Walmart, tahminleri düşürdükten sonra kurumsal çalışanları işten çıkardı – Kurumsal Haberler

Walmart, tahminleri düşürdükten sonra kurumsal çalışanları işten çıkardı

23 Ağustos 2020’de North Bergen, New Jersey’de bir Walmart mağazasının dış görünümü

GÖRÜNTÜLE basın | Corbis Haberleri | Getty Resimleri

Walmart Çarşamba günü, şirketin kar görünümünü düşürmesinden yaklaşık bir hafta sonra kurumsal çalışanları işten çıkarmaya başladığını ve tüketicilerin enflasyon nedeniyle isteğe bağlı harcamaları geri çektiği konusunda uyardığını doğruladı.

CNBC’ye yaptığı açıklamada, perakende devi işten çıkarmaları “şirketi güçlü bir gelecek için daha iyi konumlandırmanın” bir yolu olarak nitelendirdi.

Walmart sözcüsü Anne Hatfield, kaç işçinin etkileneceğini ve hangi bölümlerin kesintiye uğradığını söylemeyi reddetti. Walmart’ın tedarik zinciri, e-ticaret, sağlık ve zindelik ve reklam satışları dahil olmak üzere işinin büyüyen bölümlerinde hala işe alım yaptığını söyledi.

“Alışveriş yapanlar değişiyor. Müşteriler değişiyor” dedi. “Uyum sağladığımızdan emin olmak için bazı yeniden yapılanma yapıyoruz.”

Kurumsal işten çıkarmalar ilk olarak Wall Street Journal tarafından bildirildi.

Walmart, ABD’de yaklaşık 1,6 milyon işçiyle ülkedeki en büyük işverendir Ülke ekonomisinin öncüsü olarak görülen şirket, geçen hafta üç aylık ve tam yıllık kâr hedefine yönelik tahminini düşürdüğünde yatırımcıları korkuttu. Bu uyarının perakende sektörü üzerinde caydırıcı bir etkisi oldu, Macy’s ve Amazon da dahil olmak üzere şirketlerin hisselerini aşağı çekti ve Amerikan tüketicisinin sağlığı hakkında bir parlama yarattı.

Walmart, alışveriş yapanların yiyecek ve yakıt gibi ihtiyaçlara daha fazla harcadıkça, giyim gibi yüksek marjlı ürünleri atladıklarını söyledi. Özellikle mağazalarında ve Target ve Bed Bath ve Beyond gibi rakiplerinin mağazalarında birikmiş stok fazlalığı nedeniyle, bu ürünlerin daha fazlasını satmak için fiyatları düşürmesi gerektiğini söyledi.

Aynı haftanın ilerleyen saatlerinde Best Buy, tüketici elektroniğine – bazı alışveriş yapanların erteleyebileceği büyük bilet, isteğe bağlı satın almalar – için yumuşayan talep gördüğünü söyleyerek kar ve satış tahminini düşürdü.

Durgunluk endişeleri devam ederken, ABD iş piyasası giderek bölümlere ayrılmış görünüyor.

ABD’de Haziran’daki iş ilanları keskin bir şekilde düştü, ancak mevcut işçi başına 1.8 açık iş ile işgücü zemini sıkı olmaya devam ediyor. Walmart’ın en büyük rakibi Amazon da dahil olmak üzere pandemi sırasında patlayan şirketlerin çoğu, işe alımlarda küçülmeye başladı.

Amazon’un çalışan sayısı, ikinci çeyreğin sonunda dünya genelinde 99.000 kişi azalarak 1.52 milyon çalışana geriledi. Şirketin iş gücü, Covid sağlık krizi sırasında müşterilerin yiyecek, yapboz ve daha fazlasına yönelik talebine yetişmek için acele ederken neredeyse iki katına çıkmıştı.

Amazon Finans Direktörü Brian Olsavsky, şirketin geçen haftaki ikinci çeyrek kazanç raporunun ardından gazetecilerle yaptığı görüşmede, bu düşüşün esas olarak yıpranmadan kaynaklandığını söyledi.

Shopify ve Robinhood da dahil olmak üzere diğer şirketler de yakın zamanda işten çıkarmaları açıkladı. Ve yine de Facebook ana şirketi Meta ve Google ana Alfabesi gibi diğerleri, işe alımları yavaşlatacaklarını veya mevcut çalışanlarla daha fazla üretkenliğe odaklanacaklarını söylediler.

Walmart’ın ayrıca mağazalarda ve depolarda işe alım hızını yavaşlatıp yavaşlatmadığı ve bu da yıpranmanın işgücünü küçültmesine olanak tanıyacak mı belli değil. Şirket, üç aylık kazançlarını 16 Ağustos’ta raporlayacak ve büyük olasılıkla genel personel sayısı hakkında bir güncelleme sunacak.

—CNBC’den Annie Palmer bu rapora katkıda bulundu.

.

Walmart, tahminleri düşürdükten sonra kurumsal çalışanları işten çıkardı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: