Yüksek ipotek oranları devam ederken ve durgunluk korkuları sürerken, ev satın alanlar daha fazla anlaşmadan vazgeçiyor – Kurumsal Haberler

Yüksek ipotek oranları devam ederken ve durgunluk korkuları sürerken, ev satın alanlar daha fazla anlaşmadan vazgeçiyor

ABD ekonomisinde artan maliyetler ve düşen güven, konut piyasası için hızla zehirli bir kokteyl haline geliyor. Sonuç olarak, giderek artan sayıda alıcı, ev inşaatçıları ve mevcut evlerin satıcılarıyla yaptıkları anlaşmalardan vazgeçiyor.

John Burns Real Estate Consulting tarafından yapılan anketlere göre, ev inşaatçısı iptal oranları Nisan ayından bu yana iki katından fazla arttı. Temmuz ayında, inşaatçı sözleşmelerinin %17,6’sı, Nisan’daki %8 ve Temmuz 2021’deki %7,5’e kıyasla düştü.

Teksas ve daha geniş Güneybatı, inşaatçı iptallerinde sırasıyla %27 ve %25 ile en büyük sıçramaları görüyor. Birçok Amerikalı, Covid pandemisinin ilk günlerinde Güneybatı’ya göç etti. İptaller ayrıca Kuzey Kaliforniya ve Kuzeybatı’da sırasıyla %23 ve %19 ile ulusal ortalamanın üzerindedir.

İptallerin iki nedeni var: Bazı alıcılar artık bugünün yüksek oranlarında ipotek almaya hak kazanamıyor ve bu nedenle evleri tamamlandıktan sonra kapatamıyorlar. (Yeni ev sözleşmeleri için ipotekler genellikle ev inşa edilmeden önce hesaplanır.)

Ve bazı alıcılar enflasyon ve konut değerlerinin düşme potansiyelinden endişe ederek kendi istekleriyle çekip gidiyorlar. Bu, pahalı mevduatlardan vazgeçmek anlamına gelebilir, ancak eyalet yasaları, inşaatçıların nakit mevduatları iade etme gerekliliğine göre büyük ölçüde farklılık gösterir.

JBREC araştırmadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Jody Kahn, “Kaliforniya alıcıları kapanış masasından hemen hemen çıkıp paralarını geri alabilirler” dedi. “Ayrıca, inşaatçılar nakit para yatırmak için ihtiyaç duydukları şeyler konusunda çok esnekliğe sahipler ve geri ödemede az ya da çok hoşgörülü olmayı seçebilirler.”

Müteahhitler, 14 Haziran 2022 Salı günü Antakya, Kaliforniya’da yapım aşamasında olan bir evde çalışıyor.

David Paul Morris | Bloomberg | Getty Resimleri

Hikaye, mevcut evlerin sözleşmeleriyle hemen hemen aynı. Redfin’e göre, ülke çapında, bu anlaşmaların yaklaşık 63.000’i Temmuz ayında veya o ay sözleşmeye giren evlerin yaklaşık %16’sı düştü. İptaller Temmuz 2021’de %12,5 idi.

Redfin temsilcisi Heather Kruayai, “İptaller gerçekleştiğinde çoğu zaman satıcılar alıcılardan daha fazlasını kaybediyor” dedi. “Alıcılar, gerekli özen süresi içinde iptal ediyor ve bağlayıcı depozitoyu alıkoyabiliyor. Bu nedenle satıcılar, listelerinin durumunu aktiften koşullu kabul eden yedeklere değiştirmek zorunda oldukları için piyasada zaman kaybediyorlar.”

Mevcut evlerdeki iptaller, pandeminin ilk yılında büyük bir alıcı akını gören ve aynı zamanda bu süre zarfında ülkedeki en güçlü ev fiyat değerlerinden bazılarını gören Florida’da özellikle yüksektir.

Jacksonville şehri eyalette en fazla sözleşmenin iptal edildiğini, Temmuz ayında yaklaşık 800 sözleşmenin veya sözleşmeli evlerin %29,3’ünün iptal edildiğini gördü. Orlando, Daytona, Palm Bay ve Pensacola, Las Vegas ve San Antonio’ya ek olarak en yüksek iptallerden bazılarını gördü.

.

Yüksek ipotek oranları devam ederken ve durgunluk korkuları sürerken, ev satın alanlar daha fazla anlaşmadan vazgeçiyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: