Yonga Stokları Geri Dönerken Intel Geride Kaldı – Finans Haberleri

Yonga Stokları Geri Dönerken Intel Geride Kaldı

(Bloomberg) — Intel Corp., endeksin Haziran ayında dibe vurmasından bu yana, Nasdaq 100’ün neredeyse tüm diğer üyelerini yükselten teknoloji hisselerindeki toparlanmadan bariz bir şekilde yoksun kaldı.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Dünyanın en büyük bilgisayar işlemcisi üreticisi, hisseleri 16 Haziran’dan bu yana değer kaybeden teknoloji ağırlıklı ölçütteki sadece altı şirketten biri. Bu arada, daha ucuz değerlemeler ve enflasyonun soğumaya başladığına dair iyimserliğin tüccarları caydırması ile endeks %21 arttı. hırpalanmış teknoloji hisselerini yükseltti.

Geciken performans, yatırımcıların, İcra Kurulu Başkanı Pat Gelsinger’in Intel’in çip üretim gücünü geri kazanmaya yönelik 18. ayına uzanan çabasını satın almakta hâlâ tereddütlü olduklarının en son işareti. Temmuz ayı sonlarında azalan kar ve gelir tahmini yardımcı olmadıysa da, Nvidia Corp. ve Qualcomm Inc. gibi benzer zayıf tahminler bu hisselerin yükselişini durdurmadı. Her iki şirketin hisseleri Haziran ortasından bu yana %17’den fazla değer kazandı.

Bokeh Capital Partners’ın kurucusu ve baş yatırım sorumlusu Kim Forrest, “Yatırımcılar Intel’i geri dönüşü çok zor bir çöp kutusuna koydular” dedi. “İnsanlar, hisse senedinin vaat edebileceğinden daha kısa vadeli bir görüşe sahip.”

On yıllardır yarı iletken endüstrisine hakim olduktan sonra Intel, yarı iletken proses teknolojisindeki liderliğini kaybetti ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. gibi şirketlerin onu geçmesine izin verdi. Gelsinger, ABD ve Avrupa’da yeni fabrikalar inşa etmek ve mevcut fabrikaları yeniden donatmak için on milyarlarca dolar harcayarak şirketin gelişmiş üretimdeki liderliğini geri kazanma sözü verdi.

Ancak şirketin zayıf hisse senedi performansı, yatırımcıların Gelsinger başarılı olsa bile geri dönüşün uzun zaman alacağının farkına vardığını gösteriyor. Intel’in eski üretim teknolojisine dayalı ürünlerle pazar payının düşmesiyle birlikte, ara dönemde daha fazla hayal kırıklığı yaratan kazanç raporları olabilir. Bu sorunları çözene kadar büyümenin gerçekleşmesi zor olacak.

hikaye devam ediyor

Wall Street analistleri, hayal kırıklığı yaratan ikinci çeyrek kazanç raporunun ardından Intel’in kar tahminlerini baltaladı. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, 2023 hisse başına kazanç tahminleri geçen ay %28 düştü. Bu, S&P 500’deki yarı iletkenle ilgili şirketler için yaklaşık %13’lük bir düşüşle karşılaştırıldığında, artan stoklar ve yavaşlayan ekonomik büyüme arasında birçok çip türüne yönelik talebin kötüleştiğini yansıtıyor.

Düşük kâr görünümü, Intel’i beklenen kazançlara göre daha pahalı hale getirdi. Önümüzdeki 12 ayda neredeyse 15 kat kârla Intel, son on yılın en yüksek fiyatına yakın bir fiyatla fiyatlandırılıyor.

Intel’in yüksek değerleme ve geri dönüş süresine ilişkin belirsiz zamanlama kombinasyonu, Ironhold Capital Management’ın kurucusu ve baş yatırım görevlisi olan Siddharth Singhai’yi şimdilik kenarda tutuyor.

“Teknolojik gevşekliği yakalayabilirlerse, inanılmaz bir konuma sahipler” dedi.

Günün Teknoloji Tablosu

Nasdaq 100 endeksi Çarşamba günü yaklaşık %1 düştü ve endeksi, kayıplar devam ederse haftalık kazanma serisini sona erdirmek üzere yola koydu. Dört hafta boyunca art arda yükseldi ve Haziran ortasındaki en düşük seviyesinden toparlanma, teknoloji ağırlıklı endeksi ortalama analist fiyat hedefine yaklaştırdı.

En İyi Teknoloji Hikayeleri

  • Yarı iletken talebine yönelik artan endişe, tarihsel olarak uluslararası ekonomi için bir öncü görevi gören Kuzey Asya’nın yüksek teknoloji ihracatçıları arasında ürpertiler yaratıyor.

  • Elon Musk, İngiliz futbol kulübü Manchester United Plc’yi satın alma konusunda şaka yaptığını ve herhangi bir spor takımı için piyasada olmadığını söyledi.

  • Citrix Systems Inc. bankacıları, son on yılın en büyük satın alma finansmanlarından birini kayıtlarından çıkarmak için ne gerekiyorsa yapıyorlar ve yatırımcılara, kredi piyasası çözülürken potansiyel kayıpları sınırlamaya yardımcı olmak için gözden geçirilmiş 15 milyar dolarlık bir anlaşma teklif ediyor.

  • 128 milyar dolarlık Tata Group’u onlarca yıldır yöneten sekiz yaşındaki sanayici Ratan Tata, yaşlı vatandaşları genç mezunlarla anlamlı arkadaşlıklar için bir araya getiren bir girişim olan Goodfellows’u destekledi.

  • SoftBank Group Corp. destekli Socar Inc., kötüleşen piyasa koşulları nedeniyle listeleme hedefini yarıya indirdi. Bu, İcra Kurulu Başkanı Jake Park’ın Güney Kore’nin en büyük araç paylaşım servis operatörü olan şirkette satışları üçe katlama ve marjları artırma konusundaki kararlılığını değiştirmek için çok az şey yapıyor.

  • Seçim stratejisini yıllarca gözden geçirip güncelledikten sonra Meta Platforms Inc., 2020 genel seçimlerinde siyasi reklamları ele almak ve yanlış bilgilerle mücadele etmek için kullandığı taktiklerin çoğuna bağlı kalarak ABD ara sınavları için tanıdık bir oyun kitabı çıkarıyor.

  • Amazon.com Inc. çalışanları, New York, Albany yakınlarındaki bir şirket deposunda sendika seçimi yapmak için dilekçe verdi.

    • Amazon, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nu, ajansın e-ticaret devinin ticari uygulamalarına ilişkin soruşturmalarında kurucusu Jeff Bezos ve CEO Andy Jassy’yi taciz etmekle suçladı.

(Hisse fiyatlarını baştan sona günceller. Daha önceki bir sürüm, sondan bir önceki paragrafta Singhai’nin adının yazımını düzeltti.)

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Yonga Stokları Geri Dönerken Intel Geride Kaldı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: