Yeni ’emeklilik’ eviniz bir yolcu gemisi olabilir – Kurumsal Haberler

Yeni ’emeklilik’ eviniz bir yolcu gemisi olabilir

72 yaşındaki Jeff Farschman, emekliliğinde aylarını denizde geçiren Delaware’li bir seri kruvazör.

Jeff Farschman

72 yaşındaki Jeff Farschman, altın yıllarını neredeyse yirmi yıldır diğer maceraperest emekliler gibi egzotik limanlara yapılan eğlence yolculuklarının tadını çıkararak geçirdi.

Ancak birçok yolcu gemisi yolcusunun aksine, Farschman temelde denizde yaşıyor. Aylarını dünyanın okyanuslarını ve su yollarını dolaşarak geçiriyor – daha fazla değilse bile yılın yarısını. Delaware’de büyüdüğü yerin yakınında hala fiziksel bir evi olmasına rağmen, Farschman artık yolcu gemilerinde kelimenin tam anlamıyla “emekli olan” yaşlı insanlardan oluşan büyüyen bir grubun parçası.

Farschman, “Pandemi bir yana, yılda yedi ila sekiz aydır seyahat ediyorum” dedi. “Ben bir dünya gezgini ve kaşif tipiyim ve seyir, kelimenin tam anlamıyla tüm gezegeni görmeme izin verdi.”

Kişisel Finans’tan daha fazlası:İşte bir bütçeyle nasıl yeni iş kıyafetleri satın alacağınız bunlar, ABD’de ölmek için en iyi ve en kötü yerlerdirEmekliliğinize yaklaşırken bu riski yönettiğinizden emin olun

Bir gemide yaşamak, gemi yolculuğuna ilk başladığında Farschman’ın aklından geçen şey değildi. Ancak Lockheed Martin’in eski başkan yardımcısı, Ivan Kasırgası 2004’te tekrar vurduğunda kendini geleneksel bir Karayip gemisinde sıkışmış buldu.

“Kasırga orijinal kış planlarımı mahvettiği için gemideki süremi uzatmaya ve uzatmaya devam ettim” dedi. “Nihayetinde arka arkaya altı sefer tamamladım.”

Neredeyse 20 yıl sonra, Farschman artık hayatını denizde geçirdiği zamana göre düzenliyor – kıyıdaki dönemlerini mümkün olduğunca kısa tutuyor. Bununla birlikte, diğer tüm kruvazörler gibi, “denizdeki emekliler”, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ABD limanlarından tüm gemi seferlerini kapattığında, koronavirüs pandemisinin çoğu sırasında kendilerini karada buldu.

Farschman için bu, kış da dahil olmak üzere 19 ay boyunca, neredeyse yirmi yılın en uzun karaya çıkma süresi anlamına geliyordu. Ancak ana hatlar net Covid sağlık protokolleri oluşturduğunda, seri kruvazörler gemiye ilk dönenler oldu. San Francisco ve Seattle’daki dikkate değer örnekler de dahil olmak üzere, o zamandan beri Covid salgınları bildirilse de, Farschman gibi insanlar seyir sırasında kendilerini güvende hissettiklerini söylüyor.

Cruising’den emeklilere açıklama çağrısı

Holland America Line, aylarca süren “büyük” seferler sunuyor. Burada, hattın Westerdam’ı Alaska’ya gidiyor.

Hollanda Amerika Hattı

Kesin rakamlar olmamasına rağmen, koronavirüs krizinin neden olduğu endüstri kargaşasına rağmen, bir yolcu gemisinde emekli olmak giderek daha yüksek bir profil kazanıyor.

Örneğin, seri kruvazör ve yazar Lee Wachtstetter, kocası öldükten sonra 12 yıl boyunca yolcu gemilerinde yaşamakla ilgili çok okunan bir anı yazdı. Bu arada Farschman, “çok daha güvenilir hale gelen, ancak ne yazık ki daha uygun fiyatlı olmasa da” yerleşik WiFi tarafından kolaylaştırılan deniz yolculuğu girişimlerini blogunda anlatıyor.

Yükseltilmiş bağlantı, yarı emekli kruvazörlerin hala çalışırken denizde konuşlanmasına da izin verdi. Woodstock, Georgia merkezli bir finansal danışmanlık firması olan Goodwin Investment Advisory Services’de danışman ve yaratıcı marka yöneticisi olan Tara Bruce, “Çoğu gemideki WiFi artık Zoom’lar için yeterince güçlü” dedi.

Seyir ile yemek, barınma, eğlence gibi tüm yaşam giderlerinizi tek bir yerden karşılarsınız.

Tara Bruce

Goodwin Investment Advisory Services’te yaratıcı marka yöneticisi

Birçok yönden, bir yolcu gemisinde emekli olmak çok mantıklı. Stereotipler bir yana, seyir her zaman yaşlı gezginlere çekici gelmiştir. Aslında, göre Uluslararası Cruise Lines Derneği’ne göre, 2018’de gemi seyahati yapan 28,5 milyon kişinin üçte biri 60 yaşın üzerindeydi ve %50’den fazlası 50 yaşın üzerindeydi.

Dahası, yolcu gemileri yaşlıların gelişmesi için ihtiyaç duyduğu temel unsurların birçoğunu sunar: organize faaliyetler, yeterli düzeyde tıbbi bakım ve en önemlisi, benzer düşünen gezginlerden oluşan yerleşik bir topluluk.

Bir yolcu gemisinde emekli olmak da ekonomik olarak sağlam olabilir.

Yardımlı yaşamdan daha ucuz

Bruce, “Gezi ile yemek, barınma, eğlence gibi tüm yaşam giderlerinizi tek bir yerden karşılarsınız” dedi. Lüks yolcu uçaklarının fiyatları günlük 250$’a kadar inebilse de, “insanların günlük maliyetlerin 89$’a düştüğünü gördük, bu da yardımlı bakımdan veya diğer yaşlı yaşam türlerinden çok daha ucuz.”

Farschman, Farschman gibi tekrarlanan kruvazörlerin ayrıca birinci sınıf yemekler, içecekler, kaplıcalar ve “yolculuk başına yüzlerce dolara” kolayca ulaşabilen diğer etkinlikler için gemide kredi almaya hak kazandığını söyledi.

“Denizde emekli” hareketinin yükselişine, bir seferde 50 gün veya daha fazla sürebilen daha uzun, daha ayrıntılı “dünya gemileri” veya “büyük gemi yolculukları”na doğru yakın zamanda bir geçiş yardımcı oldu.

Örneğin Holland America, 21 ülkede 25 limanda duran 71 günlük bir Grand Africa Voyage güzergahı ile birlikte 30 ülkede 61 limanı ziyaret eden ve denizde toplam 127 gün süren bir Grand World Voyage sunuyor.

Cruisecritic.com’un genel yayın yönetmeni Colleen McDaniel, “Bunlar tipik olarak her limanda geniş zaman aralıklarına sahip birkaç bölümden oluşur” dedi. Dikkatli planlamayla – genellikle daha kısa “bağlantılı” yolculuklar tarafından rezerve edilir – “büyük” güzergahlar, kruvazörleri neredeyse süresiz olarak denizde tutabilir.

Holland America’nın arka arkaya sözde Collectors Voyages adlı programı, Holland America’nın halkla ilişkiler direktörü Eric Elvejord’a göre, emeklilerin liman çağrılarını tekrarlamaktan kaçınmalarına yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda %10 ve %15’lik indirimler de içeriyor.

Kazançlı bir demografik

“Dünyadaki en büyük özel konut yatı” olarak tanımlanan Dünya, Fransız Rivierası’ndaki Villefranche-sur-Mer’e uğrar.

Dünya | Kırlangıç ​​Ajansı

Her ne kadar birkaç yolcu gemisi özellikle emeklileri hedef alsa da – Oceania’nın kendi adına bir Snowbird in Residence programı vardı ve o zamandan beri iptal edildi – özel acenteler bu kazançlı demografiye uyanıyor.

Tysons, Virginia merkezli CruiseWeb, hem emeklilere özel güzergahlar oluşturan hem de müşterilerin hayatlarını kıyıda yönetmelerine yardımcı olan bir Denizde Kıdemli Yaşam programı başlattı. Kabin rezervasyonunun ötesinde, CruiseWeb, kıyı transferleri, gemi geçişleri, vizeler ve sigorta gibi konuları ele alır.

CruiseWeb kıdemli pazarlama ve operasyon koordinatörü Michael Jones, “Bir yılı aşkın süredir müşterilerimiz var” dedi. Seyir maliyetini karşılamaya yardımcı olmak için “Genellikle çoğu kişi gemideyken kiralayarak bile kalıcı ikametlerini evlerinde küçülttüler” diye ekledi.

Denizde çekilme hareketinin belki de en dikkate değer bileşeni, Storylines’tan 20 yaşındaki The World ve yakında piyasaya sürülecek olan MV Narrative gibi tamamen yerleşik gemilerin gelişidir. İlki, 165 kişiye ait yerleşik konut içerirken, 2024’te açık denizlere çıkacak olan çok daha büyük MV Narrative, 547 bir ila dört yatak odalı daire sunuyor.

Denizde sahip olmak ucuz değil: MV Narrative birimleri 1 milyon ile 8 milyon dolar arasında değişiyor, sınırlı sayıda bir ila iki yıllık kiralamalar ise 400.000 dolardan başlıyor.

McDaniel, “Ayrıca yakıt, liman ücretleri, vergiler ve ev bakımı gibi şeyleri karşılamak için aylık veya yıllık maliyetler var” dedi. “Bir apartman dairesinde yaşamak gibi – bu sadece denizde olur.”

— David Kaufman tarafından. Kaufman serbest yazardır.

.

Yeni ’emeklilik’ eviniz bir yolcu gemisi olabilir
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: