Yaptırım Uygulanan Rus Bankası Uygulama İçi İşlemleri Dijital Ruble ile Test Ediyor – Kripto Haberleri

Sanctioned Russian Bank Tests In-app Operations With Digital Rubles

Yaptırım Uygulanan Rus Bankası Uygulama İçi İşlemleri Dijital Ruble ile Test Ediyor

Varlıklara göre ülkenin en büyük bankalarından biri olan bir Rus bankası, mobil uygulaması aracılığıyla işlenen dijital ruble işlemleriyle başarılı bir deneme gerçekleştirdi. Devlete ait Promsvyazbank, Moskova’nın Ukrayna’daki eylemleriyle bağlantılı olarak bu yılın başlarında Batı yaptırımlarına tabi tutulan kurumlardan biriydi. Mobil Uygulama Üzerinden Dijital Ruble Transferi ile Rus Bankası Deneyleri […]

Varlıklara göre ülkenin en büyük bankalarından biri olan bir Rus bankası, mobil uygulaması aracılığıyla işlenen dijital ruble işlemleriyle başarılı bir deneme gerçekleştirdi. Devlete ait Promsvyazbank, Moskova’nın Ukrayna’daki eylemleriyle bağlantılı olarak bu yılın başlarında Batı yaptırımlarına tabi tutulan kurumlardan biriydi.

Mobil Uygulama Üzerinden Dijital Ruble Transferi ile Rus Bankası Deneyleri

Promsvyazbank (PSB), Rusya Merkez Bankası tarafından çıkarılan merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) denemelerine katılan ilk Rus borç verenlerden biridir. İş haberleri kaynağı Plus Journal tarafından hazırlanan bir rapora göre, banka kısa süre önce mobil cihazlara yönelik uygulaması aracılığıyla dijital ruble işlemlerini test etti.

İşlemleri gerçekleştirmek için katılımcıların uygulamada bir kayıt yaptırmaları ve bir dijital cüzdan kurmaları gerekiyordu. Ardından, hesaplarını kullanarak normal elektronik banka parasını dijital ruble ile değiş tokuş edebildiler ve pilot projede yer alan diğer bankaların yanı sıra bankanın diğer müşterilerine de dijital nakit aktarabildiler.

Yapılan işlemlerle ilgili tüm bilgiler Rusya Merkez Bankası (CBR) tarafından işletilen dijital ruble platformu tarafından sağlandı ve akıllı telefon uygulamasında kullanıcıların dijital cüzdanlarının bakiyelerine anında yansıdı. Platformun prototipi, geçen yılın sonlarında para otoritesi tarafından piyasaya sürüldü.

“PSB, bir mobil uygulamada dijital ruble ile işlem yapmak için basit ve anlaşılır bir teknoloji uygulayan ve başarıyla test eden ilk bankalardan biridir. Bankanın dijital iş birimine başkanlık eden Kıdemli Başkan Yardımcısı Alexander Chernoshchekin, Rus ekonomisinde yeni bir uzlaşma standardı haline gelmesini beklediğimiz bu enstrümanda büyük bir potansiyel görüyoruz” dedi.

Üst düzey yönetici, başarılı testlerin dijital ruble ile gelecekteki operasyonların temelini oluşturduğunu ve Rus halkı ve şirketleri için yeni fırsatlar yarattığını da sözlerine ekledi. Devlet, bütçe ödemelerini ve hedeflenen sosyal ödemeleri yönetmek için ek araçlara sahip olurken, dijital para biriminde güvenilir ve güvenli transferler nüfusa sunulacak.

Chernoshchekin, yeni ödeme teknolojisinin işletmelerin tüm ödemeleri ve dahili iş süreçlerini otomatikleştirme sorununu çözmesine yardımcı olacağını da sözlerine ekledi. Bank of Russia, dijital ruble ekosistemindeki depolama ve muhasebeden sorumludur ve CBR yetkilileri, tüm ödemelerin dolandırıcılığı önlemek için şifrelemeye ve diğer önlemlere tabi olduğunu iddia etmektedir.

En az bir düzine kredi kurumu, sistemleri 2022’nin başlarında başlayan denemelerin bir parçası olarak, sistemleri CBDC platformuna bağlanmaya hazır olduğunda dijital ruble testine katılmaya karar verdi. 2024 yılında dijital para biriminin tam lansmanını hedefleyen proje.

Promsvyazbank, varlık ve mevduat bakımından Rusya’nın ilk 10 bankası arasındadır. Bir zamanlar Rus oligarklarına, Dmitry ve Alexei Ananyev kardeşlere ait olan özel bir banka, 2018 yılında Rus hükümeti tarafından kamulaştırıldı ve o zamandan beri Rusya’nın savunma sanayisini destekleyen bir banka olarak tanındı. Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi nedeniyle uygulanan yaptırımlarla hedef alındı.

Rusya’nın dijital rubleyi planlanandan daha erken tanıtabileceğini düşünüyor musunuz? Beklentilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Yaptırım Uygulanan Rus Bankası Uygulama İçi İşlemleri Dijital Ruble ile Test Ediyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.bitcoin-rss.com

Sevdiklerinle Paylaş: