Uzman, Başkan Biden’in öğrenci kredisi reformunu ’15 doların asgari ücret olması gerektiği fikrini zorlamak’ için kullandığını söylüyor. İşte nasıl – Borsa – Finans Haberleri

Uzman, Başkan Biden’in öğrenci kredisi reformunu ’15 doların asgari ücret olması gerektiği fikrini zorlamak’ için kullandığını söylüyor. İşte nasıl

Fast food çalışanları ve destekçileri, asgari ücreti saatte 15 dolara çıkarmak için savaşıyor.

James Leynse | Corbis Tarihi | Getty Resimleri

Biden yönetimi, Çarşamba günü açıklanan bir öğrenci kredisi politikasını, ulusal bir saatlik 15 dolarlık asgari ücret için daha geniş bir baskıya bağlamış görünüyor.

Beyaz Saray, borçlular için 20.000 dolara kadar federal öğrenci borcunu affetmek için uzun zamandır beklenen bir planı detaylandırdı ve 2022’nin sonuna kadar bir ödeme duraklaması uzattı.

Ancak daha geniş kapsamlı politika önlemleri paketinin içinde, “gelir odaklı geri ödeme planlarında” ince ayarlar vardı. Bu planlar, düşük gelirli borçlular için aylık ödemelerin daha uygun maliyetli olmasına yardımcı olur.

Yönetim, bu ince ayarlardan birini – özellikle “isteğe bağlı olmayan” gelir tanımıyla ilgili olanı – 15 dolarlık bir asgari ücretle ilişkilendirdi.

Öğrenci borcu 15 dolarlık asgari ücrete nasıl bağlanır?

“İsteğe bağlı olmayan” gelir, temel olarak bir hane halkının kira, ipotek ödemeleri ve yiyecek gibi temel ihtiyaçlara akıttığı gelirdir.

Gelir odaklı planlardaki borçlular için hükümet, isteğe bağlı olmayan gelirlerini geri ödemeden muaf tutarak korur. Miktar, federal yoksulluk sınırına göre hane yıllık gelirine dayanmaktadır.

Mevcut kurallara göre, federal yoksulluk seviyesinin %150’sinden daha az geliri olan bir borçlu, aylık 0 $ kredi ödemesine hak kazanır. 2022’de bu, tek bir kişi için vergi öncesi kabaca 20,385 ABD Doları, tam zamanlı bir işçi için saatte yaklaşık 9,80 ABD Doları’na eşittir.

Başkan Biden, bu eşiği federal yoksulluk seviyesinin %225’ine yükseltmeyi önerdi – yıllık gelirin yaklaşık 30.577.50 dolar veya saatte 14.70 dolar.

ABD Eğitim Bakanlığı’na göre, politika “federal yoksulluk seviyesinin %225’inin altında -tek bir borçlu için yıllık 15 dolarlık asgari ücretin eşdeğeri olan- hiçbir borçlunun aylık ödeme yapması gerekmeyeceğini” garanti ediyor.

Lisans öğrenci kredileri için geçerli olan politika, öğrenci kredisi uzmanlarına göre gelir odaklı planlarda daha fazla borçlunun aylık 0 $ ödemeye hak kazanacağı veya daha küçük bir aylık fatura borcu olacağı anlamına geliyor.

Sorumlu Kredi Merkezi’nin kıdemli politika danışmanı Whitney Barkley-Denney’e göre, “Bu değişiklikler borçlular için işleri daha uygun hale getiriyor ve borçluların temerrüde düşmekten kaçınmasına izin veriyor”.

Gelire dayalı geri ödeme planlarındaki diğer değişiklikler

Yönetim aynı zamanda gelir odaklı planlara yönelik diğer reformları da eş zamanlı olarak duyurdu.

Tedbirlerin hiçbiri henüz nihai değil. Ajans Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Eğitim Bakanlığı’nın “önümüzdeki günlerde” düzenlemeler önerdiğini söyledi. Halkın teklif hakkında yorum yapabileceği 30 günlük bir penceresi olacak ve ardından Bakanlık bu yorumları tekliften farklı olabilecek nihai bir kural oluşturmak için kullanacaktır.

Daha yüksek “isteğe bağlı olmayan” gelir eşiğine ek olarak, borçlular için aylık ödemeler gelirin %5’i ile sınırlandırılacaktır; bu, mevcut %10’luk sınırın yarısı olur.

15 doların asgari ücret olması gerektiği fikrini zorlamaya devam etmenin başka bir yolu.

Abigail Seldin

Seldin/Haring-Smith Vakfı CEO’su

Barkley-Denney, bunun tek kişilik bir hane için nasıl çalışacağına dair bir örnek sundu:

Diyelim ki bir borçlunun 2022’de 60.000$’lık bir geliri var. Yukarıda belirtildiği gibi, ilk 30.577,50$ “isteğe bağlı olmayan” olarak kabul edilecek ve bu nedenle geri ödemeden korunacaktır. Kalan 29.422,50 $ “isteğe bağlı” olacaktır ve borçlunun aylık ödemesini hesaplamak için kullanılacaktır.

Yeni kurallar, bu ödemeleri isteğe bağlı gelirin %5’i ile sınırlayacak – mevcut maksimum %10’luk sınırın altında ayda kabaca 123 dolar ve ayda 245 dolar.

Ek olarak, orijinal kredi bakiyesi 12.000 ABD Doları veya daha az olan borçluların borçları, 10 yıllık tutarlı ödemelerin ardından (bu ödeme ayda 0 ABD Doları olsa bile) silinir. Bu zaman çizelgesi şu anda 20 yıl.

Ve eğer borçlular tutarlı aylık ödemeler yaparlarsa kredilere faiz tahakkuk etmeyecek – yani, mevcut gelire dayalı geri ödeme planlarındaki dinamiğin aksine, bakiyeleri büyümeyecek.

Uzmanlar, bu tekliflerin yazılı olarak hayatta kalması durumunda, öğrenci kredisi sisteminin kalıcı bir fikstürü olacağı için reformların önemli olacağını söyledi.

Seldin, “Bu sistemsel bir değişiklik” dedi. “Borç affı tek seferlik bir hareket olabilir.”

.

Uzman, Başkan Biden’in öğrenci kredisi reformunu ’15 doların asgari ücret olması gerektiği fikrini zorlamak’ için kullandığını söylüyor. İşte nasıl
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: