Walmart, kazançların beklentileri aşmasının ardından ikinci yarı görünümüne bağlı kaldı – Kurumsal Haberler

Walmart, kazançların beklentileri aşmasının ardından ikinci yarı görünümüne bağlı kaldı

Müşteriler, 20 Kasım 2018’de Chicago’daki bir Walmart mağazasında hindi satın alıyor.

Kamil Krzaczynski | Reuters

Salı günü Walmart, satışların %8’den fazla arttığını, ancak tüketicilerin yiyecek ve temel ihtiyaçlar için indirime yönelmesiyle ikinci mali çeyrekte karların sıkılaştığını söyledi.

Hisseler, piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık %3 yükseldi.

Perakendecinin sonuçları analistlerin beklentilerini aştı, ancak geçen ay Walmart’ın enflasyona bağlı alışveriş yapanların ihtiyaçlara daha fazla harcadıkları için giyim gibi daha az yüksek marjlı isteğe bağlı malları satın aldıklarını söylediğinde kar uyarısını yineledi.

Walmart, yılın geri yarısı için tahminini yineledi. Walmart ABD için aynı mağaza satışlarının yılın ikinci yarısında yakıt hariç yaklaşık %3 veya tüm yıl için yaklaşık %4 artmasını bekliyor. Hisse başına düzeltilmiş kazançların tüm yıl için %9 ile %11 arasında düşeceğini tahmin ediyor.

Walmart’ın satış kazançlarının bir kısmı, mağaza raflarındaki gıda ve diğer ürünlerin fiyatlarını artıran enflasyondan geldi. Baş Finans Sorumlusu John David Rainey CNBC’ye verdiği demeçte, perakendecinin indirimci olarak itibarının daha fazla orta ve yüksek gelirli müşteriyi cezbettiğini söyledi. Walmart’ın gıdadaki pazar payı kazanımlarının yaklaşık dörtte üçü, yıllık hane geliri 100.000 $ veya daha fazla olan müşterilerden geldi.

Walmart’ın ayrıca “kalite ve miktar açısından” ticaret yapan, bütçesi kısıtlı bir tüketicinin işaretleri gördüğünü söyledi. Örneğin, alışveriş yapanların giderek daha fazla krediyi borçtan daha fazla kullandığını söyledi. Daha küçük gıda paketlerini tercih ediyorlar ve şarküteri ve sığır eti yerine konserve ton balığı ve fasulye gibi ürünleri satın alıyorlar.

“Açıkçası, yüksek gaz fiyatlarından, yüksek gıda fiyatlarından ve hatta konuttan stres altındalar” dedi..

İşte şirketin, 31 Temmuz’da sona eren mali ikinci çeyrek için Refinitiv konsensüs tahminleriyle karşılaştırıldığında rapor ettikleri:

  • Hisse başına kazanç: 1,77 dolar düzeltildi ve beklenen 1,62 dolar
  • Gelir: 152.86 milyar dolar bildirildi ve beklenen 150.81 milyar dolar

Walmart’ın çeyrek için net geliri 5,15 dolara yükseldi milyar ya da hisse başına 1,88 dolar, bir yıl önceki 4,28 milyar dolar ya da hisse başına 1,52 dolar.

Walmart US için aynı mağaza satışları ikinci çeyrekte yakıt hariç %6,5 arttı. StreetAccount’a göre bu, analistlerin beklediği %5,9’luk büyümeden daha yüksekti.

E-ticaret satışları bir önceki yıla göre %12, iki yıllık bazda ise %18 arttı.

Walmart’ın üyelik tabanlı depo kulübü Sam’s Club, StreetAccount’a göre, yakıt hariç aynı mağaza satışlarında %10,1’lik beklenenin biraz altında %9,5’lik bir büyüme kaydetti. Şirket, üyeliğin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi.

Pazartesi günkü kapanış itibariyle, Walmart hisseleri bu yıl şimdiye kadar yaklaşık %8 düştü. Hisseler Pazartesi günü 132.60 dolardan kapanarak şirketin piyasa değerini 363.48 milyar dolara çıkardı.

Şirketin kazanç açıklamasını buradan okuyun.

Bu hikaye gelişiyor. Lütfen güncellemeler için tekrar kontrol edin.

.

Walmart, kazançların beklentileri aşmasının ardından ikinci yarı görünümüne bağlı kaldı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: