Yeni Federal Rezerv projeksiyonları bu yıl altı faiz artırımı daha gösteriyor

Yeni Federal Rezerv projeksiyonları bu yıl altı faiz artırımı daha gösteriyor

Çarşamba günü yayınlanan projeksiyonlara göre, Federal Rezerv yetkilileri bu yıl yaklaşık altı kez faiz artırımı yapmayı ve gösterge faiz oranını yaklaşık %2’ye getirmeyi bekliyor.

Federal Açık Piyasalar Komitesi’nin medyan üyesi, açıklamaya göre, Fed Fonları oranının yıl sonunda %1.9 olmasını bekliyor. Çarşamba günü merkez bankası hedef aralığını 25 ila 50 baz puan arasında yükseltti. Bir baz puan %0.01’e eşittir.

Bireysel tahminler arasında büyük bir boşluk var, bir üye yıl sonunda %1,5’e yakın oranlar görürken, bir diğeri oranın %3’ü geçtiğini görüyor. Merkez bankası ayrıca oranın 2023’te %2,8’e yükseldiğini görüyor.

Komitenin Aralık ayı ortasındaki bir toplantının ardından yayınlanan önceki tahminleri, üyelerin çoğunluğunun 2022’de toplam üç zam beklediğini gösterdi.

Bu, Fed fon oranını 75 ila 100 baz puan arasında getirecekti. Sadece iki komite üyesi oranın bu yıl %1’in üzerine çıkacağını öngördü.

Ancak, enflasyonun yüksek seyretmesi ve merkez bankacılarının daha agresif bir duruş sergilemesi nedeniyle piyasa beklentileri son aylarda daha fazla artışa yöneldi.

CME FedWatch Tool’a göre, Çarşamba gün ortası itibarıyla, piyasalar en olası sonuç olarak yıl sonuna kadar toplam yedi adet 25 baz puanlık artışı ima etti. En son CNBC Fed Anketi, katılımcıların bu yıl ortalama 4,7 artış beklediğini gösterdi.

Fed’in çoğunlukla 25 baz puanlık artışlara bağlı kalması beklenirken, tek adımda 50 baz puan ve üzerine çıkmayı tercih edebilir.

Komite üyeleri de enflasyon beklentilerini yükseltti.

PCE enflasyon tahminleri şimdi 2022’de %4,3, ardından 2023’te %2,7 ve 2024’te %2,3 olarak geliyor. Komite daha önce 2022’de %2,6, ardından 2023’te %2,3 ve 2024’te %2,1 öngörüyordu.

Fed ayrıca ekonomik büyüme beklentilerini azaltarak 2022’de %2.8 GSYİH büyümesi öngördü. Aralık ayında, komitenin medyan tahminleri 2022’de %4.0 ekonomik büyüme çağrısında bulundu.

.

Yeni Federal Rezerv projeksiyonları bu yıl altı faiz artırımı daha gösteriyor
adlı haberimizi okudunuz. Diğer Haberler için aşağıya kaydırınız.

Sevdiklerinle Paylaş: