Wall Street dönüm noktası: ETF popülaritesi rekor sayıya ulaştı – Borsa – Finans Haberleri

Wall Street dönüm noktası: ETF popülaritesi rekor sayıya ulaştı

ETF’ler popülerlikte rekor bir artış görüyor.

Morningstar’a göre sektör, bu ay ilk kez aynı anda 3.000’den fazla ETF ticareti yaparak bir dönüm noktasına ulaştı – Aralık 2020’den bu yana %30’luk bir artış.

Ve bu yıl yatırımcılar, Tesla veya Apple gibi tekil bir hisse senedinin günlük performansına maruz kalmalarını sağlayan tek hisse senedi ETF’leri gibi daha aktif stratejiler benimsiyor.

“Temelde çok geniş endeks fonları alarak başladık – SPY [SPDR S&P 500 ETF Trust] DataTrek Research’ün kurucu ortağı Nick Colas, bu hafta CNBC’nin “ETF Edge” programında Bob Pisani’ye verdiği demeçte, ilkiydi – ve sonra endüstri yıllar içinde tüm bu ilginç kaplamaları inşa etti” dedi.

Colas, yıkıcı inovasyondan ana akıma geçişin bir parçası olarak, sektör ve gelişmekte olan fonların yanı sıra temiz enerji ve yasal esrar gibi temalara belirtilen fonların dahil olduğunu söyledi.

“Yatırımcılar artık sadece büyük sektör fonlarını veya büyük toplam fonları değil, ilginç olabileceğini düşündükleri her türlü fonu seçebilmek arasında seçim yapmakta gerçekten şımarık” diye ekledi.

Bununla birlikte, yakında çıkacak olan “Inside Vanguard” ve “Figuring It Out” adlı iki kitabın yazarı olan yatırım danışmanı Charles Ellis’e göre, siber güvenlik ETF’leri gibi tematik ETF’lerin özgüllüğüne yönelik bu hareketin riskleri var. Ellis, daha sonra endeks fonlarına dalmak için ETF’lere girenlerin iyi olacağına inansa da, oldukça uzmanlaşmış ETF’leri seçenler feci hatalar yapma riski altındadır.

“Ne kadar spesifik olursanız, uzun vadeli rasyonel bir karar verememe ihtimaliniz o kadar yüksek olur ve karar vermek için emilirsiniz, çünkü hepimiz insanız, duygusal kısa vadeli bir karar. ve uzun vadede sonuçtan hoşlanmayacaksınız,” dedi Ellis.

Başka bir kilometre taşı

ETF sayısındaki hızlı büyüme ile yatırımcılar yakında başka bir dönüm noktasını kutlayacak. Ocak 2023’te, ilk ETF – SPDR S&P 500 ETF Trust – 30 yaşına girecek. Şu anda en büyük ETF ve dünyanın en büyük fonlarından biri olan SPY, yönetim altındaki varlıklarda 350 milyar dolar değerinde.

Colas, patlama ve çöküş döngüsünden sonra berbat getirileri olan gelişmekte olan piyasa ETF’lerinin aksine, SPY’nin başlamak için tam olarak doğru ürün olduğunu söyledi.

Pisani, ETF’lerin ve daha aktif fonların büyümesinin kısmen vasat yatırım fonlarındaki kişilerin ETF’ye dönüşmesinden kaynaklandığını söyledi. Colas, yatırım fonlarından daha az ETF’lerle ilişkili ücretlerin yanı sıra daha az vergi yükümlülüğü olduğunu söyledi.

.

Wall Street dönüm noktası: ETF popülaritesi rekor sayıya ulaştı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: