Yabancı bankalar: Faiz artırımı gerekiyor, hiperenflasyon riski var

Societe Generale, hiperenflasyon vurgusu yaparken; Credit Suisse, trendin bilakis çevrilmesi için büyük bir faiz artırımı gerektiğini savundu.

TL’de yaşanan sert bedel kayıplarının akabinde Türkiye’ye yönelik beklentiler de farklılaşmaya başladı.

Geçen günlerde TCMB’den faiz artırım beklentisini ikinci çeyreğe çeken Goldman Sachs, bu sefer artırım meblağında revizyona gitti. Goldman Sachs, TCMB’nin siyaset faizini 2022’nin ikinci çeyreğinde 600 baz puan artırarak yüzde 14’ten yüzde 20’ye çıkarmasını beklediklerini açıkladı.

Societe Generale’dan ‘hiperenflasyon’ vurgusu

Öte yandan Societe Generale stratejistleri paylaştıkları bir raporda Türkiye için ‘hiperenflasyon’ vurgusu yaptı. Societe Generale, Türk lirasına olan itimadın azalmasıyla insanların bankalardan varlıklarını çekebileceğini, finansal piyasalardaki istikrarın bozulabileceğini ve Türk lirasındaki kıymet kaybının bir hiperenflasyon devrine yol açabileceğini savundu.

Credit Suisse: TL için büyük bir faiz artırımı gerekiyor

Credit Suisse ise yayınladığı raporda, TCMB’den bir faiz artırımı gelmediği sürece USDTRY’nin 14 düzeyine yanlışsız gitmeye devam edeceğini öngördü.

Raporda, “Negatif geri besleme döngüsünün durması için, TCMB’nin agresif formda faiz artırması gerekli. USDTRY’nin istikrar kazanması için siyaset faiz oranının en azında yıllık enflasyon civarına getirilmesi gerekli, bu en az 500 baz puanlık bir artırım. USDTRY’de trendin aksine dönmesi için ise siyaset faizinin çok daha agresif formda artırılmasına gereksinim olması çok büyük mümkünlük. Siyaset faizi artırımı olmaz ise USDTRY’nin 14,00 üzere düzeylere ulaşabileceği görülüyor. Büyük bir faiz artırımı USDTRY’yi 11,00 civarına getirir” sözleri yer aldı.

Sevdiklerinle Paylaş: