Veriler ‘Endişe Verici’ Yavaşlamayı Gösterirken Çin Faiz İndirimi İle Şaşırdı – Finans Haberleri

Veriler ‘Endişe Verici’ Yavaşlamayı Gösterirken Çin Faiz İndirimi İle Şaşırdı

(Bloomberg) — Çin merkez bankası, Kovid karantinaları ve derinleşen bir mülk krizinin ağırlığını taşıyan bir ekonomiye desteği artırırken, kilit faiz oranlarını beklenmedik bir şekilde düşürdü.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Çin Halk Bankası’nın bir yıllık politika kredilerinin oranını 10 baz puan indirerek %2,75’e ve yedi günlük ters repo oranını %2,1’den %2’ye düşürmesinin ardından tahvil getirileri düştü. Bloomberg anketine katılan 20 ekonomistin tamamı, bir yıllık orta vadeli borç verme olanağının faizinin değişmeden bırakılacağını tahmin etmişti.

Resmi verilerin tüm ekonomistlerin tahminlerini kaçıran Temmuz ayı perakende, yatırım ve endüstriyel üretim rakamlarını gösterdiği sürpriz merkez bankası hamlesinden kısa bir süre sonra ek teşvik ihtiyacının altı çizildi.

  • Ulusal İstatistik Bürosu, sanayi üretiminin bir yıl öncesine göre %3,8 arttığını, Haziran ayındaki %3,9’dan daha düşük olduğunu ve eksik ekonomistlerin %4,3’lük artış tahminini söyledi

  • Perakende satışlar %2,7 ile beklenenden daha yavaş büyüdü

  • Sabit kıymet yatırımı yılın ilk yedi ayında %5,7 arttı ve bu aynı zamanda ekonomistlerin öngördüğü %6,2’den daha kötü

  • Ankete katılan işsizlik oranı %5,5’ten %5,4’e düştü

Australia & New Zealand Banking Group Ltd Greater China ekonomisti Raymond Yeung, “Temmuz ayının ekonomik verileri çok endişe verici” dedi. “Covid Zero politikası hizmet sektörünü vurmaya ve hane tüketimini azaltmaya devam ediyor.”

Çin’in 10 yıllık devlet tahvili getirisi beş baz puan düşüşle Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviye olan %2.675’e geriledi. Offshore yuan kayıplarını genişleterek %0.3 düşüşle dolar başına 6.7607’ye geriledi. Sabah seansında hisseler dalgalı bir seyir izledi. Gösterge CSI 300 Endeksi, PBOC’nin faiz indirimlerini takiben %0.7’ye kadar yükseldikten sonra, Şanghay’da saat 10:11 itibariyle çok az değişti.

hikaye devam ediyor

Ülkenin Covid Zero’ya olan bağlılığı, tekrarlanan kısıtlamalar ve yeniden açılma tehdidi görünmeye devam ederken, zor kazanılan herhangi bir ekonomik ilerlemeyi sürdürmeyi zorlaştırdı. Ağustos ayında, yetkililerin tatilcileri kilitlediği, uçuşları askıya aldığı ve enfeksiyonları kontrol altına almak için işletmeleri kapattığı tatil beldesi Hainan’daki vakalarda bir artış görüldü.

Pinpoint Asset Management Ltd. baş ekonomisti Zhang Zhiwei, faiz indirimi küçük olsa da, yetkililerin harekete geçmeye hazır olduğunu gösteren “daha ​​çok bir sinyal etkisi” dedi. “Bu eylemin boyutu açısından oldukça sınırlı. Piyasa beklentisini tersine çevirmek ve aşağı yönlü spirali kırmak için çok daha fazlasını yapmaları gerekiyor.”

Merkez bankası aynı zamanda 400 milyar yuan MLF fonu ihraç ederek bankacılık sisteminden likidite çekti ve bu hafta vadesi dolan 600 milyar yuan krediyi sadece kısmen çevirdi. Bu, ekonomistlerin tahminleriyle uyumluydu.

Bloomberg Ekonomisi Ne Diyor…

Çin Halk Bankası’nın bir yıllık kilit faiz oranını düşürme kararı beklediğimizden biraz daha erken geldi, ancak aciliyet anlaşılabilir – Temmuz kredisindeki düşüş endişe vericiydi ve ekonominin başa çıkmak için daha fazla desteğe ihtiyacı olduğuna dair güçlü bir mesaj gönderdi derinleşen bir mülk çöküşü ve Covid-Zero kısıtlamaları.

David Qu, Çin ekonomisti

Raporun tamamı için buraya tıklayın.

PBOC’nin hamlesi, yeni krediler ve şirket tahvili ihracının yavaşlaması nedeniyle Cuma günü Temmuz ayı için beklenenden daha zayıf olan kredi büyüme verilerini takip ediyor. Rakamlar, parasal gevşemenin ekonomide kredi vermeyi teşvik edemediği bir likidite tuzağı riskini artırıyor.

Mizuho Bank Ltd Asya döviz stratejisti Ken Cheung, “Büyüme için aşağı yönlü risk ve zayıf kredi verileri, PBOC’yi politika oranlarını düşürmeye yönlendirdi” dedi.

Kesinti, PBOC’nin gevşeme duruşu ile yükselen enflasyonu frenlemek için para politikasını sıkılaştıran diğer büyük merkez bankaları arasındaki farkı genişletiyor. Bu, sermaye çıkışı baskıları arttıkça yuan için riskleri artırıyor.

Ayrıca, PBOC’nin yakın zamanda iç talep hala yumuşak kalmasına ve genel fiyat baskılarını kontrol altında tutmasına rağmen, artan enflasyon riskine karşı uyarıda bulunması sürpriz oldu.

Faiz indirimi, büyüme zorluklarının ciddiyetinin altını çiziyor. Çin’in üst düzey liderleri geçen ay, sıkı bir Covid Zero politikasına bağlı kalarak bu yıl ekonomik büyüme için mümkün olan “en iyi sonucu” elde etme sözü verdiler ve yaklaşık %5.5’lik büyüme resmi hedefini küçümsediler. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistler, ekonominin bu yıl sadece %3,8 büyüyeceğini tahmin ediyor.

(Üçüncü paragraftan Temmuz verileriyle güncellemeler)

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Veriler ‘Endişe Verici’ Yavaşlamayı Gösterirken Çin Faiz İndirimi İle Şaşırdı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: