WHO, omikron BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının bir düzineden fazla ülkeye yayıldığını söylüyor – Kurumsal Haberler

WHO, omikron BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının bir düzineden fazla ülkeye yayıldığını söylüyor

koronavirüs iş ve ekonomiyi etkiliyor

Mf3d | E+ | Getty Resimleri

Dünya Sağlık Örgütü Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Omicron alt varyantları BA.4 ve BA.5’in bir düzineden fazla ülkede tespit edildiğini ve dünya çapında sporadik Covid salgınlarının artmasına yardımcı olduğunu, ancak ağır mutasyona uğramış suşların hala düşük seviyelerde dolaştığını söyledi.

DSÖ’nün Covid teknik sorumlusu Maria Van Kerkhove, örgütün sosyal medyası hakkında bir soru-cevap sırasında, en az 16 ülkede 700’den az BA.4 vakası tespit edildiğini ve en az 17 ülkede 300’den fazla BA.5 vakası bulunduğunu söyledi. medya platformları.

Van Kerkhove, iki alt soy, insanları orijinal omicron türünden daha fazla hasta etmese de, daha bulaşıcı göründüklerini söyledi. DSÖ’nün BA.4 ve BA.5’i eninde sonunda dünya çapında baskın tür olarak BA.2’yi geçip geçmeyeceklerini belirlemek için izleyeceğini kaydetti.

Van Kerhkove, “Bu varyantın nasıl davranacağını, bu alt varyantların baskın BA.2 dalgasına sahip diğer ülkelerde nasıl davranacağını bilmiyoruz.” dedi. “Görülecek olan bu.”

Kerhkove’a göre, iki alt değişken olan BA.4 ve BA.5, özellikle Güney Afrika’da yüksek tespit oranlarına sahiptir.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı tarafından geçen hafta yayınlanan bir rapora göre, Güney Afrika 6 Mayıs itibariyle 395 BA.4 vakası ve 134 BA.5 vakası bildirdi ve bu tüm ülkelerdeki en yüksek rakamlar. Ülkeler her Covid vakası için genetik verileri sıralamıyor, bu nedenle gerçek enfeksiyonlar muhtemelen daha yüksek.

Rapora göre Avusturya’da 36, ​​Birleşik Krallık’ta 24, ABD’de 20 ve Danimarka’da 17 BA.4 vakasının biraz üzerinde bulundu. Raporda, Belçika, İsrail, Almanya, İtalya, Kanada, Fransa, Hollanda, Avustralya, İsviçre ve Botsvana’nın hepsinin 10 BA.4 vakası altında rapor edildiği belirtildi.

Rapora göre Portekiz’de 57, Almanya’da 52 ve Birleşik Krallık’ta 17 BA.5 vakası tespit edildi. Raporda, ABD, Danimarka, Fransa, Avusturya, Belçika, Hong Kong, Avustralya, Kanada, İsrail, Norveç, Pakistan, İspanya ve İsviçre’nin 10’dan az BA.5 enfeksiyon bildirdiği belirtildi.

Rapor, dizi sayısının düşük olduğunu, ancak “görünür coğrafi yayılma, varyantın başarılı bir şekilde iletilmekte olduğunu gösteriyor” dedi.

İzleme BA.2.12.1

Van Kerkhove’a göre 23 ülkede BA.2.12.1 olarak adlandırılan başka bir omicron alt varyantı tespit edildi.

Çoğu ABD’den gelen, alt varyantın 9000’den fazla rapor edilmiş dizisi olduğunu söyledi.

BA.2.12.1, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden alınan verilere göre, 7 Mayıs’ta sona eren haftada ABD’deki tüm yeni vaka dizilerinin yaklaşık %42.6’sını oluşturdu. BA.2, o haftaki tüm yeni dizi vakalarının %56,4’ünü oluşturan ülkedeki baskın alt değişkendi.

Ancak CDC verileri, New York, New Jersey, Porto Riko ve Virgin Adaları’nda BA.2.12.1’in baskın olduğunu ve bu eyaletlerde ve bölgelerde sıralanan tüm yeni vakaların %66,3’ünü oluşturduğunu söyledi.

Van Kerkhove, BA.2’den daha yüksek büyüme oranı nedeniyle dünya çapında BA.2.12.1 vaka tespitinde bir artış görmeyi beklediğini söyledi. Ancak BA.2.12.1, Van Kerkhove’a göre BA.2’ye kıyasla hastaneye yatış oranlarında hiçbir fark göstermedi.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetleri BA.2.12.1, BA.4, BA.5 ve gelecekte ortaya çıkabilecek diğer alt varyantları yakından izlemeye çağırdı ve Covid testi ve sıralamasını sürdürme ihtiyacını vurguladı.

Van Kerkhove, “Hükümetle her zaman, bunu izleyebilmek, izleyebilmek ve gerçek zamanlı olarak değerlendirebilmek için gözetim sistemlerinin bakımının gerekliliği hakkında konuşuyoruz.” Dedi.

CNBC Sağlık ve Bilim

CNBC’nin Covid pandemisine ilişkin en son küresel kapsamını okuyun:

.

WHO, omikron BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının bir düzineden fazla ülkeye yayıldığını söylüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: