‘Yol boyunca başka bir şeyin kırılacağı korkusu artıyor’: Borsa yatırımcıları, Fed’in aşırı sıkılaştırma endişeleri arasında PCE enflasyon verilerini bekliyor – Finans Haberleri

‘Yol boyunca başka bir şeyin kırılacağı korkusu artıyor’: Borsa yatırımcıları, Fed’in aşırı sıkılaştırma endişeleri arasında PCE enflasyon verilerini bekliyor

Bazı yatırımcılar, piyasalar Fed’in ABD’de yaşam maliyetine ilişkin tercih ettiği ölçütten gelecek hafta bir okuma beklerken, Federal Rezerv’in sıcak enflasyonu dizginlemek için para politikasını aşırı sıkılaştırıyor olabileceği konusunda endişeli.

Yardeni Research Cuma günü bir notta, “Fed yetkilileri, son zamanlarda neredeyse her gün federal fon oranını artırmaya devam edeceklerini ilan eden konuşmalarla yatırımcıları korkutmak için çabalıyorlar” dedi. Not, 1-2 Kasım’daki politika toplantılarının bitiminden sonraki gün sona eren “karartma dönemine” girdiklerinden, Cadılar Bayramı’ndan önce “şaka mı şaka mı” yaptıklarını gösteriyor.

Yardeni, “Yükselen korku, tüm ABD Hazine bono piyasası gibi yol boyunca başka bir şeyin kırılacağı yönünde” dedi.

Hazine getirileri, Fed’in gösterge faiz oranını yükselterek borsaya baskı yapmasıyla son zamanlarda yükseldi. Cuma günü, yatırımcılar Fed’in bu yılın sonlarında biraz yavaşlayan agresif faiz oranlarını tartışabileceğine dair raporları sindirirken, hızlı yükselişleri durakladı.

Merkez bankası yükselen enflasyonu frenlemek için bu yıl büyük oran artışları patikasına devam edecek gibi görünse bile, piyasa Fed politikasında olası bir değişikliğin başlangıcı olarak görülenleri tartarken, Cuma günü hisse senetleri keskin bir şekilde yükseldi.

Borsanın The Wall Street Journal’ın merkez bankasının federal fon oranını gelecek ay yüzde dörtte üç oranında artırmaya hazır göründüğü ve Fed yetkililerinin Aralık ayında yüzde yarım puan artırıp artırmamayı tartışabileceği yönündeki raporuna tepkisi – Ameriprise Financial’ın baş piyasa stratejisti Anthony Saglimbene’ye aşırı hevesli göründü.

Bir telefon görüşmesinde, Fed’in gelecekteki faiz artırımlarını muhtemelen “masada bırakacakları” için, faiz artırımlarında bir duraklamaya doğru gittiğini “arzu dolu bir düşünce” dedi.

Sağlimbene, sözde niceliksel genişleme kapsamında tahvil satın alırken “geçen yılın tamamında faiz oranlarını sıfırda bıraktıklarında kendilerini köşeye sıkıştırdıklarını düşünüyorum” dedi. Yüksek enflasyon sabit kaldığı sürece, Fed muhtemelen bu zamların gecikmeli çalıştığını ve ekonomiyi soğutmaya çalışırken “istediğinden daha fazla zarar verebileceğini” kabul ederken oranları artırmaya devam edecek.

“Ekonomide bir şeyler bu süreçte kırılabilir” dedi. “Kendimizi içinde bulduğumuz risk bu.”

‘Çöküş’

Saglimbene’ye göre, daha yüksek faiz oranları şirketler ve tüketiciler için daha fazla borçlanmanın maliyeti anlamına geliyor ve ABD’nin gelecek yıl potansiyel bir resesyonla karşı karşıya kalacağına dair artan korkular arasında ekonomik büyümeyi yavaşlatıyor. Fed’in agresif faiz artırımlarının bir sonucu olarak işsizliğin artabileceğini, “döviz ve tahvil piyasalarında bozulmalar” ortaya çıkabileceğini söyledi.

ABD’li yatırımcılar yurtdışında bu tür finansal piyasa çatlaklarını gördüler.

İngiltere Merkez Bankası, hükümet borcunun getirilerinin artması ve İngiliz sterlinin İngiltere merkez bankasının yüksek enflasyonu frenlemek için para politikasını sıkılaştırmasıyla ortaya çıkan bir vergi indirimi planına ilişkin endişeler arasında düşmesinin ardından kısa süre önce Birleşik Krallık tahvil piyasasına sürpriz bir müdahalede bulundu. Başbakan Liz Truss, kaosun ardından, en üst görevi üstlenmesinden sadece haftalar sonra, Muhafazakar parti onun yerini almak için bir yarışma düzenler düzenlemez ayrılacağını söyleyerek istifa etti.

Çevrimiçi aracılık Deliciousworks’ün ana şirketi IG Group North America’nın CEO’su JJ Kinahan bir telefon görüşmesinde, “İsterseniz deney bitti” dedi. “Yani şimdi farklı bir lider bulacağız” dedi. “Normalde bundan mutlu olmazsınız ama geldiği günden beri politikaları oldukça kötü karşılandı.”

Bu arada, Bank of America stratejistleri 20 Ekim tarihli bir BofA Global Research raporunda ABD Hazine piyasasının “kırılgan” ve “şoklara karşı savunmasız” olduğu konusunda uyardılar. Hazine piyasasının “piyasa işleyişinden bir şok uzakta olabileceği” endişesini dile getirdiler. zorluklar”, zayıf talep ve “yüksek yatırımcı riskten kaçınma” nedeniyle bozulan likiditeye işaret ediyor.

Okumak: BofA, ‘Kırılgan’ Hazine piyasasının ‘büyük ölçekli zorunlu satış’ veya bozulmaya yol açan sürpriz riski altında olduğunu söylüyor

Yardeni Cuma günkü notunda, “Korku, Birleşik Krallık tahvil piyasasındaki son gibi bir fiyaskonun ABD’de gerçekleşmesidir” dedi.

“Bu günlerde, özellikle korkutucu senaryolarda her şey mümkün görünse de, Fed fon oranını yükselterek ve niceliksel sıkılaştırmaya devam ederek, Fed likiditeyi geri çekerken bile, ABD’nin küresel zorlu zamanlarda güvenli bir liman olduğunu belirtmek isteriz. firma dedi. Diğer bir deyişle, ABD dışında yatırım yapılacak “alternatif ülke yok” düşüncesi, nota göre yurt içi tahvil piyasasına likidite sağlayabilir.

EKİM TARİHLİ YARDENİ ARAŞTIRMA NOTU 21, 2022

Spouting Rock Asset Management baş stratejisti Rhys Williams, telefonla yaptığı açıklamada, 10 yıllık Hazine TMUBMUSD10Y, %4.228 notunun getirisi %5’e yakın herhangi bir yere yaklaşmaya başlarsa, “Bu ekonominin işe yaradığını düşünmüyorum” dedi.

Dow Jones Piyasa Verilerine göre, on yıllık Hazine getirileri, Perşembe günü 17 Haziran 2008’den bu yana en yüksek oranına ulaştıktan sonra Cuma günü bir baz puandan biraz fazla düşüşle %4.212’ye geriledi.

Williams, konut ve otomobil piyasalarında artan finansman oranlarının tüketicileri sıkıştıracağından ve bu piyasalarda daha yavaş satışlara yol açacağından endişe ettiğini söyledi.

Okumak: Konut piyasası neden 2023’te çift haneli ipotek oranlarına hazırlanmalı?

Williams, “Piyasa hafif bir durgunlukta aşağı yukarı fiyatlandı” dedi. Fed, “gerçek dünyada neler olup bittiğine hiç dikkat etmeden”, “delice işsizlik oranlarına odaklanırken” sıkılaştırmaya devam ederse, “çok büyük bir durgunluk” olacağını söyledi.

Yatırımcılar, Fed’in bu yılki olağandışı yüksek oranlı artış yolunun nihayetinde daha yumuşak bir işgücü piyasasına yol açacağını ve yükselen enflasyonu frenleme çabası kapsamında ekonomideki talebi azaltacağını tahmin ediyor. Ancak işgücü piyasası, tarihsel olarak düşük bir işsizlik oranı olan %3,5 ile şimdiye kadar güçlü kaldı.

DWS Group’ta Amerika Kıtası ticareti başkanı George Catrambone, bir telefon görüşmesinde, Fed’in potansiyel olarak para politikasını aşırı sıkılaştırması veya oranları çok hızlı yükseltmesi konusunda “oldukça endişeli” olduğunu söyledi.

Merkez bankası “bize veriye bağlı olduklarını söyledi” dedi, ancak “en az bir ay geriye dönük” verilere dayandığına dair endişelerini dile getirdi.

Örneğin işsizlik oranı, gecikmiş bir ekonomik göstergedir. Catrambone, ABD enflasyonunun bir ölçüsü olan tüketici fiyat endeksinin barınak bileşeninin “yapışkan ama aynı zamanda özellikle gecikmeli” olduğunu söyledi.

Önümüzdeki haftanın sonunda yatırımcılar, Fed’in Eylül ayı için tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim-harcama-fiyat endeksinden bir okuma alacaklar. Sözde PCE verileri, 28 Ekim’de ABD borsası açılmadan önce açıklanacak.

Bu arada Catrambone, üçüncü çeyrek için raporlanmaya başlayan kurumsal kazanç sonuçlarının da “geriye dönük” olduğunu söyledi. Ve Fed oranları artırdıkça yükselen ABD doları, çok uluslu işletmeleri olan ABD şirketleri için “karşı rüzgarlar” yaratıyor.

Okumak: Borsa yatırımcıları, kazanç sezonunun en yoğun haftasına hazırlanıyor. İşte şimdiye kadar nasıl yığıldığı.

Catrambone, “Fed’in altında çalıştığı gecikme nedeniyle, çok ileri gittiğinizi çok geç olana kadar bilemezsiniz” dedi. Merkez bankasının 2022’deki büyük oran artışları dizisine atıfta bulunarak, “Bu kadar hızlı ama aynı zamanda bu büyüklükte hareket ettiğinizde olan budur” dedi.

Catrambone, “Faizleri bir seferde 25 baz puan yükselttiğinizde ortalığı karıştırmak çok daha kolay” dedi.

‘Cambazın yürüdüğü ip’

IG’den Kinahan’a göre, ABD’de Fed, para politikasını sıkılaştırma riski taşıdığı için “gergin bir ip” üzerinde. “Fed’in yaptıklarının tam etkisini görmedik” dedi.

İşgücü piyasası şimdilik güçlü görünse de, Fed yavaşlayan bir ekonomiye doğru sıkılaşıyor. Örneğin, mevcut ev satışları ipotek oranları tırmanırken düşerken, Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün Amerikan fabrikalarının bir barometresi olan üretim anketi Eylül ayında %50,9 ile 28 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Ayrıca, Spouting Rock’tan Williams, finansal piyasalardaki sorunların Fed’in parasal sıkılaştırmasının bir dalgalanma etkisi olarak beklenmedik bir şekilde ortaya çıkabileceği konusunda uyardı. “Fed ne zaman bu kadar hızlı faiz artırsa, o zaman sular gider ve mayonun kimde olduğunu anlarsınız” – ya da değil, dedi.

“Kimin aşırı yüklendiğini bilmiyorsunuz” dedi ve likidite azlığı patlamaları potansiyeli konusunda endişelerini artırdı. “Bunu ancak o marj çağrısını aldığınızda bilirsiniz.”

ABD hisse senetleri Cuma günü S&P 500 SPX ile %+2,37 ile keskin yükselişle kapandı,
Dow Jones Piyasa Verilerine göre, Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA %+2,47 ve Nasdaq Composite, Haziran ayından bu yana en yüksek haftalık yüzde artışlarını kaydetti.

Yine de, ABD hisse senetleri ayı piyasasında.

Ameriprise’den Saglimbene, ABD’ye odaklanırken kaliteli varlıklara yaslanarak ve sağlık hizmetleri gibi riski azaltmaya yardımcı olabilecek savunma alanlarını göz önünde bulundurarak, “Bu yılın geri kalanında danışmanlarımıza ve müşterilerimize temkinli kalmalarını tavsiye ediyoruz” dedi. Volatilitenin yüksek olacağını düşünüyorum” dedi.

.

‘Yol boyunca başka bir şeyin kırılacağı korkusu artıyor’: Borsa yatırımcıları, Fed’in aşırı sıkılaştırma endişeleri arasında PCE enflasyon verilerini bekliyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.marketwatch.com

Sevdiklerinle Paylaş: