Warren Buffett, Occidental Petroleum’un yarısına kadar satın alma izni alarak hisseleri artırdı – Borsa – Finans Haberleri

Warren Buffett, Occidental Petroleum’un yarısına kadar satın alma izni alarak hisseleri artırdı

Warren Buffett, 30 Nisan 2022 Berkshire Hathaway Hissedarlar Toplantısı sırasında basın toplantısında.

CNBC

Warren Buffett’in Berkshire Hathaway’i Cuma günü petrol devi Occidental Petroleum’un %50’ye kadarını satın almak için düzenleyici onay aldı.

Occidental’ın hisseleri, haberler üzerine %10 artışla parça başına 71,29 dolardan kapandı ve 2022 kazançlarını %145’in üzerine çıkardı.

11 Temmuz’da Berkshire, ikincil piyasa işlemlerinde petrol şirketinin adi hisse senetlerinden daha fazlasını satın almak için Federal Enerji Düzenleme Komisyonu’na başvuruda bulundu. Holding, maksimum %50 hissenin rekabete zarar vermeyeceğini veya düzenleyici otoriteyi azaltamayacağını savundu.

Elektrik enerjisi düzenleme bölümü müdür yardımcısı Carlos Clay, Cuma günü izin verdi ve yetkilendirmenin “kamu yararına uygun” olduğunu söyledi.

Holding, bu yıl Occidental hissesini büyük ölçüde artırdı. Berkshire şu anda %20,2’lik bir pozisyona eşit olan 188,5 milyon Occidental hissesine sahip. Berkshire’ın petrol şirketinin kazançlarının bir kısmını kendi başına kaydedebileceği ve potansiyel olarak milyarlarca dolar kâr ekleyebileceği önemli bir eşiği aştı.

Berkshire ayrıca 10 milyar dolarlık Occidental imtiyazlı hisse senedine sahiptir ve her biri 5 milyar dolar veya 59.62 dolar karşılığında 83,9 milyon adi hisse daha satın alma garantisine sahiptir. Varantlar, şirketin Occidental’ın Anadarko’yu satın almasını finanse etmeye yardımcı olan 2019 anlaşmasının bir parçası olarak alındı. Berkshire bu emirleri uygularsa, hisse yaklaşık %27’ye yükselecek.

Tüm şirketi satın almak mı?

Cuma günkü haberler, Buffett’ın hissesini düşük fiyatlarla artırdıktan sonra sonunda tüm şirketi satın almakla ilgileneceği yönündeki spekülasyonları alevlendirdi.

Cole Smead, “Muhtemelen 70$ veya 75$’ın altına düşebildiği kadar satın almaya devam edecektir. %30 veya %40’ına sahipseniz ve bunu 95$ veya 100$’dan almak istiyorsanız, çok para biriktirmişsinizdir,” dedi. Smead Capital Management’ın başkanı ve bir Berkshire hissedarı. “Bu hisse bir kumarhane gibi işlem görüyor. Piyasa ona istediği kadar hisse veriyor.”

Maryland Üniversitesi Robert H. Smith İşletme Okulu’nda finans profesörü olan David Kass, yolun aşağısında bir satın almanın muhtemel olduğunu söyledi.

Kass, “Bence Buffett eninde sonunda her şeyi satın alacak. %50 limiti, kontrol gücü olmayan bir hisse için FERC onayı almak üzere ayarlanmış olabilir,” dedi. “Açıkça ek hisse satın almayı planlıyor. Şimdiye kadar maksimum satın alma fiyatı hisse başına 60.37 dolardı.”

Bazıları, Berkshire ve Occidental’in, hisseyi %50’ye kadar artırmaya yönelik potansiyel hareket hakkında iletişim halinde olduğunu öne sürdü.

The Glenview Trust Company’nin CIO’su ve Berkshire hissedarı Bill Stone, “Her zaman sadece dostane anlaşmalar yapacağını söyledi, böylece OXY yönetim kuruluyla bu sınır konusunda anlaşabilirdi” dedi.

‘Mantıklı olmaktan başka bir şey yapmadı’

“Omaha’nın Oracle’ı”, Occidental’ın yıllık raporunu okuduktan ve şirketin büyümesine ve liderliğine olan güvenini kazandıktan sonra hisse satın almaya başladı.

Buffett, Berkshire’ın Nisan ayındaki yıllık toplantısında Occidental’ın CEO’su hakkında “Vicki Hollub’un söyledikleri mantıklıydı. Ve bunun Berkshire’ın parasını koymak için iyi bir yer olduğuna karar verdim” dedi.

“Vicki, şirketin neler yaşadığını, şimdi nerede olduğunu ve parayla ne yapmayı planladıklarını söylüyordu” diye ekledi.

Occidental, yükselen petrol fiyatlarından yararlanarak S&P 500’de en iyi performans gösteren hisse oldu.

Buffett’in Occidental’e olan artan bahsi, VandaTrack’ten alınan verilere göre, bu yıl favori bir perakende hisse senedi haline getirerek, küçük bir yatırımcı lejyonunu davayı takip etmeye teşvik etti.

.

Warren Buffett, Occidental Petroleum’un yarısına kadar satın alma izni alarak hisseleri artırdı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: