Yabancılar faiz kararını nasıl değerlendirdi?

Bloomberg HT’ye konuk olan Intouch Capital Markets Kıdemli Kur Analisti Piotr Matys faiz kararına ilişkin değerlendirmesinde pek çok yatırımcının 750 baz puanlık faiz artışı kararını doğru bulduğunu belirtti.

Şu anda yatırımcıların Türkiye’yi çok yakından takip ettiğini ifade eden Matys “Bu gibi anlamlı bir faiz artışını görev değişikliğine gidildiği Haziran ayından beri bekliyorlardı. Piyasalara verilen çok açık bir mesaj var. Bu mesaj enflasyonun faizleri artırarak kontrol altına alınacağı yönünde” dedi.

Matys “Faiz artışı enflasyonu aşağı getirmek için kullanabileceğiniz en önemli araçlardan bir tanesi. Bugünkü faiz kararı pek çok yatırımcıya göre doğru yönde atılmış bir adım. Biraz sabırlı olmamız gerekiyor; ama umuyoruz ki sıkı para politikalarıyla enflasyonun biraz daha aşağı geldiğini görebiliriz. Belki önümüzdeki aylarda olmasa bile, gelecek çeyreklerde bu gerçekleşebilir. Bu atılan adımlarla beraber yabancı yatırımcılar nezdinde biraz daha güvenin tahsis edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Piyasaların ilk reaksiyonun ise pozitif olduğunu ifade eden Matys “Lira dolar karşısında yüzde 2 civarında değer kazandı. Dolar karşısında en iyi performans gösterenlerden bir tanesi oldu. Fed gibi merkez bankaları şu anda sıkılaştırma döngülerinin sonuna gelmeye başlıyorlar. Bu olduğu taktirde de Türk Lirası gibi varlıklar daha cazip hale gelebilir.” dedi.

“TCMB’nin politika süreci öngörülemez”

SEB’in Gelişmekte Olan Piyasalar Baş Stratejisti Eric Meyersson konuya dair sosyal medya üzerinde yaptığı açıklamada, “TCMB’nin medyan beklentilerinin üzerinde gerçekleşen faiz artırımı, Haziran ayındaki artışla birlikte faiz oranlarının üçüncü çeyrekte yüzde 25’e ulaşacağı yönündeki beklentimizle uyumluydu. Ama bu aynı zamanda TCMB’nin politika sürecinin ne kadar öngörülemez olduğunun da bir göstergesi. Açıkçası 750 baz puan “kademeli” değil ” diye yazdı.


Kaynak: bloomberght

Sevdiklerinle Paylaş: