Vaka sayılarının arttığı Avrupa’da Mulberry ile birlikte borsa yükseliyor

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – ABD verileri öncesinde Avrupa piyasaları Çarşamba günü yükseldi.

DAX %0,1 artarken FTSE 100 ve CAC 40 %0,5 yükseliş yaşadı.

Yeni hükümeti oluşturan üç Alman parti, politik hedefleri ve merkez sol Sosyal Demokratlar, serbest piyasacı Liberal Demokratlar ve Yeşiller arasındaki yetki dağılımını belirleyecek koalisyon anlaşmasını sunmak üzere TSİ 17.00’da basın toplantısı düzenleyecek.

Ondan önce IFO’nun aylık işletme iklimi anketi paylaşılacak ve satın alma müdürleri endekslerinin Kasım ayında güçlü olması ve Fransız iş anketinin beklenenden iyi gelmesinin ardından bu okumanın yükselmiş olması bekleniyor.

Salı günü Almanya’nın bileşik satın alma müdürleri endeksi Kasım ayında 52,8 puana yükseldi. Ekim ayındaki 52,0 puana göre yaşanan bu yükseliş, özel sektörde son üç ayda görülen ekonomik büyümedeki yavaşlamanın dengelenmekte olduğuna işaret ediyor.

En önemli değişken, bölgede yaşanan ölümlerin bir numaralı sebebi olan Covid-19 vakalarının tekrar yükselmesi ile ekonomik ivmenin sürdürülebilir olup olmadığı. Dünya Sağlık Örgütü’nün söylediğine göre Avrupa’da koronavirüsten kaynaklı ölümler, gelecek yıl Mart ayına kadar iki milyonu geçecek.

Almanya’nın Çarşamba günü daha katı tedbirler uygulama kararı alması beklenirken Fransa Salı günü, Ağustos ayından beri ilk kez günlük 30.000’den fazla yeni enfeksiyon paylaştı. Hollanda ise haftalık yeni bir rekor kırdı.

Piyasa katılımcıları, varlık alımlarındaki azaltım temposunun artarak faiz artışlarını öne çekme olasılığına dair işaretler için ABD Fed’in son toplantı tutanaklarını inceleme altına alacak.

Kurumsal sektörde: Mulberry (LON:MUL), işlerinin pandemi öncesi seviyelere döndüğünü söyledikten sonra %15 üzerinde değer kazandı. İngiltere’deki güçlü satışlar ve Asya’daki büyüme sayesinde ilk yarı gelirinde %34 artış olduğunu bildirdi.

Britvic (LON:BVIC), salgınla ilişkili kısıtlamalar gevşedikçe yıllık kârında artış olduğunu raporladıktan sonra hisseleri %3,1 değer kazandı ve maliyet baskılarına rağmen temettüsünü yükseltmeye sevk etti.

Çarşamba günü ham petrol fiyatları, ABD öncülüğünde koordineli rezerv kullanımı duyurusunun ardından artış yaşadı. Duyuru, beklentilerin altında kalarak yapılan hamlenin etkililiğine dair şüphe uyandırdı.

ABD benzin fiyatlarını azaltmak için Çin, Japonya, Hindistan, Güney Kore ve İngiltere ile birlikte koordineli olarak açılacak olan rezervinden, 50 milyon varil petrol kullanacağını söyledi ancak Goldman Sachs (NYSE:GS), piyasanın 100 milyon varilden fazla bir kullanım için fiyatlanmış olduğunu tahmin ediyor.

Öte yandan Amerikan Petrol Enstitüsü, geçen hafta ABD ham petrol stoklarında artış yaşandığını söyledi: 500.000 varillik düşüş beklentisine kıyasla stoklarda 2,3 milyon varil artış görüldü.

Salı günü %2,3 ile iki haftanın en büyük artışını yaşayan WTI vadeli işlemleri, %0,5 değer kazanarak 78,86 dolar olurken Brent %0,4 yükselerek 82,66 dolardan alıcılandı. Salı günü Brent %3,3 yükselmişti.

Diğer yandan altın vadeli işlemleri %0,5 artarak 1.792,90 dolar olurken EUR/USD ufak bir düşüşle 1,1242’den işlem gördü.

Sevdiklerinle Paylaş: