Veriler enflasyonda daha fazla yavaşlama gösterene kadar Fed’in şahin faiz artırımlarına bağlı kalması bekleniyor – Borsa – Finans Haberleri

Veriler enflasyonda daha fazla yavaşlama gösterene kadar Fed’in şahin faiz artırımlarına bağlı kalması bekleniyor

Piyasa stratejistlerine göre, bu hafta ABD’de enflasyonun gevşeyebileceğine dair olumlu işaretlere rağmen, Merkez Bankası’nın şahin faiz artırımlarından dönmesi pek olası değil.

Perşembe günü, bir Dow Jones anketine göre, üretici fiyat endeksi şaşırtıcı bir şekilde Temmuz ayında bir önceki aya göre %0,2’lik bir artış tahminine kıyasla %0,5 düştü. Yıllık bazda endeks, Ekim 2021’den bu yana en düşük oran olan %9,8 arttı.

Bunu, tüketici fiyatlarının Temmuz ayında %8.5 arttığını gösteren cesaret verici veriler izledi. Oran, Dow Jones tarafından ankete katılan analistlerin beklediği %8,7’den biraz daha soğuktu ve önceki aya göre yavaşlayan bir hızdaydı.

Hem TÜFE hem de ÜFE’nin yumuşamasıyla birlikte piyasalar Fed’in faiz artırımı beklentilerini yumuşatmaya başladı. Medley Global Advisors küresel makro strateji genel müdürü Ben Emons, yine de olumlu verilerin Fed için “görevin tamamlandığı” anlamına gelmediğini söyledi.

“Başlık gürültüsünden herhangi birini çıkarırsanız, bazı… TÜFE, hatta ÜFE [numbers] Cuma günü CNBC’nin “Squawk Box Asia”ya verdiği demeçte, hala yukarı yönlü baskılar gösteriyor” dedi. “Fed burada yapılamaz. Bu muhtemelen 75 baz puanlık faiz artırımının masada kalacağı anlamına geliyor.”

“Fed fonu vadeli işlemleri ve euro-dolar vadeli işlemlerine ilişkin fiyatlandırma, 75 baz puanlık faiz artırımına daha çok yaklaştığımızı gösteriyor. Ve bence bunun nedeni, tüm bu Fed konuşmacılarının bize verdiği rehberlik – ‘sadece Burada kayıtsız kalmayın, devam edeceğiz'” diye ekledi Emons.

CNBC Pro’dan hisse senedi alımları ve yatırım trendleri:

Geçen hafta, St. Louis Federal Rezerv Başkanı James Bullard, merkez bankasının enflasyonun düştüğüne dair ikna edici kanıtlar görene kadar faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini söyledi.

Bu mesaj, bölge başkanları Cleveland’dan Loretta Mester, Chicago’dan Charles Evans ve San Francisco’dan Mary Daly dahil olmak üzere diğer Fed konuşmacılarıyla tutarlı. Hepsi son zamanlarda enflasyon mücadelesinin bitmekten çok uzak olduğunu ve daha fazla para politikası sıkılaştırmasına ihtiyaç duyulacağını belirttiler.

‘Yeterli kanıt yok’

Fed, hem Haziran hem de Temmuz aylarında gösterge oranını 0,75 yüzde puanı artırdı – merkez bankasının fon oranını 1990’ların başında temel para politikası aracı olarak kullanmaya başlamasından bu yana en büyük arka arkaya artışlar.

Crossmark Global Investments’ın baş piyasa stratejisti Victoria Fernandez, mevcut veriler göz önüne alındığında, Fed’in frene basmaya ve faiz artırımlarına yaklaşmaya yakın olmadığını söyledi.

CNBC’nin “Sokak İşaretleri Asya”ya Cuma günü verdiği demeçte, “Benim için, Fed’in bulundukları yerden büyük bir pivot yapması için yeterli kanıt yok. Hala Eylül toplantısında 50, 75 baz puan düşündüklerini düşünüyorum” dedi.

“Bugünkü oturumda TÜFE veya ÜFE’den gelen ekonomik raporlardan gelecek hiçbir şey, zamanın bu noktasında bunu değiştirmeyecek. Bence daha gidecek çok yolumuz var.”

Yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell’dan Eylül ayında yapılacak bir sonraki toplantısında Fed’in neler yapabileceği konusunda rehberlik bekleyecekler.

Enflasyon hala yapışkan

Fernandez, ücret ve kira baskıları gibi enflasyonun daha sert kısımlarının hala yüksek olduğunun altını çizdi. Bunların enerji, petrol ve benzin bileşenleri ile aynı oranda düşmediğini söyledi.

Eylül ayında bir sonraki TÜFE raporunda yer alan enflasyon verilerinin piyasalar için kilit noktası olacağını da sözlerine ekledi.

“Bunlar bize gerçekten bir platoya sahip olduğumuzu veya düşüş eğilimine başladığımızı gösterirse, o zaman Fed’in belki biraz 50 baz puana geri dönebileceğini düşünüyorum” dedi. Fernandez, “Bunu göstermiyorsa veya bazı daha katı bileşenlere bağlı olarak biraz daha yükseğe çıkıyorsa, o zaman toplantı için 75’te olduğunuzu düşünüyorum” dedi.

Federal Açık Piyasa Komitesi, yıllık sempozyumunu Wyoming, Jackson Hole’da düzenleyeceği Ağustos ayında toplanmıyor.

Medley Global Advisors’ Emons, Powell’ın bu fırsatı piyasaları parasal sıkılaştırma yolunda güncellemek için kullanabileceğini belirterek, Fed’in fiyat baskılarının çok “inatçı ve yapışkan olduğunu ve gerçekten geri çekilemeyeceklerini” anladığını da sözlerine ekledi.

“Jackson Hole’u küçümsememelisiniz. Bazı insanlar bunu reddediyor – bunun platform olmadığını. Ama o sahneye çıkabilir ve en azından Fed’in gerçekten enflasyonu gerçekten aşağı çekmek için bu görevde olduğunu tekrar vurgulamalıdır. Bu doğru.” temel amaç.”

— CNBC’den Jeff Cox’un raporlarıyla.

.

Veriler enflasyonda daha fazla yavaşlama gösterene kadar Fed’in şahin faiz artırımlarına bağlı kalması bekleniyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: