreninin genel provası sırasında Kızıl Meydan’dan geçiyor.

Kirill Kudryavtsev | AP | Getty Resimleri

Düşünce kuruluşu, Ukrayna’nın Kharkiv çevresindeki karşı saldırısının belirleyici aşamaya girdiğini söyledi

ABD merkezli Savaş Araştırmaları Enstitüsü’ne göre, Ukrayna kuvvetleri son 24 saat içinde Kharkiv şehrinin kuzeyi ve doğusunda daha fazla kazanım elde etti.

Saygın düşünce kuruluşu, karşı saldırının yakında Ukrayna kuvvetlerinin Rus kuvvetlerini Kharkiv topçu menzilinden çıkardığını görebileceğini söyledi.

Savaş Araştırması Enstitüsü bir güncellemede, “Ukrayna operasyonunun, Ukrayna kuvvetlerinin savaş boyunca kilit araziyi güvence altına almak ve Rus taarruz operasyonlarını bozmak için yürüttüğü daha yerel karşı saldırıların aksine, başarılı ve daha geniş bir karşı saldırıya dönüşüyor” dedi. .

— Sam Meredith

Rusya, Ukrayna’nın Harkov bölgesinde ABD ve Avrupa askeri teçhizatını imha ettiğini açıkladı.

5 Mayıs 2022’de Ukrayna’nın Harkov bölgesinde yıkılan bir köprünün yanında bisiklete binen bir adam.

Sergey Bobok | AP | Getty Resimleri

Reuters’e göre, Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Kharkiv bölgesinde ABD ve Avrupa ülkelerinden gelen büyük bir askeri teçhizat stokunu imha ettiğini iddia ediyor.

Bakanlık, üç mühimmat deposu da dahil olmak üzere 18 askeri tesisin bir gecede vurulduğunu bildirdi.

CNBC, bu iddiaları bağımsız olarak doğrulayamadı.

— Sam Meredith

İngiltere Savunma Bakanlığı, Ukrayna çatışmasının Rusya’nın en yetenekli birimlerine ‘ağır bir zarar verdiğini’ söyledi

İngiltere Savunma Bakanlığı günlük istihbarat güncellemesinde, Ukrayna ihtilafının Rusya’nın en yetenekli birimlerinden bazılarını ağır şekilde etkilediğini söyledi.

Bakanlık, Twitter’da yayınlanan güncellemesinde, “Ukrayna’daki çatışma, Rusya’nın en yetenekli birimlerinden ve en gelişmiş yeteneklerinden bazılarına ağır bir zarar veriyor” dedi.

Rusya’nın bu çatışmanın ardından silahlı kuvvetlerini yeniden oluşturması önemli ölçüde zaman ve masraf alacak” dedi.

Güncelleme, Rusya’nın en gelişmiş tankı olan en az bir T-90M’nin savaşta imha edildiğini söyledi.

Bakanlık, “Rusya’nın kritik mikro elektronik bileşenlere erişimini kısıtlayan yaptırımlar nedeniyle modernize edilmiş ve gelişmiş ekipmanların değiştirilmesi özellikle zor olacak” dedi.

— Weizhen Tan

Zelenskyy, Rusya’nın herhangi bir barış anlaşmasının gerçekleşebilmesi için güçlerini işgal öncesi konumuna geri çekmesi gerektiğini söyledi.

12 Nisan 2022’de Mariupol’un bir sokağında bir kadın Rus askerlerinin yanında bir çocuğu tutuyor. Rusya’nın komşusuna karşı savaş için. – *EDİTÖRÜN NOTU: Bu resim Rus ordusunun düzenlediği bir gezi sırasında çekildi.*

Alexander Nemenov | AFP | Getty Resimleri

BBC’nin haberine göre, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy Londra’daki düşünce kuruluşu Chatham House’a Moskova ile yapılacak herhangi bir barış anlaşmasının Rus güçlerinin savaştan önceki konumlarına geri çekilmesine bağlı olacağını söyledi.

Rapora göre Zelenskyy, bunun Ukrayna’nın kabul edebileceği minimum seviye olduğunu söyledi. Rusya’nın işgal başladığından beri aldığı toprakları elinde tutmasının söz konusu olamayacağını da sözlerine ekledi.

BBC raporuna göre, “Ukrayna halkı tarafından bir tür mini Ukrayna’nın başkanı olarak değil, Ukrayna cumhurbaşkanı olarak seçildim. Bu çok önemli bir nokta” dedi.

— Weizhen Tan

CNBC’nin önceki canlı yayınını buradan okuyun:Ukrayna kuvvetleri, Harkov çevresinde karşı saldırıya geçti; Rusya ‘Zafer Bayramı’ yürüyüşünün provasını yapıyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: International: Top News And Analysis

Sevdiklerinle Paylaş: