Yüksek Temettü Getirisinin Üç ‘Kralı’ – Finans Haberleri

Yüksek Temettü Getirisinin Üç ‘Kralı’

Güvenli temettü arayışındaki yatırımcılar, art arda en az 50 yıl boyunca temettülerini artıran sadece 45 hisseden oluşan bir grup olan Temettü Krallarını dikkate almalıdır. Temettü Krallarından özellikle üçü %4’ün üzerinde yüksek getiriye ve güvenli temettüye sahiptir.

Yatırımcılar için İyi İlaç: AbbVie Inc.

AbbVie Inc. (ABBV), 2013 yılında Abbott Laboratories (ABT) tarafından kurulan bir ilaç şirketidir. En önemli ürünü, şu anda Avrupa’da biyobenzer rekabetle karşı karşıya olan ve şirket üzerinde gözle görülür bir etkisi olan Humira’dır. Humira, 2023’te ABD’de patent korumasını kaybedecek. Buna rağmen, AbbVie geniş ve çeşitlendirilmiş ürün portföyüyle sağlık sektöründe bir dev olmaya devam ediyor.

AbbVie ikinci çeyrek kazanç sonuçlarını 29 Temmuz’da bildirdi. 14,58 milyar dolarlık gelir yıldan yıla %4,4 artarken, 3,37 dolarlık düzeltilmiş hisse başına kazanç tahminleri 0,06 dolar aştı. Şirket, tam yıl kazanç kılavuzunu, hisse başına 13.92 ila 14.12$ arasındaki önceki beklentilerden 13.78$ ila 13.98$ aralığına indirdi.

AbbVie’nin 2023’e kadar (ABD’de) Humira’yı rekabetten koruma çabaları ve yeni nesil ilaçlara yönelik önemli Ar-Ge yatırımları, şirketin önümüzdeki yıllarda gelirlerini artırmasını sağlamalıdır. Humira’nın ABD’deki patent süresinin dolmasına hala birkaç yıl var ve bu da AbbVie’ye pazara yeni ilaçlar getirmek için yeterli zaman tanıyor.

AbbVie’nin Humira ile aynı endikasyonları hedefleyen yeni, geliştirilmiş ilaçları, Humira’nın mevcut gelir akışının çoğunu yakalama konusunda iyi bir şansa sahiptir. AbbVie’nin yönetimi, Humira’nın patent münhasırlığını kaybetmenin etkisine rağmen, 2025’te şirket genelindeki gelirlerin 2020’dekinden daha yüksek olacağına inanıyor. 2020’de kapanan Allergan’ın satın alınması, gelecekteki gelir artışını da hızlandıracak ve şirketi daha da çeşitlendirecek.

AbbVie’nin 2022 için beklenen ödeme oranı, tam yıl EPS rehberliğinin orta noktasında %41’dir. Bu, temettü ödemesinin güvenli olduğu anlamına gelir. Hisseler şu anda %4.0 getiri sağlıyor.

Kuzey Işığı: Kanada Kamu Hizmetleri

Canadian Utilities (CDUAF), Kanada merkezli bir kamu hizmeti stoğudur. Yaklaşık 5.000 çalışanı ile yaklaşık 8 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahiptir. ATCO, Canadian Utilities’in %53’üne sahiptir. Canadian Utilities, Elektrik, Boru Hatları ve Sıvı ve Perakende Enerji alanlarında çözümler sunan, çeşitlendirilmiş bir küresel enerji altyapısı kuruluşudur. Şirket, 50 yıllık bir çizgi ile Kanada’nın art arda en uzun temettü artış yıllarına sahip olmaktan gurur duyuyor

Canadian Utilities 28 Temmuz’da 30 Haziran 2022’de sona eren dönem için 2022 ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Çeyrek gelirleri ABD para biriminde yıllık %18,1 artışla 726 milyon dolar olurken, EPS geliri önceki yıla göre 0,39 dolar oldu. 2022’nin ikinci çeyreğinde 0,03 ABD doları kayıp. Daha yüksek gelirler, esas olarak Covid-19 küresel salgını ışığında 2021’de müşterilere sağlanan oran indiriminin ve ardından 2022’de 2021 ertelenmiş gelirlerin tahsilatını en üst düzeye çıkarma kararının sonucuydu. EPS’deki büyüme, esas olarak Avustralya’daki oran bazında enflasyon endekslenmesinden, 2018-2019 Genel Tarife Başvurusu Uyum Dosyalama kararının etkisinden ve Doğal Gaz Dağıtım işinde işletme maliyetlerinin zamanlamasından kaynaklandı. Güncellenen tahminlerimiz, FY2022 EPS’si 1,80 ABD Doları’na (önceden 1,77 ABD Doları) işaret ediyor.

Canadian Utilities, kazançlarını yavaş ama kademeli olarak artırabilir. Şirket sürekli olarak yeni projelere yatırım yapıyor ve yıllık yaklaşık %3 ila %4 arasında büyüyen taban oran artışlarından yararlanıyor. Geçen yıl yönetim, Kanada Kamu Hizmetlerinin elektrik ve doğal gaz dağıtım oranı artışlarını ertelemek için Alberta Kamu Hizmetleri Komisyonu’na başvuruda bulunmuştu. Şirket, ertelenmiş gelirleri 2022’nin başlarında almayı umuyor. Şirketin büyüme projelerini, mütevazı marj iyileştirme potansiyelini ve gönüllü olarak takip edildiği üzere ertelenen faiz tabanı artışlarını birleştirerek, beklenen büyüme oranımızı %4’te tutuyoruz.

Şirketin rekabet avantajı, hendek tarafından düzenlenen kullanımlarda yatmaktadır. Sektöre kolay bir giriş olmadığı için, düzenlenmiş kuruluşlar, az rekabet tehdidi olan bir oligopolistik pazarın keyfini çıkarıyor. Şirketin esnekliği on yıldan sonra on yıldır kanıtlanmıştır. Son 50 yılda birden fazla durgunluğa ve belirsiz ortamlara rağmen, şirket temettülerini artırırken bunların her birine direndi.

Şirketin cari yıllık temettü oranı, Kanada doları ile cari döviz kurlarında yaklaşık 1,37 $ ‘a geliyor. 2022 tahmini temettü ödeme oranı %76 ile, temettü ödemesi güvenli görünüyor ve şu anda %4,4 getiri sağlıyor.

Evrensel Olarak İyi Bir Yatırım: Universal Corp.

Universal Corporation (UVV), dünyanın en büyük yaprak tütün ihracatçısı ve ithalatçısıdır. Şirket, çiftlikler ile sigara, pipo tütünü ve puro üreten şirketler arasında faaliyet gösteren toptan tütün alıcısı ve işleyicisidir. Universal Corporation, 1886’da kuruldu.

Universal, art arda 50 yıl boyunca temettü ödemesini artırdığı için bir Temettü Kralıdır. Bu, Universal’in tütün yaprağı işlemedeki lider konumundan kaynaklanmaktadır. Düşen sigara içme oranlarının sürekli rüzgarına rağmen, istikrarlı bir kârlılık konusunda uzun bir geçmişe sahip olmuştur. Fiyat artışları, azalan sigara talebini dengelemeye yardımcı oldu ve Universal’ın son derece kârlı kalmasına yardımcı oldu. Örneğin, geçen yıl şirket, hisse başına 3,49 dolar düzeltilmiş kazanç bildirdi.

Yıldan yıla tutarlı kârlılığı sürdürmek, Universal’in fazla kârları temettüler ve hisse geri alımları yoluyla hissedarlarına iade etmesine olanak tanır. Hisse senedi şu anda %6,3 getiri sağlarken, hisse geri alımları, ödenmemiş hisseleri azaltarak hisse başına kazanç artışının artmasına yardımcı oldu.

Universal, ileriye dönük olarak iş modelini çeşitlendirerek büyümeye devam etmeyi planlıyor. Sigara içme oranının düşmesine yanıt olarak Universal, meyve ve sebze gibi diğer ürünlerin işlenmesine yöneldi. Çeşitlendirme çabalarını hızlandırmak için bu alanda birden fazla satın alma gerçekleştirdi.

Örneğin, Universal, bağımsız bir özel meyve ve sebze içerik işleyicisi olan FruitSmart’ı satın aldı. FruitSmart, dünya çapındaki yiyecek, içecek ve aroma şirketlerine meyve suları, konsantreler, karışımlar, püreler, lifler, tohum ve tohum tozları ve diğer ürünleri tedarik etmektedir. 2021’de Universal, özel bir kuru sebze, meyve ve bitki işleme şirketi olan Silva International’ı satın aldı. Silva, dünya çapında 20’den fazla ülkeden 60’ın üzerinde kurutulmuş sebze, meyve ve şifalı bitki türü tedarik etmektedir.

Bu tütün şirketi için, büyük ölçüde geri alım olasılığı nedeniyle, düşük tek haneli yıllık hisse başına kazanç artış oranının mümkün olduğuna inanıyoruz.

UVV’nin beklenen temettü ödeme oranı, cari mali yıl için %79’dur. Bu, mevcut temettü ödemesi için yeterli kapsam sağlar. Hisseler şu anda %5,9 getiri sağlıyor.

Gerçek Para için her makale yazdığımda bir e-posta uyarısı alın. Bu makaleye yazdığım imzanın yanındaki “+Takip et”i tıklayın.

.

Yüksek Temettü Getirisinin Üç ‘Kralı’
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: realmoney.thestreet.com

Sevdiklerinle Paylaş: